aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

UE zainwestuje 10 mld euro w korytarz transkaspijski

31 stycznia 2024
UE zainwestuje 10 mld euro w korytarz transkaspijski

UE zobowiązała się zainwestować 10 mld euro w transkaspijski korytarz transportowy, który łączy Europę i Azję Środkową z pominięciem Rosji. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis na forum inwestycyjnym Global Gateway, które odbyło się w Brukseli w dniach 29 i 30 stycznia.

"Obecni dziś partnerzy międzynarodowi zobowiązują się do zapewnienia 10 mld euro inwestycji na rzecz rozwoju zrównoważonych połączeń transportowych w Azji Środkowej, w tym nowych zobowiązań Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 1,5 mld euro, a także dodatkowych środków w ramach otwartej architektury gwarancji inwestycyjnych Komisji Europejskiej" – powiedział.

W Brukseli Europejski Bank Inwestycyjny podpisał protokoły ustaleń o łącznej wartości 1,47 mld euro z rządami Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu, a także z Bankiem Rozwoju Kazachstanu.

Ponadto Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podpisał memorandum o porozumieniu z Kazachstanem z portfelem inwestycyjnym w wysokości 1,5 mld euro na przygotowywane już projekty rozwoju połączeń transportowych w regionie Azji Centralnej.

Na forum przedstawiciele rządów, instytucji finansowych, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego z Europy, Azji Środkowej, Kaukazu i Turcji dyskutowali o inwestycjach niezbędnych do przekształcenia Transkaspijskiego Korytarza Transportowego w nowoczesną i wydajną trasę zdolną do dostarczenia towarów i pasażerów z punktu początkowego do końcowego w czasie krótszym niż 15 dni. Korytarz przebiega przez Europę, Azerbejdżan, Gruzję, Turcję, Morze Kaspijskie, Kazachstan i Chiny.

Ogólnie rzecz biorąc, Unia Europejska, jej kraje i banki rozwoju zamierzają zmobilizować do 30 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych w latach 2021-2027 w celu poprawy systemów transportowych w Azji Środkowej.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę