MERCOSUR1
TSW_XV_2025

UE-Mercosur. Unijna społeczność rolnicza odmawia zapłacenia rachunku!

9 grudnia 2024
UE-Mercosur. Unijna społeczność rolnicza odmawia zapłacenia rachunku!

Obawy społeczności rolniczej zmaterializowały się. W dniu dzisiejszym Komisja Europejska (w imieniu UE) i urzędnicy Mercosuru odnowili porozumienie w sprawie dwustronnej umowy handlowej. Jeśli państwa członkowskie i Parlament Europejski zaakceptują porozumienie, będzie to miało poważne konsekwencje dla unijnych rodzinnych gospodarstw rolnych, wpływając również na 450 milionów konsumentów w UE. Copa i Cogeca ogłosiły błyskawiczną akcję, która odbędzie się w poniedziałek w Brukseli.

Od lat wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec tej przestarzałej i problematycznej umowy.
Chociaż przyznajemy, że UE powinna pogłębiać stosunki handlowe w obecnej sytuacji geopolitycznej, nie może się to odbywać za wszelką cenę. Unijny sektor rolny jest wyjątkowo podatny na ustępstwa poczynione w rozdziale umowy dotyczącym rolnictwa, który jest bardzo niezrównoważony. Wrażliwe sektory, takie jak wołowina, drób, cukier, etanol i ryż, stoją w obliczu zwiększonego ryzyka nasycenia rynku i utraty dochodów z powodu napływu tanich produktów z krajów Mercosuru. Umowa ta jeszcze bardziej obciąży pod względem gospodarczym wiele gospodarstw rolnych, które już teraz zmagają się z wysokimi cenami środków produkcji i trudnymi warunkami klimatycznymi.

Dowody są przytłaczające: kraje Mercosuru nie spełniają standardów produkcji nałożonych na unijne rolnictwo, czy to w zakresie środków ochrony roślin, dobrostanu zwierząt, czy praktyk zrównoważoności. Te państwa działają również w oparciu o niższe standardy pracy i bezpieczeństwa, co pozwala im produkować po niższych kosztach, uniemożliwiając tym samym uczciwą konkurencję z unijnymi producentami. Działaniom Komisji Europejskiej brakuje spójności. Za poprzedniej kadencji Komisja mnożyła ograniczenia i regulacje nakładane na naszych producentów. Natomiast na początku obecnej kadencji, instytucja nadała priorytet tej niesprawiedliwej umowie.

Dodatkowy protokół w sprawie zrównoważonego rozwoju, wysłany do krajów Mercosuru w marcu 2023 r., nie spełnił oczekiwań, a odpowiedź tych państw z września 2023 r. wyraźnie wykazała brak ambicji i zaangażowania jeśli chodzi o przestrzeganie nawet podstawowych konwencji międzynarodowych i wiążących środków w zakresie zrównoważoności.
Nieuwzględnienie kwestii zrównoważoności wywołało sprzeciw nie tylko producentów rolnych, ale także związków zawodowych, organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska i organizacji konsumenckich.

Odnosząc się do ogłoszenia umowy, przewodniczący Copa, Massimiliano Giansanti
stwierdził: "
„Komisja przekazała bardzo martwiącą wiadomość milionom rolników w Europie, jeszcze przed przedstawieniem swojej wizji przyszłości. Jest to szczególnie niepokojące na tak delikatnym etapie ponownego rozpoczęcia dialogu między rolnikami a instytucjami europejskimi. Państwa członkowskie i eurodeputowani muszą teraz zdecydowanie zakwestionować warunki tego porozumienia i pracować nad rozwiązaniem, które zagwarantuje sprawiedliwe i zrównoważone podejście, aby ochronić model rolnictwa w UE.

W poniedziałek zaczniemy działać. Przeprowadzimy w Brukseli akcję błyskawiczną naprzeciwko Rady, podczas której będziemy rozmawiać z ministrami i eurodeputowanymi”.

Przewodniczący Cogeca Lennart Nilsson dodał: „Unijni rolnicy i spółdzielnie rolnicze nie sprzeciwiają się handlowi, ale opowiadają się za umowami, które są sprawiedliwe, wyważone i zrównoważone środowiskowo. Obecne porozumienie UE-Mercosur nie spełnia tych kryteriów, wykorzystując sektor rolny jako kartę przetargową na rzecz innych gałęzi przemysłu. Cogeca wzywa również państwa członkowskie UE i Parlament Europejski do zajęcia zdecydowanego stanowiska przeciwko tej umowie”.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Jak podaje resort rolnictwa, w Internecie pojawiły się nieprawdziwe informacje d...

Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy w dniu 9 stycznia 2025 r. zatwierdziło mi...

Ministerstwo Polityki Agrarnej rozdysponowało kontyngenty na eksport produktów d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę