Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ukraina i pięć krajów zaproszone do "zbożowej" platformy KE

13 września 2023
Ukraina i pięć krajów  zaproszone do "zbożowej" platformy KE

Komisja Europejska przedłuża poszukiwania rozwiązania problemu importu ukraińskiego zboża do pięciu sąsiadów Ukrainy w UE. W środę 13 września KE odbędzie regularne spotkanie w ramach Platformy Koordynacyjnej z udziałem Ukrainy, Polski, Słowacji, Bułgarii, Rumunii i Węgier. Stwierdziła to rzeczniczka Europejskiej Komisji ds. Rolnictwa i Handlu, Miriam Garcia Ferrer, donosi Rail.insider powołując się na Ukrinform.

"Uczestnicy platformy spotkali się już osiem razy i spotkają się ponownie w środę. W ramach platformy szukamy konkretnych rozwiązań w celu zwiększenia przepustowości "pasów solidarności" w celu zidentyfikowania problemów i rozważenia możliwości ich rozwiązania. W ramach tej platformy Komisja Europejska spotyka się z Ukrainą, Mołdawią i oczywiście z pięcioma sąsiednimi krajami, aby dzielić się statystykami i informacjami na temat importu różnego rodzaju produktów objętych środkami ochronnymi" – powiedział rzecznik.

Zaznaczyła, że Komisja Europejska rozszerza grono państw członkowskich platformy koordynacyjnej. W ubiegłym tygodniu w spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele państw bałtyckich i Chorwacji, które dotyczy znalezienia alternatywnych tras transportu zboża. Inne kraje UE, które chciałyby pomóc, zostały zaproszone na spotkanie w tym tygodniu.

Miriam Garcia Ferrer przypomniała, że w ubiegłą środę, 6 września, odbyła się wymiana poglądów w kolegium Komisji Europejskiej co do rozwiązania problemu eksportu ukraińskiego zboża do pięciu sąsiednich krajów UE, ale decyzja nie zapadła, więc poszukiwania trwają.

Pasy Solidarności nadal działają, a zboże nadal płynie z Ukrainy. Od początku Solidarności do końca lipca wyeksportowaliśmy 44 mln ton zboża, nasion słonecznika i produktów pochodnych. To pokazuje, że nie ma przerw. Pracujemy nad znalezieniem rozwiązania" - dodała rzeczniczka.

Jak informowano wcześniej, Ukraina zostaje jednym z najważniejszych eksporterów produktów rolnych do UE

oprac, e-mk, ppr.pl na podstawie źródło: Rail.insider


POWIĄZANE

Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą ...

Ogrom wrażeń, niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów, dziesiątki godzin rozmów b...

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę