Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ukraina oficjalnie ogłosiła, że ​​chce eksportować wieprzowinę do UE

17 kwietnia 2023
Ukraina oficjalnie ogłosiła, że ​​chce eksportować wieprzowinę do UE

Jak podało w zeszłym tygodniu Stowarzyszenie Hodowców Świń Ukrainy [АСУ], FAO i EBOR pomagają Ukrainie rozpocząć eksport wieprzowiny do krajów Unii Europejskiej. 

"Krajowi producenci od dawna wyrażają chęć wejścia na rynki UE. Nie tylko w celu zaopatrzenia, ale jako czynnik reputacji, który automatycznie da dostęp do wielu innych krajów. Jednak afrykański pomór świń długo uniemożliwiał realizację zamierzeń"- czytamy w komunikacie stowarzyszenia

Według Stowarzyszenia, uzyskanie pozwolenia na eksport wieprzowiny do krajów Unii Europejskiej  nie jest łatwe i może potrwać nawet kilka lat. Branża powinna wykorzystać ten czas na przygotowanie się do spełnienia wymagań UE, które są obowiązkowe dla dostawców, a poszczególni producenci  będą poddawani audytowi.

Wsparcie techniczne zapewniają Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w ramach projektu „Programy ochrony zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa żywności i zapewniania jakości na Ukrainie i w Mołdawii”.

We współpracy ze Stowarzyszeniem Hodowców Świń Ukrainy eksperci FAO uczestniczyli w opracowaniu kwestionariuszy do samooceny przedsiębiorstw specjalizujących się w hodowli, uboju i przetwórstwie trzody chlewnej, w celu sprawdzenia zgodności z przepisami UE dotyczącymi eksportu produktów wieprzowych.

Organizacje udzielają także indywidualnych porad firmom podczas audytów zgodności. Otrzymało je już kilka przedsiębiorstw zlokalizowanych w centralnej części Ukrainy. Czterech kolejnych wnioskodawców z regionu zachodniego czeka w kolejce do kontroli.

Program wsparcia technicznego obejmuje również szereg działań mających na celu poprawę zdolności instytucjonalnych Państwowej Obsługi Produkcji i Konsumentów, w szczególności szkolenie jej specjalistów.

***

W latach 2021-2023 FAO i EBOR realizowany jest  projekt „Programy w zakresie zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa żywności i zapewniania jakości na Ukrainie iw Mołdawii”. Główne elementy programu to (I) poprawa kontroli sytuacji epizootycznej, ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznych chorób zwierząt, w szczególności afrykańskiego pomoru świń, (III) zmniejszenie ryzyka rozwoju oporności na antybiotyki; (III) tworzenie łańcuchów produkcji i dostaw produktów rolnych w warunkach wojny na Ukrainie.

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę