aaa_TSW_2023
CTR_2023

UKRAINA: rośnie eksport mąki, jaj i miodu

26 października 2023
UKRAINA: rośnie eksport mąki, jaj i miodu

Za trzy kwartały 2023 roku eksport produktów rolno-spożywczych Ukrainy wyniósł 16,1 mld dolarów, czyli tylko o 1% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku - podało ukrainskie Stowarzyszenie Eksporterów Rolnych.

Przychody z eksportu mięsa i podrobów wyniosły 674 mln dolarów, o 5% mniej niż za dziewięć miesięcy ubiegłego roku. Główny dochód w tej grupie pochodzi z mięsa drobiowego – 607 mln dolarów. (-8%) w ilości 324 tys. ton, czyli o 8% więcej niż w 2022 roku. Odnotowujemy także wzrost wartości eksportu mrożonej wołowiny w analizowanym okresie – do 63 mln dolarów. (+32%). W segmencie gotowych wyrobów mięsnych wzrost odnotowano w segmencie kiełbas – 3 mln dolarów. (+ 66%), a także na gotowe i konserwowe produkty mięsne – ponad 19 mln dolarów. (+17%).

W okresie styczeń-wrzesień br. sprzedaż za granicę przetworów mlecznych ukraińskiej produkcji spadła o 24% w ujęciu pieniężnym i wyniosła 139 mln dolarów, a dominującą pozycję eksportową stanowi tutaj mleko w proszku i skondensowane – 55 mln dolarów. (- 26%), masło i pasty mleczne – około 34 mln dolarów. (- 41%), sery - 28 mln dolarów. (+ 9%). Pozytywną dynamikę notuje eksport naszych lodów – wzrost przychodów do prawie 29 mln dolarów. (+64%) i wolumeny ilościowe do 9 tys. ton (+42%).

Sprzedaż eksportowa jaj przekroczyła już wskaźniki na cały rok 2022 pod względem ilościowym i wartościowym – ok. 40 tys. ton o wartości 50 mln dolarów. – przy jednoczesnym zachowaniu potencjału bardziej wymiernego wzrostu. Jednak cena eksportowa dla ukraińskich firm nadal spada – 1270 USD/t lub 33 020 USD/26-tonowy kontener.

Choć wolumen eksportu miodu w ujęciu naturalnym wzrósł o 6% do 37 tys. ton, to przychody z tego produktu pszczelego spadły w porównaniu z rokiem ubiegłym – o około 87 mln dolarów. (-16%). Powodem tej sytuacji jest dalszy spadek cen ukraińskiego miodu na rynkach zagranicznych, która od początku roku kształtuje się średnio na poziomie 2319 dolarów/tonę.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 roku łączne dochody z eksportu owoców i przetworów jagodowych spadły o 30% – do 167 mln dolarów. Największymi pod względem wartości sprzedaży produktami ogrodniczymi są mrożone owoce (98 mln dolarów), orzechy włoskie (37 mln dolarów), jagody (17 mln dolarów) i zboża (10 mln dolarów) . W ujęciu naturalnym eksport mrożonych owoców praktycznie się nie zmienił (64 tys. ton), wzrósł o 6% orzechów włoskich (ok. 15 tys. ton) i 20% wzrost jagód (prawie 5 tys. ton), natomiast zmniejszył się eksport jabłek i gruszek (27 tys. ton, — 23%).

W tym roku dynamicznie rośnie eksport mąki pszennej – 117 tys. ton (+267%) o wartości 35 mln dolarów. (+225%). Poprawie uległa także sytuacja z produktami makaronowymi , których ponad 15 tys. ton (+22%) sprzedano za granicę za kwotę ok. 35 mln dolarów. (+ 25 %).  

Zdaniem Ukraińskiego Stowarzyszenie Eksportu Rolnictwa, tempo wzrostu eksportu rolno-spożywczego obecnie spada, zauważa , gdyż jeszcze w połowie tego roku przekroczyło ubiegłoroczne o 17%. Pojawiły się oznaki zakończenia funkcjonowania „korytarza zbożowego”, wprowadzenia zakazów dostaw zbóż i roślin oleistych z Ukrainy do niektórych krajów europejskich, a także skomplikowania procedur tranzytowego transportu towarów.

Pomimo tego produkty z wartością dodaną w dalszym ciągu stabilnie dostarczamy na rynki zagraniczne, zachowując strukturę produktową i przychody z naszego eksportu. Niewielki ogólny spadek eksportu mięsa rekompensowany jest wzrostem sprzedaży gotowych przetworów mięsnych oraz przetworów mlecznych – lodów. Znacząco wzrosły dostawy za granicę jaj i mąki pszennej. Makaroniki i różne wyroby cukiernicze ukraińskiej produkcji cieszą się w dalszym ciągu zwiększonym popytem wśród zagranicznych konsumentów. Ożywienie eksportu większości świeżych warzyw jest nieznaczne na tle wielokrotnego spadku według wyników z 2022 roku.

Do niesprzyjających trendów w Zjednoczych Emiratach Arabskich należy zmniejszenie dochodów z grupy owoców i jagód, co wiąże się ze spadkiem cen eksportowych jabłek, orzechów włoskich i owoców mrożonych. Tańsze w tym roku są także miody i jajka, co ogranicza efekt ilościowego wzrostu ich eksportu. Wraz z jednostronnym przedłużeniem istniejących zakazów we wrześniu, Polska dodatkowo je rozszerzyła kosztem ukraińskiej mąki i kasz, a Węgry – mąki, oleju, miodu, niektórych rodzajów mięsa itp. Stworzy to jeszcze więcej przeszkód dla ukraińskiego eksportu, który w dalszym ciągu jest poważnie ograniczany przez brak możliwości pełnego wykorzystania portów morskich i wcześniejsze zakazy nałożone przez kraje sąsiadujące, trwające od ponad sześciu miesięcy. W warunkach wysokiego ryzyka i ciągłej niepewności roku 2023 eksporterzy uktaińscy w dalszym ciągu koncentrują się na nowych rynkach zbytu i alternatywnych szlakach logistycznych, ale to nieuchronnie prowadzi do wzrostu kosztów stwierdza w swoim komunikacie Ukraińskie Stowarzyszenie Eksportu Rolnictwa

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...

 W związku z doniesieniami prasowymi o przekazywaniu ziemi z Zasobu Własności Ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę