aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraina eksportuje najwięcej nasion w historii

13 lutego 2024
Ukraina eksportuje najwięcej nasion w historii

Jak podała apk-inform, Ukraina zwiększa eksport zbóż i nasion oleistych - w 2023 r. jego wolumen był 1,5 raza wyższy niż analogiczny w roku poprzednim (77,2 mln USD) i osiągnął 119,5 mln USD, fakt ten odnotował szef Departamentu Inwestycji i Logistyki NSC "Instytut Ekonomii Agrarnej", dr ekonomii Aleksandr Zacharczuk, poinformowała służba prasowa Centrum.

"W strukturze ukraińskiego eksportu zbóż i nasion oleistych tradycyjnie dominuje kukurydza, która zajmuje 97,4% z nich. Jednocześnie, drugi rok z rzędu, wielkość eksportu nasion kukurydzy hybrydowej przewyższa wielkość ich importu" – powiedział Zacharczuk.

Tym samym w 2023 r. z Ukrainy wyeksportowano 42,5 tys. ton nasion kukurydzy selekcji krajowej i zagranicznej, co jest najwyższym wynikiem od lat niepodległości Ukrainy. W tym samym czasie dostawy z zagranicy wyniosły zaledwie 5,9 tys. ton, czyli 7,2 razy mniej niż eksportowane. Jest to najniższy wskaźnik importu tego typu produktów rolnych na Ukrainę w ciągu ostatnich 15 lat.

"Zmniejszenie importu nasion selekcji zagranicznej z zagranicy wynika z możliwości produkcji kwalifikowanego materiału siewnego mieszańców selekcji zagranicznej na Ukrainie, a także ze zmniejszenia zużycia nasion związanego ze zmniejszeniem powierzchni upraw towarowych w wyniku działań wojennych oraz importem tylko linii rodzicielskich i matczynych mieszańców z późniejszym rozmnażaniem na polach nasiennych już na Ukrainie" – wyjaśnił naukowiec.

W 2023 roku na rynki zagraniczne sprzedano hybrydowe nasiona kukurydzy selekcji krajowej i zagranicznej w wysokości 116,4 mln USD. Głównym importerem kukurydzy wyprodukowanej na Ukrainie jest Francja, która w 2023 r. zakupiła 11 tys. ton tego typu produktów rolnych o wartości celnej 32 mln dolarów. Austria (7,3 tys. ton) i Rumunia (6,7 tys. ton).

Oprócz kukurydzy w ubiegłym roku na rynki zagraniczne wyeksportowano 136 ton nasion prosa, 210 ton nasion żyta, 331 ton nasion słonecznika, 893 tony soi. Uprawy te dodatkowo przyniosły stanowi około 3,1 miliona dolarów dochodu z ich sprzedaży, co odpowiada liczbie za 2022 rok.

"W 2023 r. eksport wzrósł ze względu na dodatkowe możliwości rozwoju krajowej produkcji nasiennej w okresie wojny. Z jednej strony wynika to z utraty części kanałów logistycznych dostaw nasion z zagranicy w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na dużą skalę na terytorium naszego państwa, a z drugiej strony ze wzrostem produkcji we własnych zakładach krajowych zakładów nasiennych, w tym dużych firm zagranicznych na Ukrainie. Również oczywiście uznanie przez Parlament Europejski w 2020 r. ukraińskiego systemu kwalifikacji materiału siewnego równoważnego wymogom UE pozwoliło Ukrainie trzeci rok z rzędu zwiększyć eksport nasion mieszańcowych selekcji krajowej i zagranicznej produkowanych na Ukrainie, przede wszystkim do krajów UE" – podsumował Zacharczuk.

oprac, e-red,ppr.pl


POWIĄZANE

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...

Jak informuje Krajowa Rada Producentów Drobiui Pasz, największy producent jaj ko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę