aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraina oczekuje od UE 50 miliardów EUR

28 listopada 2023
Ukraina oczekuje od UE 50 miliardów EUR

Prezydent Ukrainy i przewodnicząca Komisji Europejskiej odbyli telekonferencję wktórej koordynowali stanowiska które powinny być ustalone przed grudniowym posiedzeniem Rady Europejskiej- czytamy w komunikacie służb prasowych Wolodymyra Zelenskiego.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego, który zadzwonił do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała za pozytywną ocenę wdrażania przez Ukrainę zaleceń Komisji Europejskiej. Wołodymyr Zelenskyy zapewnił, że jego kraj będzie nadal wypełniał wszystkie swoje zobowiązania, w szczególności dotyczące praw mniejszości narodowych i wzmocnienia instytucji antykorupcyjnych.

Prezydent Ukrainy poinformował o projektach ustaw mających na celu dalsze wzmocnienie infrastruktury antykorupcyjnej, które zostały przyjęte w parlamencie już w pierwszym czytaniu.

Głowa państwa ukraińskiego podkreśliła znaczenie zachowania jedności Unii Europejskiej w okresie poprzedzającym grudniowe posiedzenie Rady Europejskiej.

Wołodymyr Zelenskyy zauważył, że zatwierdzenie wieloletniego programu pomocy € 50 miliardów byłoby najlepszym sygnałem dalszego wspierania UE dla Ukrainy, a decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE byłaby silną motywacją dla Ukraińców, którzy walczą o wolność i wspólne wartości demokratyczne od prawie dwóch lat.

Tyle komunikat, z którego wynika że Ukraina ubiega sięo 50 miliardów EUR z UE. Należy tutaj zadać pytanie, czy przeciętny obywatel naszego wschodzniego sąsiada zdaje sobie sprawę z tego, że Unia Europejska nie ma swoich pieniędzy? Że przewdnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von de Leyen rozmawia o pieniądzach, których właścicielami są wszystkie kraje wspólnoty w tym także i Polska. Wszyscy zapomnieli już o tym, że UE rozdysponowuje środki na które muszą się "zrzucać" poszczególne państwa członkowskie które też nie mają swoich pieniędzy. To pieniądze nasze, obywateli poszczególnych państw i całej UE którzy wypracowując PKB płacąc podatki skladają się na budżety swoich krajów z których to właśnie czerpie Unia Europejska.

Płacimymy wszyscy, obywatele, konsumenci, małe i średnie firmy, pracownicy urzędów i korporacji, także rolnicy i transportowcy którzy na mrozie strajkują blokując drogi i przejścia graniczne. Dlaczego mają do tego pełne prawo? Ano właśnie dlatego bo płacą swoim rządom w kraju, które są członkami Unii Eropejskiej za to, aby dbały o ich interesy, o ich byt, rodziny, domy, mieszkania gopsodarstwa rolne... i jeżeli ten byt jest zagrożony to mają pełne prawo do protestu, aby wymusić na rządach swoich krajów i UE taką postawę i takie regulacje które będą ich egzystencję chroniły.

Dlaczego mają do tego pełne prawo? Bo za to płacą! I to trzeba ciągle powtarzać i przypominać, bo wielu o tym po prostu zapomniało.

***

Rada Europy akceptuje więcej EUR.

Europejski Instrument na rzecz Pokoju: Rada wyraża zgodę na dalsze finansowanie szkolenia ukraińskich sił zbrojnych w ramach EUMAM Ukraine

Rada podjęła dziś decyzję o zapewnieniu dodatkowego finansowania szkolenia ukraińskich sił zbrojnych w ramach Misji Wsparcia Wojskowego Unii Europejskiej wspierającej Ukrainę (EUMAM Ukraine).

Takie wsparcie zostanie udzielone za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) i przybierze formę niezbędnego sprzętu i zaopatrzenia śmiercionośnego i nieśmiercionośnego, a także usług wspierających działania szkoleniowe. Kwotę finansową zwiększono o 194 mln euro, łącznie do 255 mln euro.

Celem dzisiejszej decyzji jest dalsze wspieranie budowania potencjału Sił Zbrojnych Ukrainy przez EUMAM, w oparciu o potrzeby Ukrainy i biorąc pod uwagę rosnący zakres i złożoność programu szkolenia.

Wsparcie to będzie w dalszym ciągu ułatwiać szkolenie personelu Sił Zbrojnych Ukrainy na dużą skalę i umożliwi państwom członkowskim UE zapewnienie wymaganego sprzętu i materiałów szkoleniowych.

Do tej pory od rozpoczęcia misji EUMAM Ukraine przeszkoliło ponad 34 000 żołnierzy.
Tło

Europejski Instrument na rzecz Pokoju to instrument pozabudżetowy, którego celem jest zwiększenie zdolności UE do zapobiegania konfliktom, budowania pokoju i wzmacniania bezpieczeństwa międzynarodowego. Umożliwia finansowanie działań operacyjnych o skutkach wojskowych lub obronnych w ramach Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (WPZiB).

W dniu 17 października 2022 r. Rada przyjęła decyzję ustanawiającą misję EUMAM Ukraine na początkowy okres dwóch lat. Misja stanowi bezpośrednią odpowiedź na prośbę Ukrainy o wsparcie skierowaną do Wysokiego Przedstawiciela i zapewnia indywidualne, zbiorowe i specjalistyczne szkolenia dla Sił Zbrojnych Ukrainy, a także koordynację i synchronizację działań państw członkowskich prowadzących szkolenia.

W piśmie z dnia 23 sierpnia 2023 r. władze ukraińskie uznały istotny wkład wniesiony przez EUMAM Ukraine i zwróciły się o rozszerzenie szkoleń EUMAM Ukraine na Gwardię Narodową, Państwową Służbę Graniczną, Policję Państwową i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy w odniesieniu do tych jednostek pod kontrolą operacyjną Sił Zbrojnych Ukrainy

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...

Ishida Europe wprowadza na rynek ulepszoną serię wag kontrolnych, zaprojektowaną...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę