aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraina dąży do wolnego handlu z UE

28 marca 2024
Ukraina dąży do wolnego handlu z UE

Mykoła Solski podczas Rady UE ds. Rolnictwa: Ukraiński sektor rolniczy stał się obiektem negatywnych mitów, które nie mają podstaw ekonomicznych.

Ukraina liczy na kontynuację bezcłowego i bezkontyngentowego reżimu handlowego z UE. Ale o zrozumienie i wsparcie UE w sytuacji z naszym eksportem. Podkreślił to Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Mykoła Solskij podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (Agrifish), które odbyło się 26 marca w Brukseli. 

„Jeśli przeanalizuje się dane na dzień dzisiejszy, okaże się, że mówimy o problemach, których skala jest w rzeczywistości znacznie mniejsza. Niestety ukraiński sektor rolniczy stał się obiektem negatywnych mitów, które w istocie nie mają podstaw ekonomicznych, a w dużej mierze są wytworem sytuacji politycznej. Najbardziej bolesne dla nas jest to, że dyskusja nad tymi mitami przyćmiewa najważniejszy cel – zdolność Ukrainy do przeciwstawienia się i wygrania wojny z Rosją” – podkreślił Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy.

Mykoła Solski zauważył, że ukraiński eksport zboża do UE wróci do poziomu w 2022 roku. Ukraina od niemal roku nie dostarcza do krajów sąsiednich pszenicy, słonecznika, kukurydzy i rzepaku, zdecydowana większość eksportu produktów rolnych trafia drogą morską. 

Zdaniem Ministra, od początku roku z 17 mln ton eksportu produktów rolnych przez porty większej Odessy przeszło około 12 mln ton, Dunajem wysłano prawie 3 mln ton, a jedynie 2 mln ton wysłano transportem lądowym, głównie koleją, przez sąsiadujące kraje UE.  

„W ciągu miesiąca tranzytem przez Polskę przejeżdżamy tyle samo, co w ciągu jednego dnia eksportujemy przez ukraińskie porty morskie. Teraz koszt eksportu z Ukrainy drogą morską jest znacznie bardziej konkurencyjny niż drogą lądową” – dodał Mykoła Solski. 

Podkreślił, że eksport ukraińskich produktów rolnych nie ma negatywnego wpływu na rynki UE, a w niektórych miejscach spełnia swoją rolę stabilizującą równowagę cenową.

W szczególności udział ukraińskiego mięsa drobiowego i jaj w całkowitej konsumpcji w UE wynosi odpowiednio niecałe 2% i 1%. Cena cukru w UE jest nadal znacznie wyższa niż przed inwazją na pełną skalę. Jeśli ukraiński cukier zostanie usunięty z rynku, cena w UE wzrośnie jeszcze bardziej.  

Minister Polityki Rolnej podkreślił, że Ukraina dąży do wolnego handlu z UE na konkurencyjnych zasadach rynkowych. 

„Wszelkie ograniczenia jedynie osłabiają gospodarczo Ukrainę i bezpośrednio oddalają od głównego celu – naszego wspólnego zwycięstwa nad Rosją w tej wojnie” – podkreślił Mykoła Solski.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę