CTR_80917

Ukraina: potwierdzają się dobre zbiory zbóż

21 października 2016
Ukraina:  potwierdzają się dobre zbiory zbóż

Ukraina zebrała dotychczas 47 mln ton ziarna zbóż z powierzchni 11,4 mln ha, tj. z około 80% areału–poinformowało Ministerstwo Rolnictwa kraju. Dla porównania w analogicznym okresie zeszłego roku zebrano 47,2 mln ton.

Średnie plony wzrosły z 3,81 t/ha w zeszłym roku do 4,09 t/ha w bieżącym. Jak szacuje ministerstwo, rolnicy zebrali dotychczas 7,8 mln ton kukurydzy z 1,4 mln ha, co stanowi 33% całej powierzchni upraw tego gatunku. Średnie plony kukurydzy są wyższe niż rok wcześniej–5,5 t/ha (wobec 5,01 t/ha w 2015 r.).

Całkowicie zakończono natomiast zbiory pszenicy i jęczmienia. Ministerstwo szacuje wysokość tegorocznych zbiorów zbóż ogółem na 63 mln ton w porównaniu do 60 mln ton w 2015 roku.

Po epizodzie suszy i spowodowanych przez niego opóźnieniach w zasiewach zbóż na Ukrainie, nastąpił powrót opadów deszczu. Szacowana powierzchnia upraw pszenicy jest w takiej samej wysokości co rok wcześniej, tj. 6,2 mln ha. Dotychczas pszenicą ozimą obsiano 65% planowanego areału.
Większość obszarów, gdzie nie zdążono jeszcze wykonać zasiewów zlokalizowana jest w południowej części kraju. Rejony te są więc tym samym mniej narażone na wystąpienie porannych przymrozków, zapowiadanych w najbliższych dniach na północy kraju.

Według UkrAgroConsult, tegoroczne zbiory pszenicy na Ukrainie wyniosły 25,8 mln ton przy średnich plonach wynoszących 4,16 t/ha. W sezonie handlowym 2016/17 eksport pszenicy jest prognozowany na 15,6 mln ton. Zapasy początkowe pszenicy są oceniane na 1,8 mln ton, a końcowe na ok. 2 mln ton.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Polska gospodarka osiągnęła sukces - mówił Hans Timmer z Banku Światowego podcza...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. (KZSM Zw. Rew.) i Krajowe Stow...

Przedstawiciele Ursusa i NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie, na mocy któr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę