aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE zmienia przepisy o rybołówstwie

27 lutego 2024
UE zmienia przepisy o rybołówstwie

Rada EU formalnie przyjęła wczor rozporządzenie, które przenosi do unijnego prawa niektóre przepisy dotyczące zarządzania połowami, ochrony zasobów i kontroli na obszarze objętym konwencją Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT).

Nowo przyjęte rozporządzenie aktualizuje również wieloletni plan zarządzania zasobami tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym.

Ten sektor rybołówstwa ma zasadnicze znaczenie dla zrównoważoności naszych mórz i oceanów. Odgrywa też kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego i rentowności naszego przemysłu. Przyjęte dziś zaktualizowane przepisy pozwolą zapewnić, by ważne decyzje podjęte na forum międzynarodowym stawały się w pełni częścią unijnego prawa.

Hilde Crevits, flamandzka minister dobrobytu, zdrowia publicznego i rodziny, odpowiedzialna za rybołówstwo

Przyjęte rozporządzenie wdraża w unijnym prawie szereg zaleceń przyjętych w ostatnich latach przez ICCAT na jej dorocznych spotkaniach. Wprowadza zmiany w rozporządzeniu (UE) 2017/2107 i rozporządzeniu (UE) 2023/2053.

Co uzgodniono?

Aktualizacja dotyczy między innymi:

  • definicji statków pomocniczych, urządzeń do sztucznej koncentracji ryb (FAD), obiektów dryfujących i boi w użyciu
  • w przypadku tuńczyka tropikalnego: ograniczeń zdolności połowowej i zakazu odrzutów złowionych ryb przez sejnery (z wyjątkiem pewnych okoliczności). Oznacza to, że do 31 stycznia każdego roku państwa członkowskie będą musiały przygotować roczne plany połowowe oraz roczne plany zarządzania zdolnością połowową. Dodatkowo co trzy miesiące państwa członkowskie będą musiały przekazywać Komisji informacje o ilości tuńczyka tropikalnego (w podziale na gatunki) złowionego przez statki pływające pod ich banderą
  • w przypadku tuńczyka błękitnopłetwego: przepisów o przenoszeniu nieodłowionych ilości żywego tuńczyka błękitnopłetwego z połowów w poprzednich latach, przepisów o kwocie na połowy rekreacyjne; przepisów o rocznym planie monitorowania, kontroli i inspekcji; zakazu automatycznego przenoszenia niewykorzystanych kwot
  • upoważnień i sprawozdawczości: państwa członkowskie będą wydawać upoważnienia dla pływających pod ich banderą statków łowczych do połowów na skalę przemysłową poławiających tuńczyka białego w północnym i południowym Atlantyku. Ponadto państwa członkowskie będą musiały zgłaszać ICCAT połowy tuńczyka białego w południowym Atlantyku
  • przepisów o połowach rekreacyjnych tuńczyka białego w Morzu Śródziemnym
  • przepisów o bezpiecznym obchodzeniu się z żółwiami morskimi i rekinami ostronosymi i zalecanych procedur ich uwalniania
  • gromadzenia danych i raportowania ICCAT niektórych połowów, co pomoże ocenić stan zasobów
  • przepisów o stosowaniu i operacyjnej obsłudze systemów monitorowania statków
  • przepisów o poprawie zasad BHP dla obserwatorów ICCAT przy przeładunku na morzu.

Co dalej?

Dzisiejsze głosowanie w Radzie kończy procedurę przyjmowania rozporządzenia. Zostanie teraz ono podpisane przez Radę i Parlament Europejski. Ukaże się następnie w Dzienniku Urzędowym UE, a jego przepisy wejdą w życie 20 dni później.

Kontekst

ICCAT stanowi ramy dla współpracy regionalnej w zakresie ochrony tuńczyka i gatunków tuńczykopodobnych oraz zarządzania nimi na Oceanie Atlantyckim i przylegających morzach. Unia Europejska jest jej umawiającą się stroną od 1997 r.

ICCAT ma prawo przyjmować zalecenia dotyczące ochrony zasobów objętych jej odpowiedzialnością i zarządzania nimi. Zalecenia te są wiążące dla umawiających się stron i stają się skuteczne sześć miesięcy po dacie ich przekazania.

Projekt wdrożenia w unijnym prawie szeregu zaleceń ICCAT Komisja (Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa, komisarz Virginijus Sinkevičius) przedstawiła 21 kwietnia 2022 r. Sprawozdawcą w Parlamencie Europejskim w sprawie tego aktu była Clara Aguilera (S&D, ES).

oprc, e-red ppr.pl


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę