informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ukraina zwiększa eksport jaj na Bliskim Wschodzie

19 marca 2019
Ukraina zwiększa eksport jaj na Bliskim Wschodzie

Tylko w samym styczniu 2019 roku  z Ukrainy wyeksportowano 12,7 tys. ton jaj w skorupkach o wartości 11,6  mln USD, co oznacza wzrost aż o 62 proc.  r/r. Kluczowymi odbiorcami były Zjednoczone Emiraty Arabskie (2,84  mln USD), Irak (2,21 mln USD) i Turcja  (1,5 mln USD).

Z kolei  według danych za  jedenaście miesięcy 2018 roku  eksport jaj w skorupkach z Ukrainy wyniósł 98 tys. ton  (+22 proc. r/r). Ukraińscy giganci działają również  agresywnie  na całym świecie  w sprzedaży  przetworów z jaj, w tym w krajach unijnych.

Przypominamy, że główni gracze ukraińskiego sektora jajecznego posiadają uprawnienia do  wysyłek na teren UE zarówno  w  zakresie wywozu  przetworów i jaj konsumpcyjnych klasy A. Co więcej, w 2018 roku kraj ten był największym dostawcą tych produktów do UE  z wszystkich  krajów trzecich. Ale nie tylko bezpośrednia obecność Ukrainy w Unii staje się powoli problemem...

Firmy ze Wschodu konsekwentnie umacniają  pozycję globalnego eksportera. Sprawia to coraz większe trudności w konkurencyjności cenowej unijnym traderom działającym poza obszarem celnym UE (również reeksportując jaja z Polski), szczególnie w rejonie państw MENA.

Niskie oferty cenowe towaru z Ukrainy wywierają  silną presję na eksporterach ze Wspólnoty – poszukują  oni coraz tańszego surowca u unijnych producentów, aby przebić się na rynkach państw  trzecich.  
Według statystyk ukraińskich urzędów finansowych (SFSU) topowymi  importerami jaj w skorupkach z Ukrainy  w 2017 roku  były:  ZEA (38,5 tys. ton), Irak (16,5 tys. ton), Katar (6,8 tys. ton), Sierra Leone (4,3 tys. ton), Liberia (3,9 tys. ton),  Mołdawia (3,7 tys. ton),  Libia (2,7 tys. ton), Turcja (1,7 tys. ton), Łotwa (1,6 tys. ton), Oman (1,5 tys. ton).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę