aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ukraiński rekord eksportu art. rolno-spożywczych do UE w 2023

1 lutego 2024
Ukraiński rekord eksportu art. rolno-spożywczych do UE w 2023

W 2023 r. udział produktów rolno-spożywczych w całkowitym eksporcie Ukrainy wzrósł do 62% wobec 53% w 2022 r., tradycyjnie utrzymując pozycję lidera w strukturze towarowej i stając się najwyższym od czasu uzyskania niepodległości przez nasze państwo. Poinformował o tym zastępca dyrektora "Instytutu Ekonomii Agrarnej" NSC Nikołaj Pugaczow, podała służba prasowa centrum.

"Według Państwowej Służby Celnej Ukrainy na koniec 2023 roku Ukraina wyeksportowała produkty rolno-spożywcze o wartości 22,1 mld dolarów i choć liczba ta jest o 21 proc. niższa od rekordowego z 2021 r. (27,9 mld dolarów), to była piątą w okresie niepodległości Ukrainy" – powiedział Pugaczow.

Zaznaczył również, że czynnikiem decydującym o względnej stabilności zagranicznych dostaw produktów rolnych w kontekście pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy było zachowanie orientacji eksportowej na rynki Unii Europejskiej, która w ubiegłym roku przyniosła temu regionalnemu ugrupowaniu drugi najcenniejszy wolumen eksportu w historii naszego państwa (12,6 mld dolarów).

"W ubiegłym roku Azja, która w 2022 r. po raz pierwszy od ponad 10 lat straciła pozycję głównego importera krajowych produktów rolnych, utrzymała drugie miejsce (6,6 mld USD) z udziałem na poziomie 29,9%. Przychody z dostaw do krajów afrykańskich w 2023 r. wyniosły 1,6 mld dolarów, co zapewniło regionowi udział w ukraińskim eksporcie rolnym na poziomie 7,2 proc." – dodał specjalista.

"W 2023 r. spadek wartości ukraińskiego eksportu nie był tak samo zauważalny jak pod koniec roku poprzedniego. Szereg dodatkowych utrudnień dla ukraińskich eksporterów stworzyły zakazy i restrykcje ze strony poszczególnych krajów UE. Z kolei od końca lata ubiegłego roku Ukrainie udało się samodzielnie ustanowić transport przez swój tymczasowy korytarz morski, który rozszerza obecne i potencjalne możliwości eksportowe, jednocześnie zmniejszając zależność od różnych środków zewnętrznych. Rok 2024, pomimo trwającej wojny i aktywnych działań wojennych, a także utrzymywania się wszystkich głównych ryzyk biznesowych, może skonsolidować pozytywne zmiany systemowe" – podsumował Pugaczow.
Z kolei Ukraińskie Stowarzyszenie Eksportu Agrarnego podaje bardziej szczegółowe informacje dotyczące eksportu art. rolno-spożywczych, potwierdzając, że Unia Europejska była głównym importerem tych produktów.

W 2023 r. eksport Ukrainy produktów rolno-spożywczych wyniosła 21,8 mld USD, czyli o 7% mniej niż w 2022 r Rok.

Łączne przychody z eksportu mięsa i produktów ubocznych wyniosły 892 mln USD, czyli o 4% mniej niż w 2022 roku. Kluczową pozycją towarową jest tu mięso drobiowe – 800 mln USD. (-6%), natomiast sprzedaż w ujęciu fizycznym wzrosła o 3% do 425 tys. sztuk. Znaczące przychody uzyskano również z eksportu mrożonej wołowiny – 85 mln USD. (+ 24 %). W segmencie wędlin gotowych do spożycia nastąpił wzrost w segmencie kiełbas – 4,6 mln USD. (+60%) za kontynuację pozytywnej dynamiki dla wyrobów mięsnych gotowych i konserw mięsnych – 30,6 mln USD. (+ 41 %).

W ubiegłym roku wartość eksportu produktów mleczarskich spadła o 27% do 182 mln USD. Największe przychody z tytułu różnic kursowych przyniosła sprzedaż mleka w proszku i skondensowanego na rynkach zagranicznych – 69 mln USD. (-24%), masła i pasty mleczne – 42 mln USD. (-49%), sery – 40 mln USD. (-5%), mleko nieskondensowane i śmietana – ok. 17 mln USD. (w zasadzie bez zmian), surowica – prawie 11 mln USD. (- 31 %). Udało się znacznie zwiększyć sprzedaż eksportową lodów produkcji ukraińskiej – 33 mln USD. (+67%), w tym wolumeny ilościowe – 9,9 tys. ton. t (+44%).

W 2023 r. spadek eksportu jaj zatrzymał się, po czym nastąpił znaczny wzrost. W efekcie nasz kraj sprzedał za granicę ok. 49 tys. ton. ton jaj (+81%) o wartości 61 mln USD. (+ 45 %). Natomiast w przypadku ceny eksportowej dla Ukrainy zaobserwowano odwrotny trend – spadła ona do 1246 USD/t (-20%) lub 32396 USD/kontener 26 ton.

Przychody naszych eksporterów miodu nadal spadały, ustalając się na poziomie 121 mln USD. (- 11 %). Pozytywnie zadziałał wzrost sprzedaży bezwzględnej na rynki zagraniczne – o ponad 55 tys. ton. t (+15%). Ukraiński miód w 2023 roku również stracił na cenie – 2193 USD/t (-23%).

W 2023 r. przychody z eksportu owoców, jagód i orzechów wyniosły 257 mln USD, co oznacza spadek o kolejne 18%. Jego strukturę ponownie zdominowały mrożone jagody i owoce – 132 mln USD. (-31%), orzechy włoskie łuskane i niełuskane – 77 mln USD. (-4%), zbiory ziarnkowe – 18 mln USD. (-7%), jagody – 18 mln USD. (+ 31 %). W ujęciu fizycznym nastąpił wzrost eksportu owoców mrożonych – 87 tys. ton. t (+ 3%), orzechy włoskie – 31 tys. ton. ton (+21%), a także upraw jagodowych – 5 tys. ton. t (+19%), choć sprzedaż jabłek i gruszek za granicą spadła – 42 tys. ton. t (-10%).

Wolumen i przychody z eksportu cukierniczych wyrobów cukierniczych wzrosły do 186 mln USD. (+34%) za 86 tys. t (+23%). Wyroby kakaowe i czekolada sprzedane w wysokości 195 mln USD. (+32%) w wysokości 55 tys. t (+18%). Dodatnią dynamikę odnotowano również w dostawach pieczywa cukierniczego na rynek międzynarodowy – 89 tys. ton. t (+29%) o wartości 213 mln USD. (+ 40 %).

Ukraińskie Stowarzyszenie Eksportu Produktów Rolnych uważa, że głównym rezultatem 2023 roku jest to, że pomimo trwającej wojny i szeregu dodatkowych trudności, naszym dostawcom udało się utrzymać, a czasem nawet zwiększyć wolumen eksportu niektórych towarów, w tym tych o wartości dodanej.

Sprzedaż wyrobów mięsnych pozostała na niezmienionym poziomie, zmniejszyły się dochody eksporterów produktów mleczarskich, owocowo-jagodowych i miodu. Sytuacja uległa znacznej poprawie w segmentach jaj, większości świeżych warzyw, mąki pszennej, wyrobów ciastniczych, a także wszystkich słodyczy.

Unia Europejska pozostała kluczowym rynkiem zbytu dla niektórych produktów, w szczególności dla ponad 90% zakupów naszego miodu i około 80% produktów ogrodniczych. Światowy trend obniżania cen znalazł również odzwierciedlenie w produktach ukraińskich, powodując spadek kosztów jaj, miodu, orzechów włoskich i mrożonych owoców.

ZEA jest jednak przekonane, że jeśli Ukraina nadal będzie z powodzeniem korzystać z własnego tymczasowego korytarza morskiego, proces eksportu żywności będzie w coraz mniejszym stopniu uzależniony od nieprzewidywalnych ograniczeń i zakazów poszczególnych państw europejskich, a więc powinien stać się znacznie stabilniejszy i lepiej zaplanowany, przy jednoczesnym uproszczeniu i obniżeniu kosztów systemu logistycznego, zwłaszcza w zakresie transportu kontenerowego

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło- АПК-Информ


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę