Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Ukraina wybuduje fermy kur niosek na Łotwie

22 maja 2020
Ukraina wybuduje fermy kur niosek na Łotwie

O planach budowy kompleksu drobiarskiego na Łotwie z wykorzystaniem  kapitału ukraińskiej firmy Ovostar Union pisaliśmy już w 2018 roku. Powstać mają między innymi kurniki o obsadzie do sześciu milionów kur niosek i produkcji rocznej jaj do dwóch miliardów sztuk.

Ukraiński inwestor przez wiele miesięcy spotykał się z dużym oporem łotewskiej branży i społeczności, co utrudniało znalezienie terenu pod inwestycję.  Sprawa medialnie na trochę ucichła. Jednak, w ostatnich tygodniach  pojawiły się nowe informacje potwierdzające,  że  spółka Gallusman zlokalizowana na Łotwie, będąca częścią Ovostar Union Group, i nordycka firma  energetyczna ADVEN podjęły współpracę przy projekcie budowy nowoczesnego zakładu produkcji jaj, którego wartość oszacowano na około 100 mln euro. Firma Ovostar poinformowała, że Gallusman – firma produkcyjna reprezentująca na Łotwie interesy ukraińskiego Ovostaru – oraz ADVEN,  podpisali już list intencyjny. Partnerstwo obu firm ma na celu realizację projektu inwestycyjnego przy wykorzystaniu najlepszych rozwiązań energetycznych i infrastrukturalnych.

Ovostar deklaruje, że po zakończeniu projektu, nowy zakład będzie liderem w branży drobiarskiej i paszowej na Łotwie oraz największym producentem jaj i produktów jajecznych w Europie Północnej. Dokładna lokalizacja będzie znana po zakończeniu procedury oceny oddziaływania na środowisko, co powinno zostać  wykonane do końca 2020 roku. Prace budowlane  zaplanowano na 2021 rok.  Przyjęta strategia ukraińskiego inwestora zakłada, że 90 proc. produkcji z nowego zakładu będzie trafiać na eksport. Celem Ovostaru jest wejście na nowe rynki w Europie i na Bliskim Wschodzie. Na Łotwie działalność prowadzi także inna spółka zależna od Ovostaru, spółka Ovostar Europe, która od 2015 roku rozwija współpracę ukraińskiej grupy w krajach UE i z pewnością w dalszym ciągu pozostanie ważną platformą eksportową dla ekspansji zagranicznej Ovostaru. Uzyskane przez KIPDiP informacje wskazują, że ukraińskie fermy na Łotwie będą instalacjami alternatywnymi. Ukraiński inwestor przyznaje, że w produkcji z poszanowaniem europejskich standardów środowiska, dobrostanu dostrzega szansę dalszego rozwoju na rynkach międzynarodowych.

Przedstawiciel spółki Gallusman oficjalnie odniósł się do strategii ukraińskiej firmy Ovostar Union wobec UE. Decyzję o rozwoju produkcji w UE podjęto cztery lata temu. Pierwotnie, polityka ekspansji zakładała, że dobrym narzędziem do umocnienia się w UE będą akwizycje istniejących obiektów produkcyjnych. Jednak próby przejęć napotkały niezrozumiały dla inwestora opór unijnych producentów jaj. W związku z tym Ovostar postanowił zmodyfikować model działania. Zamiast przejmowania ferm preferuje obecnie budowę „od podstaw”. O wybudowaniu w pełni nowego zakładu w UE zadecydowano w połowie 2017 roku.

Grupa Ovostar Union jest wiodącym producentem jaj i przetworów na Ukrainie oraz jednym z największym producentów w całej Europie.  W  marcu 2018 roku ukraińska firma nabyła 89 procent udziałów w spółkach SIA "OE Product" i  SIA "Gallusman", zlokalizowanych na Łotwie.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turys...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polskie Koleje Państwowe S.A. oraz Bydgoski ...

Według długoterminowych prognoz Federacji Przemysłu stanu São Paulo, Brazylia ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę