aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ukraina chce spełniać wymogi Wspólnej Polityki Rolnej UE

3 sierpnia 2023
Ukraina chce spełniać wymogi Wspólnej Polityki Rolnej UE

Sektor rolniczy jest określony jako jeden z priorytetów w realizacji programu Ukraine Facility - powiedział Markiyan Dmytrasevich, wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy.

W ramach prac nad Planem Ukrainy realizacji programu Instrumentu Ukraina oraz wypracowania sektorowych strategii rozwoju odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej z przedstawicielami biznesu rolnego. 

Prace grupy odbywają się przy udziale Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy. Ministerstwo Gospodarki Ukrainy koordynuje prace grupy przy wsparciu analitycznym i doradczym Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej.

Podczas spotkania wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Markijan Dmytrasewicz zaznaczył, że sektor rolny jest określony jako jeden z priorytetów w ramach realizacji Planu Ukrainy. Dialog w ramach grupy roboczej pozwoli jak najlepiej odzwierciedlić potrzeby sektora na najbliższe 4 lata, a także przygotować wysokiej jakości i realistyczne projekty do przyszłego finansowania.

„Wśród priorytetowych obszarów pracy Ministerstwa Polityki Rolnej w ramach realizacji Funduszu dla Ukrainy jest włączenie ustawodawstwa ukraińskiego do wymogów Wspólnej Polityki Rolnej UE, liberalizacja rynku ziemi na Ukrainie, a także jak rozwój programów pożyczkowych dla przedsiębiorstw rolniczych” – podkreślił wiceminister polityki rolnej i żywnościowej. 

Podkreślił również, że ważnym kierunkiem rozwoju branży jest rozwój mocy przetwórczych i wzrost wartości dodanej. W szczególności zwiększenie udziału wyrobów gotowych w przemyśle rolniczym, rozszerzenie programów rozwoju ogrodnictwa i warzywnictwa oraz pobudzenie inwestycji w rozwój produkcji biogazu.

Wiceminister gospodarki Ukrainy Nadiya Bigun podkreśliła znaczenie rozwoju przemysłu przetwórczego. 

Biuro "Made in Ukraine" pod Ministerstwem Gospodarki Ukrainy jest gotowe wspierać inicjatywy przedstawicieli biznesu w realizacji projektów mających na celu rozwój przetwórstwa, w szczególności w sferze agrarnej. Zapraszamy członków grupy roboczej ds. biznesu rolnego do opracowania strategii stymulowania przemysłu przetwórczego i jesteśmy otwarci na sugestie” – powiedział Bigun.

W trakcie dyskusji przedstawiciele biznesu podnieśli pytania dotyczące warunków i możliwości finansowania projektów inwestycyjnych w ramach Funduszu Ukraina, zgodności przyszłych zmian legislacyjnych z aktualnymi politykami UE oraz Układem Stowarzyszeniowym, w tym przyjęcia unijnych przepisów technicznych i norm dla produktów kompleksu rolno-przemysłowego, a także kwestię wypłat odszkodowań za mienie zniszczone w czasie wojny.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kijowskiej Szkoły Głównej Handlowej oraz firmy Deloitte.

Przypominamy, że celem sektorowych grup roboczych z biznesem jest zaangażowanie sektora prywatnego w opracowywanie propozycji rozwoju przemysłu, które będą brane pod uwagę przy opracowywaniu strategii sektorowych na 4 i 10 lat. 

Pierwszy etap projektu potrwa do końca października 2023 roku. Na tym etapie w grupach powstaną propozycje Planu dla Ukrainy, niezbędne do realizacji programu pomocy finansowej Instrumentu dla Ukrainy Komisji Europejskiej. Program jest przeznaczony na 50 miliardów euro, które Ukraina otrzyma w latach 2024-2027. W przyszłości grupy robocze skupią się na opracowaniu rekomendacji dla odpowiednich ministerstw dotyczących sektorowych strategii rozwoju, kalkulowanych na 10 lat.

Projekt jest wdzięczny za wsparcie Funduszu Dobrego Rządzenia „Economic Hub: Sound PFM Policies and Vision for Growth”, który jest realizowany przy wsparciu rządu Wielkiej Brytanii (UK Aid). Realizatorami projektu są Abt Britain i Kijowska Szkoła Ekonomiczna.


oprac. e-mk, ppr.pl na podst. źródło informacji: Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę