Ukraiński gigant jajeczny odzyskuje rynki eksportowe

22 stycznia 2018
Ukraiński gigant jajeczny odzyskuje rynki eksportowe

Największy producent i eksporter jaj na Ukrainie – Agroholding Avangard – po przejściowych problemach odzyskuje kluczowe rynki eksportowe na Bliskim Wschodzie i Azji. Większość zakazów w handlu została usunięta w trzecim kwartale 2017 roku.

Krajami, które wprowadziły zakaz importu z powodu grypy ptaków w ubiegłym sezonie dla całej Ukrainy były, między innymi: Irak, Jordania, Chiny, Katar, Jemen. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie, UE, Arabia Saudyjska i Hongkong zakazały importu jedynie z regionów, w których wykryto grypę ptaków.

Poza restrykcjami z powodu HPAI, na gorszą sprzedaż eksportową ukraińskiego giganta w ostatnich latach  wpływała trudna sytuacja geopolityczna w regionie państw MENA - jednego z kluczowych rynków zbytu dla Avangardco i konflikt na Ukrainie.  Niekorzystny okazał się również powrót amerykańskich firm na swoje tradycyjne rynki eksportowe, takie jak Daleki Wschód i Azja Południowo-Wschodnia po przejściach związanych z epidemią grypy ptaków oraz, co ciekawe,  konkurencja ze strony unijnych producentów. Unia Europejska w ostatnich latach umacniała swoją pozycję jednego z największych na świecie eksporterów produktów jajecznych, zwłaszcza suszonych.

W segmencie jaj w skorupkach największy wpływ na spadek eksportu Avangardco miał zakaz wywozu do Iraku - historycznie kluczowy rynek dla ukraińskiego eksportera (68% przychodów ze sprzedaży eksportowej jaj w skorupkach w 2016 r.). Do spadku sprzedaży suszonych produktów jajecznych w 2017 roku przyczyniły się ograniczenia wywozu do Danii oraz do Jordanii. Dania w 2016 roku odpowiadała za 55% przychodów ze sprzedaży eksportowej przetworów wyprodukowanych przez Avangardco. Ukraińska firma negocjowała jednak nowe warunki umów z duńskimi partnerami handlowymi na 2018 rok.

W 2016 roku sprzedaż do UE i państw MENA wygenerowała łącznie 88% przychodów z eksportu ukraińskiej spółki.

 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zgodnie z rozporządzenie...

Na ceny paliw na polskich stacjach wpływ ma splot czynników występujących na świ...

Grzyby pojawiły się już w beskidzkich lasach. Ich miłośnik i znawca Justyn Kołek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę