aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE – wkrótce porozumienie ws. zmian dla rolnictwa ekologicznego ?

29 listopada 2016
UE – wkrótce porozumienie ws. zmian dla rolnictwa ekologicznego ?

Dnia 16 listopada minister rolnictwa Słowacji na spotkaniu Rady ds. Rolnictwa oświadczyła, że Parlament Europejski i Rada są bliskie osiągnięcia porozumienia ws. zmian prawnych dla rolnictwa ekologicznego.

Słowacka „prezydencja” traktuje negocjacje priorytetowo i koniecznie chciałaby doprowadzić do porozumienia do końca 2016 roku, a wg niej PE i Rada są bardzo blisko osiągnięcia porozumienia (m.in. w kwestii certyfikacji).

Do załatwienia pozostaje jeszcze: zakres decyzji Komisji, kwestie kontroli, obecności nieautoryzowanych produktów i substancji oraz zasady marketingu nasion. Niektóre państwa są sceptyczne wobec planów PE, które zakładają marketing nasion bez odniesienia do obowiązującego obecnie katalogu nasion.

Komisarz Hogan ostrzegł państwa członkowskie, że regulacje nie mogą prowadzić do pogorszenia standardów żywności ekologicznej i muszą spełniać oczekiwania konsumentów jak np. brak pozostałości pestycydów.

Kolejne spotkanie decydentów w tej kwestii ma się odbyć 30 listopada, a być może finalne 12 i 13 grudnia br. Wg dobrze poinformowanych źródeł ostateczne porozumienie nie jest pewne ze względu na dużą ilość szczegółów do wypracowania.

FAMMU/FAPA na podst.: Agra Facts No 85 - 16


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę