aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ułatwienia dla Młodych Rolników przy nabywaniu nieruchomości rolnych

2 listopada 2020
Ułatwienia dla Młodych Rolników przy nabywaniu nieruchomości rolnych

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR w sprawie ułatwień przy nabywaniu nieruchomości rolnych dla Młodych Rolników >>>, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi z dnia 26.10.2020 r., informuje co następuje:

"W piśmie tym, Pan Prezes zgłosił postulat zwolnienia beneficjentów ,Premii dla młodych rolników” z obowiązku uzyskiwania zgody wydawanej przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na nabycie nieruchomości rolnych. Argumentacją dla tej zmiany miałoby być to, że „młodzi rolnicy” zgodnie z ustawą z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego  (dalej: „u.k.u.r.”), po nabyciu nieruchomości rolnej są obowiązani przez 5 lat prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość, podczas gdy taki sam obowiązek przewidziany jest dla nich w warunkach wsparcia „Premia dla młodych rolników”.

W oparciu o tak przedstawioną argumentację, zmiana warunków nabycia nieruchomości rolnych przez „młodych rolników” - nie jest uzasadniona. Zgodnie bowiem z art. 2b ust. 1 u.k.u.r., obowiązek 5-letniego prowadzenia gospodarstwa rolnego nie jest warunkiem nabycia nieruchomości rolnej, lecz obowiązkiem powstałym już po jej nabyciu. Dotyczy on wszystkich nabywców, nie tylko tych nabywających nieruchomości rolne za zgodą Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ale także bez takiej zgody.

Niemniej jednak, w przypadku przedstawienia przez KRIR przekonującej argumentacji, odnoszącej się tym razem do warunków nabycia (sformułowanych w art. 2a ust. 1 i 2 u.k.ur.), zgłoszony postulat zostanie rozważony przy najbliższej nowelizacji tej ustawy."

 

krir.pl


POWIĄZANE

Badania pokazują, że gry wideo są atrakcyjne i skuteczne dla osób w każdym wieku...

W dzisiejszych czasach gry komputerowe stały się integralną częścią rozrywki dla...

Sprzedaż w internecie staje się coraz popularniejsza, a platformy takie jak OLX,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę