aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ukraiński gigant drobiarski MHP otrzymuje $250 mln od władz USA

26 października 2023
Ukraiński gigant drobiarski MHP otrzymuje $250 mln od władz USA

Największy ukraiński eksporter drobiu otrzyma pożyczkę w wysokości 250 mln dolarów od od amerykańskiej Agencji ds. Finansów Rozwoju Międzynarodowego (DFC). Podobno mają zostać jeszcze bardziej zwiększone możliwości eksportowe. Obecnie UE jest głównym odbiorcą mięsa drobiowego MHP. Jednak nie ulega wątpliwości, że jest to pożyczka na autrzymanie płynności, bo cały koncern został zbudwany na kredytach. Zadłużenie całej grupy wyniosło prawie 1,24 miliarda dolarów.

O 250 milonów dolarów dla oligarchinego koncernu skutecznie zabiegał osobiście prezydent Zełenski podczas swojej ostatniej wizyty w USA. Założycielem i właścicielem mega-firmy MHP jest Jurij Kosiuk. Miliarder i oligarcha uważany za jednego z najbogatszych ludzi na Ukrainie i jednego z najważniejszych doradców prezydenta Ukrainy.

Z kolei sama Agencja DFC tłumaczyła to gigantyczne wsparcie dla jednego podmiotu gospodarczego w następujący sposób:
- Amerykańska Międzynarodowa Korporacja Finansowania Rozwoju (DFC) udzieliła MHP SE pożyczki w wysokości 250 milionów dolarów w celu wsparcia wysiłków ukraińskich producentów drobiu i zbóż mających na celu złagodzenie skutków wojny Rosji z Ukrainą. Fundusze zostałyby wykorzystane na refinansowanie zapadającego zadłużenia oraz wsparcie dalszego utrzymania i wydatków związanych z wojną produkcji drobiu i zbóż. Pożyczka wspierałaby również zdolność przedsiębiorstwa do zwiększenia produkcji i przechowywania żywności oraz wspierałaby jej zdolności eksportowe, jednocześnie łagodząc wyniszczające skutki braku bezpieczeństwa żywnościowego zaostrzone przez wojnę.

„Poprawa bezpieczeństwa żywnościowego jest priorytetem dla DFC, zwłaszcza że rosyjska agresja na Ukrainę zagroziła globalnym łańcuchom dostaw produktów rolnych i naraziła miliony ludzi na niedożywienie i głód. Jako jeden z czołowych światowych eksporterów pszenicy, kukurydzy, jęczmienia i drobiu, zdolność Ukrainy do zaopatrywania rynków w podstawowe produkty ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i stabilności wielu narodów” – powiedział dyrektor generalny DFC Scott Nathan . „DFC prowadzi działalność gospodarczą na Ukrainie i współpracuje z sektorem prywatnym, aby poczynić postępy w bieżących wysiłkach mających na celu działanie w obliczu nieuzasadnionej wojny prowadzonej przez Rosję. DFC w dalszym ciągu poszukuje możliwości inwestowania w sektor prywatny Ukrainy teraz i w przyszłości.”

Pożyczka udzielona MHP SE zapewniła spółce fundusze na pokrycie jej potrzeb w zakresie refinansowania istniejącego zadłużenia, a także kapitał na wsparcie ulepszeń obiektów, w tym zwiększenie pojemności magazynowej i instalację rezerwowych źródeł energii elektrycznej. Pożyczka DFC wesprze także działalność transportową przedsiębiorstwa, zwiększając zdolność przedsiębiorstwa do transportu towarów drogą lądową za pomocą samochodów ciężarowych. Inwestycje te wspierałyby zdolność produkcyjną i eksportową MHP SE.

W ramach szerzej zakrojonych wysiłków DFC na rzecz wsparcia ukraińskiego sektora prywatnego, DFC mobilizuje finansowanie w celu wsparcia ukraińskiego łańcucha dostaw produktów rolnych, aby zapewnić obywatelom Ukrainy możliwość wyżywienia siebie i swoich rodzin. Inwestycja DFC pomoże w budowie bardziej odpornych systemów żywnościowych, aby złagodzić przyszłe wstrząsy żywnościowe.

W ciągu ostatniego roku DFC zaangażowało się w nowe transakcje o wartości 425 milionów dolarów na Ukrainie w różnych sektorach i wszystkich liniach biznesowych, w tym poprzez inwestycje kapitałowe, ubezpieczenie ryzyka politycznego, finansowanie dłużne i pomoc techniczną."- tyle dowiadujemy się z komunikatu amerykańskiej Agencji ds. Finansów Rozwoju Międzynarodowego (DFC) 

Wynika z tego, że DFC zaangażowało łącznie 425 milionów dolarów na Ukrainie w ciągu tego roku, to ponad połowa tych środków wpadła do kieszeni jednego agrarnego oligarchy.
Koncern MHP się chwieje, bo jak przyznaje sama DFFC, to "pożyczka udzielona MHP zapewniła spółce fundusze na pokrycie jej potrzeb w zakresie refinansowania istniejącego zadłużenia...", czyli w firmie brakuje środkow na obsługę zaciągniętych kredytów. Okazuje się, że MHP to jednak kolos na glinianych nogach, któremu udzielane jest gigantyczne wsparcie z rządowych środków USA.

MHP większość drobiu sprzedaje w UE i to wielki konkurent i wręcz zagrożenie dla polskiego całego sektora drobiarskiego, który nigdy takiego wsparcia nie otrzymał. Przepisy UE zabraniają wspierania prywatnych przedsięwzięć komercyjnych rządowymi pieniędzmi z budżetu państw wspólnoty.

Według raportu rocznego, notowana na giełdzie grupa rolnicza MHP SE osiągnęła w 2022 roku wzrost sprzedaży o 11 procent do 2,64 miliarda dolarów . W strukturze przychodów 1,6 miliarda dolarów osiągnięto w eksporcie.

Dominuje eksport mięsa drobiowego do Unii Europejskiej . Łącznie w zeszłym roku MHP wyprodukowało prawie 700 tys. ton mięsa drobiowego .

Ponadto grupa MHP prowadziła uprawy rolne na obszarze około 341 tys. hektarów, z których zebrano m.in. 1,9 mln ton zboża.

Ale co najbardziej zastanawiające, przy tak dobrych wynikach wzrostu produkcji i eksportu, zysk oligarchicznego koncernu MHP, jeszcze przed odsetkami, podatkami, amortyzacją ( EBITDA ) spadł w ubiegłym roku aż o 41 procent i wyniusł 384 milionów dolarów. Zadłużenie grupy wyniosło prawie 1,24 miliarda dolarów.

Drobiarstwo polskie będzie musiało zmierzyć się z kolejnymi zdarzeniami, które podważają podstawowe zasady czystej gry rynkowej i uczciwej konkurencyjności. Polskie firmy, do takiego łatwego i taniego kaptału dostępu nie miały, nie mają i pewnie mieć nie będą. Znów "jakoś; będziemy musieli się z tym zmierzyć, "jakoś" zaradzić.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę