aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraiński eksport do UE wzrósł o 4,2% w 2022 r.

17 stycznia 2023
Ukraiński eksport do UE wzrósł o 4,2% w 2022 r.

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Gospodarki Ukrainy eksport towarów krajowych do krajów UE wzrósł w 2022 roku o 4,2% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł ok. 28 mld USD - poinformował resort.

„Jest to niezwykle ważne ze względu na dywersyfikację szlaków logistycznych i właśnie takie zadanie stawiamy sobie na przyszłość, w szczególności w ramach Planu naprawy. Ukraina rozszerzy lądowe korytarze transportowe i eksport do UE, a co za tym idzie być mniej zależnym od eksportu morskiego, nawet po odblokowaniu i przywróceniu wszystkich portów. I oczywiście jest to ważne w kontekście dalszej integracji gospodarczej z rynkami UE, włączenia Ukrainy w europejskie łańcuchy wartości dodanej”, – — zauważyła pierwsza wicepremier – minister gospodarki Ukrainy Julia Swyridenko.

Jak wskazano, wzrost eksportu do UE stał się możliwy w szczególności dzięki:

- środki wspierające ogólnie ukraińską gospodarkę, aw szczególności eksport. Są to liberalizacja podatków, deregulacja, wsparcie producentów, ubezpieczenia eksportu;
- środki podjęte przez kraje importujące jednostronnie lub wspólnie z Ukrainą. Jest to w szczególności otwarcie rynków europejskich na towary ukraińskie (tymczasowa, roczna liberalizacja handlu, „bezwizowy” gospodarczy), unijna inicjatywa „Ścieżki Solidarności”, „bezwizowy cel”, „wizowy transport -darmowy" itp.

W okresie styczeń-sierpień 2022 r. Polska stała się największym importerem ukraińskich olejów i tłuszczów

W okresie styczeń-sierpień 2022 r. Ukraina wyeksportowała oleje i tłuszcze za sumę 3,652 mld USD, co oznacza spadek o 11% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r.

Eksport oleju słonecznikowego wyniósł 3,361 mld USD, co oznacza spadek o 422 mln USD r/r.

Po raz pierwszy od 6 lat Indie awansowały na drugie miejsce na liście importerów ukraińskiego oleju słonecznikowego z udziałem na poziomie 11,7%. Polska stała się głównym odbiorcą ukraińskiego oleju słonecznikowego z udziałem na poziomie 14,5%.

Mniejsze ilości wysłano do Turcji (9,8%), Holandii (8,1%), Włoch (5,4%), Bułgarii (4,9%), Hiszpanii (4,7%), Rumunii (4,5%).

Wspólny udział tych krajów wyniósł 64%.

Rosja wejdzie w rok 2023/24 MY z rekordowymi przeniesieniami pszenicy

Zapasy pszenicy wzrosną do rekordowych 16,2 mln ton w Rosji w 2022/23 MY, poinformowała firma konsultingowa SovEcon, donosi TASS.

„Wielkość przeniesionych zapasów pszenicy na koniec 2022/23 MY wyniesie 16,2 mln ton. Kolejne 2,9 mln ton pozostaje w funduszu interwencyjnym. Rekordowe zapasy mogą wywrzeć presję na krajowy rynek w drugiej połowie pierwszego kwartału 2023 roku” – podała spółka.

Według ekspertów zapasy pszenicy rosły w bieżącym sezonie przy rekordowych zbiorach. Według wstępnych szacunków Rosstatu w 2022 roku w Rosji zebrano 102,7 mln ton pszenicy. Jednocześnie, zdaniem ekspertów, tempo eksportu w pierwszej połowie sezonu nie dorównywało rekordowym zbiorom. Tym samym od lipca do grudnia z Rosji wyeksportowano 22,8 mln ton pszenicy wobec 24,8 mln ton w analogicznym okresie rok wcześniej.

Pod koniec poprzedniego sezonu zapasy rosyjskiej pszenicy wynosiły 6,7 mln ton, a średnia z pięciu lat to 9,3 mln ton, podał Sovecon.

Pod tym względem zdaniem ekspertów krajowy rynek pszenicy może być przesycony w 2023 roku.

„Być może początek 2023 r. byłby oknem na sprzedaż części rezerw po atrakcyjnych cenach. Ogólnie zalecamy, aby rolnicy sprzedawali część swoich zapasów w przypadku wahań cen” – napisali eksperci.

 

źródło: apkainfo


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę