GUS_230920_750x100_stat

Ukraińscy producenci jaj inwestują w wolny wybieg

6 marca 2020
Ukraińscy producenci jaj inwestują w wolny wybieg

Firma Ovostar Union znajdująca się w czołówce największych producentów jaj konsumpcyjnych na Ukrainie  zdecydowała o poszerzeniu produkcji w segmencie jaj alternatywnych.

Wybór padł na tak zwany wolny  wybieg. Jaja konsumpcyjne z tego rodzaju chowu dystrybuowane przez ukraińskiego producenta pojawiły się  już na półkach sieci handlowych, dla przykładu: METRO,  Auchan, Billa.  W planach jest także wejście do  kilku  innych.

Ovostar jest pierwszym z głównych ukraińskich producentów, który pojawił się na rynku z taką ofertą.  Jaja z tak zwanego chowu wolnowybiegowego można było nabyć tylko w małych gospodarstwach.

Przedstawiciel Ovostar podkreślił, że z uwagi na  wyższe koszty produkcji  cena takich jaj musi również być wyższa. Wygląda na to, że Ovostar w długoterminowej strategii rozwoju swojej działalności uwzględnił panujące na świecie trendy konsumenckie.

Sądzimy, że jednym z czynników skłaniających Ukrainę do inwestowania w „alternatywę” jest założenie zwiększania swojej pozycji w UE.

Ovostar był pionierem na Ukrainie w inwestowaniu w instalacje spełniające normy dobrostanu obowiązujące unijnych producentów, w tym w klatki „wzbogacone”. Rozwój w tym kierunku  rozpoczęto w 2016 roku.

Różnicowanie asortymentu produkcji wydaje się być bezpiecznym rozwiązaniem stosowanym przez wielu światowych graczy rynku jajecznego w związku z istniejącą niepewnością, co do przyszłości chowu klatkowego. Możemy tylko przypuszczać, że duzi gracze próbują minimalizować ryzyko rynkowe poprzez dywersyfikację profilu produkcji, a nie całkowitą rezygnację z chowu klatkowego.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Zarząd KRIR przekazał 17 listopada 2020 r. opinię w sprawie przedstawionego do z...

Termin przyjmowania wniosków o przyznane pomocy na "Wsparcie inwestycji w przetw...

16 listopada br. odbyła się nieformalna wideokonferencja ministrów UE ds. rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę