Ukraiński MHP umacnia pozycję w Europie

8 maja 2019
Ukraiński MHP umacnia pozycję w Europie

Ukraiński potentat drobiarski MHP nie wyklucza, że jeszcze w tym roku stanie się 100 proc. właścicielem słoweńskiego przedsiębiorstwa Perutnina Ptuj. Przypominamy, że w pierwszym kwartale 2019 roku MHP zakończyło proces przejęcia  90,69 proc. udziałów w Perutnina Ptuj. MHP jako inwestor strategiczny planuje zainwestować około 200 mln euro w ciągu 4 – 5 lat skupiając się na poprawie bazy produkcyjnej słoweńskiego przedsiębiorstwa.  

Spekulujemy, że nowa akwizycja jest dla ukraińskiej firmy wyjątkowo ciekawą transakcją z punktu widzenia zapowiadanych przez MHP aspiracji do roli jednego z najmocniejszych globalnych graczy - bycia europejskim odpowiednikiem takich gigantów jak Tyson czy Brasil Foods. Perutnina Ptuj ma zakłady produkcyjne w czterech krajach bałkańskich: Słowenii, Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie. Posiada także jednostki dystrybucyjne w Austrii, Macedonii i Rumunii oraz sprzedaje swoje produkty w piętnastu krajach europejskich. W 2018 roku, w zakładach należących do Perutnina Ptuj produkcja i sprzedaż wyniosła w sumie 90,3 tys. ton, z czego 54,4 tys. ton stanowiło mięso drobiowe, a pozostałą część inne produkty drobiarskie.

Ukraiński MHP ma największy udział w produkcji kurczaków na ukraińskim rynku. Poprzez ciągłe inwestycje zwiększa produkcję i zasięg eksportowy. W pierwszym kwartale 2019 roku gospodarstwo MHP odnotowało wzrost produkcji mięsa kurcząt  o 13 proc. do 171,3 tys. ton. W tym samym okresie eksport zwiększył się porównując r/r  aż o 47 proc. do ponad 93 tys. ton.  Udział eksportu w sprzedaży całkowitej kurcząt wyniósł 57 proc. Przedsiębiorstwo MHP rozwijało sieć sprzedaży zagranicznej głównie na Bliskim Wschodzie, w krajach Afryki Północnej i w Unii Europejskiej.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W ramach działań związanych z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu dla polskich pro...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął w czwartek udzia...

W dniach 29-31 października 2019 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę