EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Ukraiński eksport do UE wzrósł o 4,2% w 2022 r.

17 stycznia 2023
Ukraiński eksport do UE wzrósł o 4,2% w 2022 r.

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Gospodarki Ukrainy eksport towarów krajowych do krajów UE wzrósł w 2022 roku o 4,2% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł ok. 28 mld USD - poinformował resort.

„Jest to niezwykle ważne ze względu na dywersyfikację szlaków logistycznych i właśnie takie zadanie stawiamy sobie na przyszłość, w szczególności w ramach Planu naprawy. Ukraina rozszerzy lądowe korytarze transportowe i eksport do UE, a co za tym idzie być mniej zależnym od eksportu morskiego, nawet po odblokowaniu i przywróceniu wszystkich portów. I oczywiście jest to ważne w kontekście dalszej integracji gospodarczej z rynkami UE, włączenia Ukrainy w europejskie łańcuchy wartości dodanej”, – — zauważyła pierwsza wicepremier – minister gospodarki Ukrainy Julia Swyridenko.

Jak wskazano, wzrost eksportu do UE stał się możliwy w szczególności dzięki:

- środki wspierające ogólnie ukraińską gospodarkę, aw szczególności eksport. Są to liberalizacja podatków, deregulacja, wsparcie producentów, ubezpieczenia eksportu;
- środki podjęte przez kraje importujące jednostronnie lub wspólnie z Ukrainą. Jest to w szczególności otwarcie rynków europejskich na towary ukraińskie (tymczasowa, roczna liberalizacja handlu, „bezwizowy” gospodarczy), unijna inicjatywa „Ścieżki Solidarności”, „bezwizowy cel”, „wizowy transport -darmowy" itp.

W okresie styczeń-sierpień 2022 r. Polska stała się największym importerem ukraińskich olejów i tłuszczów

W okresie styczeń-sierpień 2022 r. Ukraina wyeksportowała oleje i tłuszcze za sumę 3,652 mld USD, co oznacza spadek o 11% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r.

Eksport oleju słonecznikowego wyniósł 3,361 mld USD, co oznacza spadek o 422 mln USD r/r.

Po raz pierwszy od 6 lat Indie awansowały na drugie miejsce na liście importerów ukraińskiego oleju słonecznikowego z udziałem na poziomie 11,7%. Polska stała się głównym odbiorcą ukraińskiego oleju słonecznikowego z udziałem na poziomie 14,5%.

Mniejsze ilości wysłano do Turcji (9,8%), Holandii (8,1%), Włoch (5,4%), Bułgarii (4,9%), Hiszpanii (4,7%), Rumunii (4,5%).

Wspólny udział tych krajów wyniósł 64%.

Rosja wejdzie w rok 2023/24 MY z rekordowymi przeniesieniami pszenicy

Zapasy pszenicy wzrosną do rekordowych 16,2 mln ton w Rosji w 2022/23 MY, poinformowała firma konsultingowa SovEcon, donosi TASS.

„Wielkość przeniesionych zapasów pszenicy na koniec 2022/23 MY wyniesie 16,2 mln ton. Kolejne 2,9 mln ton pozostaje w funduszu interwencyjnym. Rekordowe zapasy mogą wywrzeć presję na krajowy rynek w drugiej połowie pierwszego kwartału 2023 roku” – podała spółka.

Według ekspertów zapasy pszenicy rosły w bieżącym sezonie przy rekordowych zbiorach. Według wstępnych szacunków Rosstatu w 2022 roku w Rosji zebrano 102,7 mln ton pszenicy. Jednocześnie, zdaniem ekspertów, tempo eksportu w pierwszej połowie sezonu nie dorównywało rekordowym zbiorom. Tym samym od lipca do grudnia z Rosji wyeksportowano 22,8 mln ton pszenicy wobec 24,8 mln ton w analogicznym okresie rok wcześniej.

Pod koniec poprzedniego sezonu zapasy rosyjskiej pszenicy wynosiły 6,7 mln ton, a średnia z pięciu lat to 9,3 mln ton, podał Sovecon.

Pod tym względem zdaniem ekspertów krajowy rynek pszenicy może być przesycony w 2023 roku.

„Być może początek 2023 r. byłby oknem na sprzedaż części rezerw po atrakcyjnych cenach. Ogólnie zalecamy, aby rolnicy sprzedawali część swoich zapasów w przypadku wahań cen” – napisali eksperci.

 

źródło: apkainfo


POWIĄZANE

W pierwszy dzień wiosny, tj. 21 marca br., w godzinach od 9:00 do 15:00 odbędzie...

Szkoły ponadpodstawowe znów zawalczą o Puchar Polski w Rolnictwie Precyzyjnym!  ...

28. edycja targów rolniczych Agrotech była prezentacją najnowszych osiągnięć bra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę