Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ukraiński rzepak w produkcji i eksporcie 2022/23 pobił rekord

13 czerwca 2023
Ukraiński rzepak w produkcji i eksporcie 2022/23 pobił rekord

Ukraina eksportuje rekordowe ilości rzepaku podaje agencja informacyjna APK-Inform. Produkcja i eksport rzepaku w 2022/23 MY na Ukrainie pobiły wszystkie poprzednie osiągnięcia rolnictwa tego kraju.

Według wstępnych szacunków APK-Inform na rynki zagraniczne trafi 3,4 mln ton tej rośliny oleistej, czyli o 26% więcej niż w ubiegłym sezonie. Irina Ozip , dyrektor marketingu APK-Inform IA, ogłosiła to na międzynarodowej konferencji VegOilTrade-2023 w Rotterdamie 8 czerwca. 

„W nowym sezonie zbiory tej rośliny oleistej mogą być zebrane nie mniej niż w 2022 roku – około 3,6 mln ton, ale eksport obarczony jest większym ryzykiem niż w ubiegłym roku” – podkreśliła prelegentka.
Na ten moment prognoza APK-Inform dotycząca eksportu rzepaku w RM 2023/24 jest optymistyczna i wynosi ok. 3,4 mln ton. Jednak tempo i wolumen mogą być bardziej rozciągnięte w czasie niż zwykle i będą zależeć od wielu czynników.

Po pierwsze, wyłączenie w najbliższych miesiącach głównych krajów importujących ukraiński rzepak – Rumunii i Polski w związku z utrzymującym się do połowy września zakazem eksportu ukraińskich nasion oleistych do 5 krajów UE. Dyrektor Marketingu APK-Inform IA zwrócił uwagę, że 55% całkowitego eksportu tych nasion oleistych w okresie lipiec-maj 2022/23 MY przypadło na Rumunię, Polskę, Słowację, Węgry i Bułgarię. Ale jednocześnie udział Ukrainy wzrósł do 42% w całkowitym imporcie rzepaku do Unii Europejskiej.

Ponadto dużą rolę odgrywają oczekiwania wzrostu produkcji tej rośliny oleistej w UE na tle niższych cen oleju rzepakowego, kryzys w sektorze biopaliwowym również nie napawa optymizmem na ukraińskim rynku.

Dodatkowo wraz z początkiem nowego sezonu rzepakowego na Ukrainie następuje kolejne przedłużenie umowy zbożowej, w wyniku czego spodziewany jest wzrost obciążenia logistyki w kierunku portów naddunajskich i zachodnich granic oraz, w rezultacie wydłużenie czasu wysyłki.

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę