Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ukraina powoli odblokowuje rynek dla polskiego drobiu

8 sierpnia 2023
Ukraina powoli odblokowuje rynek dla polskiego drobiu

Ukraina zrezygnowała z całkowitego zakazu importu polskich produktów drobiowych, ale objęła restrykcjami produkty z terenów dotkniętych wirusem rzekomego pomoru drobiu. Poinformowały o tym fakcie ukraińskie media powołując się na Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP.

„Na Ukrainie uznano regionalizację rzekomego pomoru drobiu. Decyzję w tej sprawie podjęła 4 sierpnia 2023 roku właściwa ukraińska służba. Zniesiono zakaz przywozu jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz nieprzetworzonych produktów i surowców pochodzących z hodowli drobiu, z wyjątkiem terytoriów dotkniętych wirusem rzekomego pomoru drobiu, określonych przez właściwy organ Rzeczypospolitej Polskiej," wiadomość brzmiała.

Ograniczenia nie dotyczą produktów, które zostały poddane obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa, zgodnie z wymaganiami dotyczącymi wwozu na obszar celny Ukrainy żywych zwierząt i ich materiału rozmnożeniowego, produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego, pasz, siana , słomy, a także produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów z nich otrzymanych, zatwierdzonych zarządzeniem Ministra Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy nr 553 z dnia 16 listopada 2018 r.

Przypomnijmy, że 12 lipca na jednej z ferm drobiu potwierdzono ognisko rzekomego pomoru drobiu w Polsce.

Jak napisał AgroPolit.com, Polska planuje uprościć tranzyt ukraińskich produktów rolnych do portów Morza Bałtyckiego. Ponadto Polska żąda od UE 1 mld euro na eksport ukraińskiego zboża.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: agropolit.com


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę