aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraina eksportuje więcej oleju słonecznikowego niż przed wojną

13 czerwca 2024
Ukraina eksportuje więcej oleju słonecznikowego  niż przed wojną

Według zaktualizowanych szacunków agencji APK-Inform, w maju 2023/24 r. Ukraina wyeksportowała 714 tys. ton oleju słonecznikowego (+14% w porównaniu z kwietniem), co stanowi najwyższy miesięczny wolumen od stycznia 2021 r.

Ogólnie rzecz biorąc, we wrześniu-maju 2023/24 r. kraj wyeksportował rekordowe 5,14 mln ton oleju.

Jednym z głównych czynników, które przyczyniły się do aktywnego eksportu produktu w bieżącym sezonie, był wysoki popyt na olej słonecznikowy przy jego konkurencyjnej cenie w porównaniu z innymi olejami roślinnymi. Ponadto stabilna praca ukraińskich portów zapewniła niemal nieprzerwane dostawy produktu.

Biorąc pod uwagę niemal rekordowe tempo przerobu słonecznika w sezonie 2023/24 oraz niższe zbiory nasion oleistych w 2023 r. w porównaniu z poziomem przedwojennym, szacujemy, że zapasy tej rośliny są najniższe od wielu lat. W związku z tym w czerwcu-sierpniu 2023/24 roku spodziewamy się spadku przetwórstwa, a co za tym idzie dostaw oleju słonecznikowego, nie tylko z Ukrainy, ale także z całego regionu Morza Czarnego.

Należy zauważyć, że kraje UE pozostają kluczowym rynkiem zbytu dla ukraińskich produktów w bieżącym sezonie z udziałem na poziomie 60% (40% w poprzednim sezonie).

Eksport oleju w tym kierunku wzrósł o 81%.

Jednocześnie Ukraina jest głównym dostawcą oleju słonecznikowego do UE z udziałem 93% wobec 89% w poprzednim sezonie.

Według APK-Inform, ukraiński rynek eksportowy oleju słonecznikowego nadal jest zdominowany przez trend wzrostowy cen od początku marca.

W rezultacie, na początku 12 czerwca ceny popytu na olej słonecznikowy na Ukrainie osiągnęły poziom 900 USD/t CPT, co oznacza wzrost o 5-15 USD/t w ubiegłym tygodniu.

Warto zaznaczyć, że jest to rekordowy poziom w sezonie 2023/24. Ostatni raz ceny popytu na olej na tym poziomie odnotowano w marcu 2023 r.


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę