CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

UE: utrzymują się zniżkowe tendencje cen zbóż

6 września 2016
UE:  utrzymują się zniżkowe tendencje cen zbóż

Ostatni tydzień przyniósł kontynuację trendów spadkowych na Euronext i CBoT. Pszenica w kontrakcie wrześniowym na paryskiej giełdzie potaniała przez tydzień o 1,8% do 158 EUR/tonę, a kukurydza w kontrakcie wrześniowym o 1,3% do 162,5 EUR/tonę.

Na CBoT notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie wynosiły pod koniec tygodnia 137,1 USD/tonę, tj. o 7% mniej niż przed tygodniem, a kukurydzy–124,6 USD/tonę, tj. o 2,2% poniżej poziomu notowań z końca poprzedniego tygodnia.

Ostatnio pojawiła się prognoza niezależnej firmy analitycznej Informa Economics dotycząca tegorocznych zbiorów kukurydzy w USA w imponującej wysokości aż 15,3 mld buszli (co daje w przeliczeniu 388,6 mln ton). Oznaczałoby to jeszcze lepszy wynik w porównaniu z sierpniowymi prognozami USDA wynoszącymi 384,9 mln ton, które i tak wskazywały na pobicie rekordu.

Poza tym warto odnotować zniesienie przez Rosję ceł wywozowych w eksporcie pszenicy na okres dwóch lat. Powodem tej decyzji są prognozy wyjątkowego urodzaju. Według SovEcon, tegoroczna produkcja zbożowa kraju może osiągnąć nawet 117 mln ton (115,3 mln ton w poprzedniej prognozie), w tym pszenicy 73 mln ton (71,3 mln ton w poprzedniej  prognozie). Jak podało w ostatnim czasie rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa w bieżącym sezonie  handlowym kraj może wyeksportować nawet 30 mln ton pszenicy.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

W czwartek częściowo wchodzi w życie CETA - umowa o wolnym handlu między UE a Ka...

MHP chce wejść do Polski dzięki Exdrobowi, który borykał się ostatnio ze stratam...

O ponad 11,7 mln euro zarząd województwa podkarpackiego zwiększył pulę pieniędzy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę