Adama_Spyrale_1-31.05.21

Ukraiński eksport kurczaków do UE

31 marca 2021
Ukraiński eksport kurczaków do UE

Ukraiński eksporterzy mięsa drobiowego drugi rok z rzędu „boleśnie” odczuli zakaz eksportowy nałożony przez instytucje unijne w I kwartale roku w związku z wystąpieniem grypy ptaków na Ukrainie.

Przypomnijmy, że dopiero od 20 marca 2021 roku Komisja Europejska uznała zasadę regionalizacji w przywozie mięsa drobiowego z Ukrainy na rynki państw członkowskich.

Całkowity zakaz przywozu z Ukrainy został wprowadzony w grudniu 2020 roku, gdy ukraińskie władze przekazały raport o pierwszym ognisku HPAI na terenie swojego kraju. Średni miesięczny eksport mięsa drobiowego z Ukrainy na unijny rynek to około 10 tys. ton. Wolumenowo, udział rynku unijnego w ukraińskiej sprzedaży eksportowej wynosi średnio około 25-28 proc.

Zdaniem ukraińskich analityków z UCAB (ukrainian agribusiness club), nie ma możliwości zagospodarowania takich ilości mięsa kurcząt na innych rynkach zagranicznych współpracujących z ukraińskimi przedsiębiorstwami. Podobna sytuacja miała miejsce w I kwartale roku 2020.

Jednak pomimo problemów z początkiem roku, Ukrainie udało się utrzymać pozycję trzeciego największego dostawcy kurczaków do Wspólnoty, ustępując tylko Brazylii i Tajlandii.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Od 1 czerwca do 2 sierpnia odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparc...

W piątek odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa parlamentów państw Grupy Wysze...

Będziemy się upominać o te grupy, które zostały albo obciążone, albo niedowartoś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę