dnikukurydzy_210818

Ukraiński gigant jajeczny odzyskuje rynki eksportowe

22 stycznia 2018
Ukraiński gigant jajeczny odzyskuje rynki eksportowe

Największy producent i eksporter jaj na Ukrainie – Agroholding Avangard – po przejściowych problemach odzyskuje kluczowe rynki eksportowe na Bliskim Wschodzie i Azji. Większość zakazów w handlu została usunięta w trzecim kwartale 2017 roku.

Krajami, które wprowadziły zakaz importu z powodu grypy ptaków w ubiegłym sezonie dla całej Ukrainy były, między innymi: Irak, Jordania, Chiny, Katar, Jemen. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie, UE, Arabia Saudyjska i Hongkong zakazały importu jedynie z regionów, w których wykryto grypę ptaków.

Poza restrykcjami z powodu HPAI, na gorszą sprzedaż eksportową ukraińskiego giganta w ostatnich latach  wpływała trudna sytuacja geopolityczna w regionie państw MENA - jednego z kluczowych rynków zbytu dla Avangardco i konflikt na Ukrainie.  Niekorzystny okazał się również powrót amerykańskich firm na swoje tradycyjne rynki eksportowe, takie jak Daleki Wschód i Azja Południowo-Wschodnia po przejściach związanych z epidemią grypy ptaków oraz, co ciekawe,  konkurencja ze strony unijnych producentów. Unia Europejska w ostatnich latach umacniała swoją pozycję jednego z największych na świecie eksporterów produktów jajecznych, zwłaszcza suszonych.

W segmencie jaj w skorupkach największy wpływ na spadek eksportu Avangardco miał zakaz wywozu do Iraku - historycznie kluczowy rynek dla ukraińskiego eksportera (68% przychodów ze sprzedaży eksportowej jaj w skorupkach w 2016 r.). Do spadku sprzedaży suszonych produktów jajecznych w 2017 roku przyczyniły się ograniczenia wywozu do Danii oraz do Jordanii. Dania w 2016 roku odpowiadała za 55% przychodów ze sprzedaży eksportowej przetworów wyprodukowanych przez Avangardco. Ukraińska firma negocjowała jednak nowe warunki umów z duńskimi partnerami handlowymi na 2018 rok.

W 2016 roku sprzedaż do UE i państw MENA wygenerowała łącznie 88% przychodów z eksportu ukraińskiej spółki.

 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę