aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraina szacuje straty spowodowane blokadami granic

6 maja 2024
Ukraina szacuje straty  spowodowane blokadami granic

Z „Raportu o inflacji” opublikowanego w kwietniu przez Narodowy Bank Ukrainy wynika, żze Blokada granic Ukrainy miała istotny wpływ na ukraiński handel zagraniczny, a przede wszystkim na import- poinformowała agencja "АПК-Информ".

„Według szacunków NBU bezpośrednie straty w imporcie towarów w pierwszym miesiącu blokady wyniosły 500 mln dolarów, natomiast w eksporcie 160 mln dolarów. Następnie straty importowe zostały częściowo zrekompensowane zwiększeniem dostaw w inny sposób, a straty eksportu – wzrostem przepustowość nowego korytarza morskiego” – wskazano w raporcie.

Zgodnie z oczekiwaniami NBU pełne funkcjonowanie ukraińskiego korytarza nie tylko zrekompensuje straty wynikające z blokowania granic i wprowadzenia licencji na zboże, ale także umożliwi powrót ukraińskiego eksportu na tradycyjne rynki.

Niektórzy z ekspertów i znawców ukraińskiej polityki twierdzą, że Ukraina planuje wystąpić do poszczególnych krajów o odszkodowania w wysokości oszacowanej przez Narodowy Bank Ukrainy. Zapowiadali takie działania wielokrotnie politycy i deputowani Najwyższej Rady Ukrainy oraz przedstawiciele władz i resorturolnictwa.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę