Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ukraina chce spełniać wymogi Wspólnej Polityki Rolnej UE

3 sierpnia 2023
Ukraina chce spełniać wymogi Wspólnej Polityki Rolnej UE

Sektor rolniczy jest określony jako jeden z priorytetów w realizacji programu Ukraine Facility - powiedział Markiyan Dmytrasevich, wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy.

W ramach prac nad Planem Ukrainy realizacji programu Instrumentu Ukraina oraz wypracowania sektorowych strategii rozwoju odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej z przedstawicielami biznesu rolnego. 

Prace grupy odbywają się przy udziale Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy. Ministerstwo Gospodarki Ukrainy koordynuje prace grupy przy wsparciu analitycznym i doradczym Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej.

Podczas spotkania wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Markijan Dmytrasewicz zaznaczył, że sektor rolny jest określony jako jeden z priorytetów w ramach realizacji Planu Ukrainy. Dialog w ramach grupy roboczej pozwoli jak najlepiej odzwierciedlić potrzeby sektora na najbliższe 4 lata, a także przygotować wysokiej jakości i realistyczne projekty do przyszłego finansowania.

„Wśród priorytetowych obszarów pracy Ministerstwa Polityki Rolnej w ramach realizacji Funduszu dla Ukrainy jest włączenie ustawodawstwa ukraińskiego do wymogów Wspólnej Polityki Rolnej UE, liberalizacja rynku ziemi na Ukrainie, a także jak rozwój programów pożyczkowych dla przedsiębiorstw rolniczych” – podkreślił wiceminister polityki rolnej i żywnościowej. 

Podkreślił również, że ważnym kierunkiem rozwoju branży jest rozwój mocy przetwórczych i wzrost wartości dodanej. W szczególności zwiększenie udziału wyrobów gotowych w przemyśle rolniczym, rozszerzenie programów rozwoju ogrodnictwa i warzywnictwa oraz pobudzenie inwestycji w rozwój produkcji biogazu.

Wiceminister gospodarki Ukrainy Nadiya Bigun podkreśliła znaczenie rozwoju przemysłu przetwórczego. 

Biuro "Made in Ukraine" pod Ministerstwem Gospodarki Ukrainy jest gotowe wspierać inicjatywy przedstawicieli biznesu w realizacji projektów mających na celu rozwój przetwórstwa, w szczególności w sferze agrarnej. Zapraszamy członków grupy roboczej ds. biznesu rolnego do opracowania strategii stymulowania przemysłu przetwórczego i jesteśmy otwarci na sugestie” – powiedział Bigun.

W trakcie dyskusji przedstawiciele biznesu podnieśli pytania dotyczące warunków i możliwości finansowania projektów inwestycyjnych w ramach Funduszu Ukraina, zgodności przyszłych zmian legislacyjnych z aktualnymi politykami UE oraz Układem Stowarzyszeniowym, w tym przyjęcia unijnych przepisów technicznych i norm dla produktów kompleksu rolno-przemysłowego, a także kwestię wypłat odszkodowań za mienie zniszczone w czasie wojny.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kijowskiej Szkoły Głównej Handlowej oraz firmy Deloitte.

Przypominamy, że celem sektorowych grup roboczych z biznesem jest zaangażowanie sektora prywatnego w opracowywanie propozycji rozwoju przemysłu, które będą brane pod uwagę przy opracowywaniu strategii sektorowych na 4 i 10 lat. 

Pierwszy etap projektu potrwa do końca października 2023 roku. Na tym etapie w grupach powstaną propozycje Planu dla Ukrainy, niezbędne do realizacji programu pomocy finansowej Instrumentu dla Ukrainy Komisji Europejskiej. Program jest przeznaczony na 50 miliardów euro, które Ukraina otrzyma w latach 2024-2027. W przyszłości grupy robocze skupią się na opracowaniu rekomendacji dla odpowiednich ministerstw dotyczących sektorowych strategii rozwoju, kalkulowanych na 10 lat.

Projekt jest wdzięczny za wsparcie Funduszu Dobrego Rządzenia „Economic Hub: Sound PFM Policies and Vision for Growth”, który jest realizowany przy wsparciu rządu Wielkiej Brytanii (UK Aid). Realizatorami projektu są Abt Britain i Kijowska Szkoła Ekonomiczna.


oprac. e-mk, ppr.pl na podst. źródło informacji: Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę