aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ukraina nie eksportuje art. rolnych do 5 krajów bez ich zgody

27 września 2023
Ukraina nie eksportuje art. rolnych do 5 krajów  bez ich zgody

Produktywne negocjacje są kluczem do stabilności w sektorze rolnym każdego kraju. Ukraina opracowała procedurę weryfikacji eksportu 4 upraw rolnych zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Obecnie nie eksportuje produktów rolnych do 5 krajów przygranicznych bez ich zgody - poinformował o tym minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Sołski. podczas spotkania ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier).

"Wprowadzamy wewnętrzną procedurę weryfikacji eksportu 4 upraw (kukurydzy, rzepaku, słonecznika, pszenicy) do 5 krajów UE. Procedura ta przewiduje wydanie licencji od rządu ukraińskiego w ciągu 30 dni od daty otrzymania wniosku eksportowego. Odpowiednia rezolucja rządu została już przyjęta, a zatem eksport do 5 krajów nie odbywa się już bez ich zgody. W ciągu tych 30 dni Ukraina informuje Komisję Europejską i odpowiedni kraj o otrzymaniu wniosku eksportowego" – podkreślił Mykoła Solski.

Podkreślił, że mechanizm, gdy eksport nie odbywa się bez zgody sąsiedniego kraju, jest jak najbardziej konstruktywny i zrozumiały oraz uwzględnia interesy wszystkich stron. Mykoła Solskyi również zaznaczył, że Ukraina wysłała propozycje do sąsiednich krajów, jak taki mechanizm będzie działał i czeka na odpowiedzi i możliwe rozwiązania. Na dzień dzisiejszy oficjalna odpowiedź nadeszła z Rumunii.

Mykoła Sołski podziękował każdemu krajowi za zrozumienie, chęć i możliwość komunikowania się w celu rozwiązania sytuacji z ukraińskim eksportem produktów rolnych.

"Jestem wdzięczny Bułgarii za wytrzymanie tak szalonej presji, za gotowość do negocjacji i znalezienia konstruktywnych rozwiązań. Rumunia - za zrozumienie i maksymalne wsparcie. Dziękujemy Węgrom i Słowacji za wysłuchanie naszych propozycji i jesteśmy gotowi do dalszej ich dyskusji. Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność Polsce za maksymalne wsparcie, które zawsze było i jest teraz. I za to, że w zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy rozmowę na temat naszej propozycji. Nasze produktywne negocjacje są kluczem do pomyślnego uregulowania sytuacji i stabilności w sektorze rolnym każdego kraju" – powiedział minister polityki rolnej i żywności Ukrainy.

Przypomnimy, 15 września Komisja europejska nie przedłużyła tymczasowych ograniczeń eksportu ukraińskich produktów rolnych do 5 krajów UE. Po tej decyzji Ukraina przedstawiła propozycje osiągnięcia kompromisu w ciągu 72 godzin. 17 września propozycje zostały wysłane do Komisji Europejskiej i krajów sąsiednich. 18 września były one już omawiane na platformie koordynacyjnej UE-Ukraina.


oprac, e-mk na podst źródło; MIN.PRiŻ UKRAINY


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę