UE/Mercosur: UE nie może iść na ustępstwa w negocjacjach handlowych

26 stycznia 2018
UE/Mercosur: UE nie może iść na ustępstwa w negocjacjach handlowych

Przed spotkaniem ministerialnym między UE a łacińsko-amerykańskim blokiem handlowym Mercosur, Copa i Cogeca apelują do UE o niezwiększanie oferty na rolnictwo w negocjacjach handlowych.

Przemawiając podczas wydarzenia dla mediów, sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen powiedział „UE już poszła na zbyt duże ustępstwa dotyczące rolnictwa względem krajów Mercosur, nie otrzymując nic w zamian. Ze sprawozdania Wspólnego Centrum Badawczego wynika, że potencjalna umowa o wolnym handlu kosztowałaby sektor rolny ponad 7 mld euro”.

„Większość importowanej do UE wołowiny, cukru, drobiu i soku pomarańczowego już pochodzi z tych krajów. Ponad 75% wołowiny sprowadzanej do UE, głównie wysoko wartościowych kawałków, zostało wyprodukowane w krajach Mercosur. W przypadku brojlerów, wzbogacona oferta mogłaby doprowadzić do utraty rynku zbytu dla 150 mln brojlerów produkowanych w UE, spowalniając wzrost i ograniczając liczbę miejsc pracy na obszarach wiejskich” - dodał Pesonen.

„Sektory cukru i etanolu otrzymują wiele dopłat w krajach Mercosur. A kraje te nie przyjęły żadnych zobowiązań do ich ograniczenia. W związku z tym apelujemy do UE o utrzymanie ceł przywozowych by nie dopuścić do pojawienia się nadpodaży na unijnym rynku i aby utrzymać równe warunki konkurencji” - powiedział Pesonen.

„Produkcja ryżu w UE również znajduje się pod presją. Potencjalna umowa handlowa z Mercosurem uderzyłaby też w nasze rynki świeżych pomarańczy i soku pomarańczowego” - wyjaśnił Pesonen.

Podsumowując, nawoływał do ograniczenia dostępu do rynku UE dla wołowiny, cukru, drobiu, etanolu, ryżu i soku pomarańczowego sprowadzanych spoza UE podczas negocjacji. „W związku z brakiem pewności wynikającym z Brexitu, a także ze względu na dyskusje na temat przyszłej wspólnej polityki rolnej i budżetu UE, odrzucamy wszelkie ustępstwa w negocjacjach. Rolnicy i ich spółdzielnie nie powinni ponieść ceny ewentualnej umowy handlowej z Mercosurem w zamian za ustępstwa na rzecz innych sektorów” - podsumował.

Nasze obawy zostały nakreślone w piśmie wysłanym do Rady UE, posłów do PE, komisarz UE ds. handlu, Cecilii Malmström oraz komisarza UE ds. rolnictwa, Phila Hogana i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Jyrki Katainena przed spotkaniem ministrów rolnictwa 29 stycznia i spotkaniem ministerialnym zaplanowanym na 30 stycznia.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił termin rozpoczę...

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło w piątek, że przerywa postępowanie antydum...

Beneficjentami podwyżek płac są głównie specjaliści, których nie są w stanie zas...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę