aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ulgi i zwolnienia podatkowe na innowacyjność

14 marca 2023
Ulgi i zwolnienia podatkowe na innowacyjność

Dzięki wykorzystywaniu ulg podatkowych bądź zmianie formy opodatkowania po stronie przedsiębiorców powstają oszczędności, które będą mogły być przeznaczane na określone cele, w tym przykładowo na transformację zieloną i cyfrową przedsiębiorstw.

Tym razem postanowiliśmy skoncentrować się na omówieniu katalogu rozwiązań podatkowych, które mają wspierać rozwój działań innowacyjnych prowadzonych przez przedsiębiorstwa w tym:

  • działalność badawczo-rozwojową;
  • rozwój potencjału pracowników;
  • wsparcie własności intelektualnej;
  • tworzenie prototypów;
  • wprowadzanie rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji produkcji;
  • rozwój inwestycji;
  • prowadzenie ekspansji na nowe rynki;
  • estoński CIT.

Ten szeroki katalog działań jest obecnie wspierany przez system podatkowy. Ma to tym większe znaczenie, że w momencie zakończenia obecnej perspektywy finansowej UE i w przededniu uruchomienia kolejnej na lata 2021-27 oferta wsparcia publicznego w formie dotacji w tym zakresie jest niewielka i nie odpowiada zapotrzebowaniu przedsiębiorstw.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom opracowaliśmy materiał, który pozwala na zapoznanie się z głównymi zasadami poszczególnych rozwiązań podatkowych i pokazuje przykłady ich praktycznego zastosowania. Dodatkowo opracowaliśmy scenariusze wykorzystania różnych form ulg i zwolnień podatkowych w perspektywie pięcioletniej wraz z symulacją korzyści po to, aby pokazać w jaki sposób można przygotować strategię podatkową, która umożliwia wygospodarowanie oszczędności na np. przeprowadzenie transformacji cyfrowej lub zielonej przedsiębiorstwa.

Niniejszy raport powstał w ramach współpracy Think Tanku powołanego przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości z Kancelarią Ostrowski i Wspólnicy Sp.k. w celu przybliżenia ulg i zwolnień podatkowych wspierających innowacyjność przedsiębiorstw, które zostały zamieszczone w Nawigatorze Finansowym FPPP.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu odnośnie niniejszego raportu z Grzegorzem Wedlerem – radcą prawnym Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

Pełny raport dostępny poniżej.

oprac. redakcja ppr.pl na podst. źródło i garfika: Platforma Przemysłu Przyszłości


POWIĄZANE

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

16.05.br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” C...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę