dnikukurydzy_210818

UE/Mercosur: UE nie może iść na ustępstwa w negocjacjach handlowych

26 stycznia 2018
UE/Mercosur: UE nie może iść na ustępstwa w negocjacjach handlowych

Przed spotkaniem ministerialnym między UE a łacińsko-amerykańskim blokiem handlowym Mercosur, Copa i Cogeca apelują do UE o niezwiększanie oferty na rolnictwo w negocjacjach handlowych.

Przemawiając podczas wydarzenia dla mediów, sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen powiedział „UE już poszła na zbyt duże ustępstwa dotyczące rolnictwa względem krajów Mercosur, nie otrzymując nic w zamian. Ze sprawozdania Wspólnego Centrum Badawczego wynika, że potencjalna umowa o wolnym handlu kosztowałaby sektor rolny ponad 7 mld euro”.

„Większość importowanej do UE wołowiny, cukru, drobiu i soku pomarańczowego już pochodzi z tych krajów. Ponad 75% wołowiny sprowadzanej do UE, głównie wysoko wartościowych kawałków, zostało wyprodukowane w krajach Mercosur. W przypadku brojlerów, wzbogacona oferta mogłaby doprowadzić do utraty rynku zbytu dla 150 mln brojlerów produkowanych w UE, spowalniając wzrost i ograniczając liczbę miejsc pracy na obszarach wiejskich” - dodał Pesonen.

„Sektory cukru i etanolu otrzymują wiele dopłat w krajach Mercosur. A kraje te nie przyjęły żadnych zobowiązań do ich ograniczenia. W związku z tym apelujemy do UE o utrzymanie ceł przywozowych by nie dopuścić do pojawienia się nadpodaży na unijnym rynku i aby utrzymać równe warunki konkurencji” - powiedział Pesonen.

„Produkcja ryżu w UE również znajduje się pod presją. Potencjalna umowa handlowa z Mercosurem uderzyłaby też w nasze rynki świeżych pomarańczy i soku pomarańczowego” - wyjaśnił Pesonen.

Podsumowując, nawoływał do ograniczenia dostępu do rynku UE dla wołowiny, cukru, drobiu, etanolu, ryżu i soku pomarańczowego sprowadzanych spoza UE podczas negocjacji. „W związku z brakiem pewności wynikającym z Brexitu, a także ze względu na dyskusje na temat przyszłej wspólnej polityki rolnej i budżetu UE, odrzucamy wszelkie ustępstwa w negocjacjach. Rolnicy i ich spółdzielnie nie powinni ponieść ceny ewentualnej umowy handlowej z Mercosurem w zamian za ustępstwa na rzecz innych sektorów” - podsumował.

Nasze obawy zostały nakreślone w piśmie wysłanym do Rady UE, posłów do PE, komisarz UE ds. handlu, Cecilii Malmström oraz komisarza UE ds. rolnictwa, Phila Hogana i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Jyrki Katainena przed spotkaniem ministrów rolnictwa 29 stycznia i spotkaniem ministerialnym zaplanowanym na 30 stycznia.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę