aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraina nie eksportuje art. rolnych do 5 krajów bez ich zgody

27 września 2023
Ukraina nie eksportuje art. rolnych do 5 krajów  bez ich zgody

Produktywne negocjacje są kluczem do stabilności w sektorze rolnym każdego kraju. Ukraina opracowała procedurę weryfikacji eksportu 4 upraw rolnych zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Obecnie nie eksportuje produktów rolnych do 5 krajów przygranicznych bez ich zgody - poinformował o tym minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Sołski. podczas spotkania ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier).

"Wprowadzamy wewnętrzną procedurę weryfikacji eksportu 4 upraw (kukurydzy, rzepaku, słonecznika, pszenicy) do 5 krajów UE. Procedura ta przewiduje wydanie licencji od rządu ukraińskiego w ciągu 30 dni od daty otrzymania wniosku eksportowego. Odpowiednia rezolucja rządu została już przyjęta, a zatem eksport do 5 krajów nie odbywa się już bez ich zgody. W ciągu tych 30 dni Ukraina informuje Komisję Europejską i odpowiedni kraj o otrzymaniu wniosku eksportowego" – podkreślił Mykoła Solski.

Podkreślił, że mechanizm, gdy eksport nie odbywa się bez zgody sąsiedniego kraju, jest jak najbardziej konstruktywny i zrozumiały oraz uwzględnia interesy wszystkich stron. Mykoła Solskyi również zaznaczył, że Ukraina wysłała propozycje do sąsiednich krajów, jak taki mechanizm będzie działał i czeka na odpowiedzi i możliwe rozwiązania. Na dzień dzisiejszy oficjalna odpowiedź nadeszła z Rumunii.

Mykoła Sołski podziękował każdemu krajowi za zrozumienie, chęć i możliwość komunikowania się w celu rozwiązania sytuacji z ukraińskim eksportem produktów rolnych.

"Jestem wdzięczny Bułgarii za wytrzymanie tak szalonej presji, za gotowość do negocjacji i znalezienia konstruktywnych rozwiązań. Rumunia - za zrozumienie i maksymalne wsparcie. Dziękujemy Węgrom i Słowacji za wysłuchanie naszych propozycji i jesteśmy gotowi do dalszej ich dyskusji. Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność Polsce za maksymalne wsparcie, które zawsze było i jest teraz. I za to, że w zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy rozmowę na temat naszej propozycji. Nasze produktywne negocjacje są kluczem do pomyślnego uregulowania sytuacji i stabilności w sektorze rolnym każdego kraju" – powiedział minister polityki rolnej i żywności Ukrainy.

Przypomnimy, 15 września Komisja europejska nie przedłużyła tymczasowych ograniczeń eksportu ukraińskich produktów rolnych do 5 krajów UE. Po tej decyzji Ukraina przedstawiła propozycje osiągnięcia kompromisu w ciągu 72 godzin. 17 września propozycje zostały wysłane do Komisji Europejskiej i krajów sąsiednich. 18 września były one już omawiane na platformie koordynacyjnej UE-Ukraina.


oprac, e-mk na podst źródło; MIN.PRiŻ UKRAINY


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę