aaa_TSW_2023
CTR_2023

Ukraina przygotowuje branżę mleka do regulacji UE

20 października 2023
Ukraina przygotowuje branżę mleka do regulacji UE

Wprowadzenie norm europejskich do ustawodawstwa ukraińskiego w zakresie przemysłu mleczarskiego jest dobrą perspektywą na poszerzenie skutecznej praktyki eksportu do UE, a także sposobem na poprawę jakości produktów.

Podkreślił to Pierwszy Wiceminister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Taras Wysocki podczas otwarcia webinaru „Zmiany legislacyjne w sektorze mleczarskim”. 

Według niego zadaniem państwa jest dostosowanie ustawodawstwa do europejskiego obszaru regulacyjnego, a także udzielanie wsparcia producentom rolnym. W szczególności finansowo - producenci mleka mogą otrzymać dotację w wysokości do 8 mln hrywien na przerób surowców. Ponadto prowadzone są szkolenia informacyjno-doradcze.

„Ukraina ma doświadczenie w skutecznym eksporcie produktów mlecznych do UE. Po dostosowaniu ukraińskiego ustawodawstwa do norm UE rynek ten będzie się rozwijał. Ogromne korzyści odniesie także ukraiński nabywca, który będzie korzystał z produktów bezpiecznych i wysokiej jakości” – powiedział Taras Wysocki.

Pierwszy wiceminister podkreślił także, że w 2023 r. znacząco ograniczono spadek produkcji mleka.

„W 2022 roku produkcja mleka spadła o prawie milion ton. Według prognozy na 2023 rok redukcja będzie na poziomie 300-400 tys. ton. Produkcja przemysłowa ma wzrosnąć o 100-150 tys. ton. To pozytywne sygnały, że pomimo dużych trudności branża mleczarska pewnie się rozwija” – podkreślił Taras Wysocki.

Na przykład. Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy prowadzi cykl seminariów internetowych na temat zmian w przepisach dotyczących żywności, paszy, zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także kształtowania zasad organizacji kontroli państwa nad przestrzeganiem ustawodawstwa w stanie wojennym Pierwszy webinar „Zmiany w prawie żywnościowym” dostępny jest na oficjalnej stronie Ministerstwa Rolnictwa na Facebooku pod linkiem:  https://fb.watch/nLibGP0JVT/

Drugie webinarium „Zmiany legislacyjne w sektorze mleczarskim” –   https://fb.watch/nMAAbM-goQ/ 

25 października odbędzie się trzecie webinarium na temat:  „Zmiany legislacyjne w zakresie medycyny weterynaryjnej i pasz w branży drobiarskiej”.

Webinaria będą przydatne dla podmiotów działających na rynku żywności, inspektorów Państwowej Służby Produkcyjnej i Konsumenckiej, przedstawicieli stowarzyszeń i stowarzyszeń społecznych oraz innych zainteresowanych osób.

Szkolenia takie realizowane są przy wsparciu Projektu UE „Poprawa prawodawstwa, kontroli i świadomości w zakresie bezpieczeństwa żywności, zdrowia i dobrostanu zwierząt na Ukrainie” (EU4SaferFood) oraz Szwajcarii w ramach szwajcarsko-ukraińskiego programu „Rozwój handel o wyższej wartości dodanej w sektorach organicznym i mlecznym Ukrainy”, realizowany przez Instytut Badawczy Rolnictwa Ekologicznego (FiBL, Szwajcaria) we współpracy z SAFOSO AG (Szwajcaria).

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: MINISTERSTWO POLITYKI AGRARNEJ I ŻYWNOŚCI UKRAINY


POWIĄZANE

 W związku z doniesieniami prasowymi o przekazywaniu ziemi z Zasobu Własności Ro...

Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na I Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolni...

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 8 grudnia 2023 r. – Przywództwo Stanów Zjed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę