Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ukraińscy rolnicy wzywają do ratowania ich zboża

8 sierpnia 2023
Ukraińscy rolnicy wzywają do ratowania ich zboża

Dwadzieścia największych stowarzyszeń rolno-spożywczych Ukrainy zwróciło się do prezydenta Francji Emmanuela Macrona i premiera Wielkiej Brytanii Risziego Sunaka z prośbą o dołączenie do poręczycieli porozumienia zbożowego, wysłało też stosowne pisma informacyjne do Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Międzynarodowa Izba Handlowa  Pisze o tym Rail.insider, powołując się na AgroPolit .

Inicjatorem apelu była Ukraińska Konfederacja Rolnicza.

Zdaniem prezesa konfederacji Leonida Kozaczenki, autorzy apelu starają się zaangażować największe państwa, które są "odpowiedzialne za sytuację" na kontynencie afrykańskim, w rozwiązanie problemów z zaopatrzeniem w żywność.

„W ostatnim roku gospodarczym Ukraina wyeksportowała ponad 67,5 mln ton zboża i innych płodów rolnych. W przyszłym sezonie wolumeny będą niestety mniejsze. Prognozujemy od 45 do 50 mln t. Powodem tego jest wojna z Federacją Rosyjską i poniesione w jej wyniku straty. Ale dzisiaj bardzo ważne jest, aby rozwiązać problem eksportu uprawianych produktów. Na potrzeby domowe możemy wykorzystać maksymalnie 25% całego uprawianego zboża” – powiedział Leonid Kozaczenko.

Według jego wyliczeń, pozostała część produktów powinna być kierowana na globalny rynek światowy w celu zaspokojenia potrzeb żywnościowych innych krajów. Leonid Kozachenko podkreślił, że liczba osób umierających z głodu już wzrosła z powodu braku żywności. Za główną przyczynę tej tragedii ekspert uważa zablokowanie przez Federację Rosyjską szlaków logistyki eksportu.

Wezwanie do rozwiązania problemu dzięki przywróceniu „porozumienia zbożowego” poparły następujące ukraińskie stowarzyszenia: VGO „Ukraińska Konfederacja Rolnicza”, „Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe”, Stowarzyszenie „Ukrolijaprom”, Stowarzyszenie Elewatorów Ukrainy, Stowarzyszenie Rolników i Prywatni Właściciele Ziemi Ukrainy, GS „Związek Rolniczy Ukrainy”, Ukraiński Agrarny Klub Biznesu, Związek Hodowców Drobiu Ukrainy, GS „Stowarzyszenie Producentów i Konsumentów Roślin Strączkowych Ukrainy”, Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów i Przetwórców Soi, GS „Młyny Ukrainy”, Liga Producentów Żywności, Stowarzyszenie Szklarnie Ukrainy, Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy, Stowarzyszenie Producentów Ukraińskich „Lody i Produkty Mrożone”, Organizacja Pozarządowa „Stowarzyszenie Fumigacji”, „Rada Rolników Ukrainy”, Organizacja Pozarządowa „ Bezpieczeństwo Żywności Ukrainy”, Ukraińskie Stowarzyszenie Inżynierów Rolnictwa, GS „Zwalczanie Szkodników Ukrainy”.

Jak informowaliśmy wcześniej, rolnicy zwrócili się do Komisji Europejskiej o ułatwienie eksportu ukraińskiego zboża.

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę