EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

UE zakazuje importu mięsa drobiu z Ukrainy

27 stycznia 2020
UE zakazuje importu mięsa drobiu z Ukrainy

W ostatnich kilku dniach  na fermie drobiu na Ukrainie potwierdzono zakażenie wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków podtypu H5N8. Z tego powodu, instytucje unijne podjęły decyzję o wprowadzeniu zakazu importu mięsa drobiowego i produktów drobiowych pochodzących z Ukrainy na terytorium Unii Europejskiej (dotyczy przesyłek certyfikowanych po dniu 19 stycznia 2020 roku). Wirus grypy ptaków został wykryty na Ukrainie w gospodarstwie komercyjnym położnym w rejonie niemirowskim, w obwodzie winnickim. Na fermie utrzymywano 98 tys. sztuk drobiu (nioski).

Zdarzenie  epizootyczne na Ukrainie może mieć poważne konsekwencje handlowe dla ukraińskich firm współpracujących z unijnymi kontrahentami. Trzeba bowiem pamiętać, że Ukraina  jest trzecim największym eksporterem mięsa drobiu na rynek Wspólnoty, po Brazylii i Tajlandii. W okresie styczeń – listopad 2019 roku kraje unijne zaimportowały z Ukrainy 123,5 tys. ton mięsa, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2018. Warto zaznaczyć, że od kilku lat gwałtownie rosną wysyłki ukraińskiego drobiu na rynek UE.

W 2015 roku ukraiński eksport wyniósł 42,5 tys. ton a w całym 2018 roku osiągnął poziom 123,7 tys. ton. Dla zobrazowania skali wolumenu przywozu z Ukrainy w porównaniu do importu z pozostałych państw trzecich, należy wskazać, że unijny import mięsa drobiowego ogółem spoza obszaru celnego Wspólnoty wyniósł w 2018 roku: 813,2 tys. ton. 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Do 31 marca plantatorzy chmielu, którzy planują wymianę słupów chmielowych impre...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych żwrócił się do resortu rolnictwa o stworzeni...

Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę