aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Umowa zakupu energii z firmą wodorową - podpisana

26 stycznia 2024
Umowa zakupu energii z firmą wodorową - podpisana

EDP Renewables wybrane przez Lhyfe na dostawcę czystej energii w ramach długoterminowego kontraktu w Niemczech

  • Umowa zakupu energii, podpisana za pośrednictwem Kronos Solar EDPR, jest pierwszą umową zawartą przez EDP Renewables w Niemczech.
  • Do 2026 roku EDPR planuje uruchomić w tym kraju około 500 MW mocy z energii słonecznej

EDP Renewables (EDPR), lider w rozwoju energii odnawialnej na świecie, podpisał umowę zakupu energii (PPA) z Lhyfe, producentem i dostawcą zielonego wodoru dla przemysłu i sektora motoryzacyjnego. Umowa podpisana za pośrednictwem Kronos Solar EDPR jest ważnym krokiem, ponieważ jest to pierwsza długoterminowa umowa korporacyjna na dostawcę energii odnawialnej podpisana w Niemczech.

Umowa PPA jest również pierwszą tego rodzaju umową podpisaną z firmą wodorową i pierwszą realizacją umowy przemysłowej między obiema firmami. Zapewni ona energię odnawialną dla przyszłych zakładów produkcji zielonego wodoru Lhyfe w regionie, która będzie wykorzystywana do transportu i procesów przemysłowych, konsolidując w ten sposób zrównoważony rozwój firmy.

Przez 15 lat Kronos Solar EDPR będzie dostarczać firmie Lhyfe energię odnawialną z elektrowni słonecznej o mocy 55 MWp (39 MWac), która ma zostać podłączona do sieci w 2025 roku. Zlokalizowana w Meuselwitz, w północno-wschodnich Niemczech, elektrownia fotowoltaiczna będzie produkować 58 GWh czystej energii rocznie. Energia wytwarzana rocznie przez ten projekt wystarczyłaby do zasilenia 18 000 gospodarstw.

Podpisując kolejny długoterminowy kontrakt z dużym klientem, EDPR potwierdza swoją silną aktywność w zakresie umów PPA z sektorami usług użyteczności publicznej i dużymi przedsiębiorstwami, a obecnie ma już zabezpieczone ponad 55% przydziałów na lata 2023-2026.

Dla Lhyfe ta umowa jest jak dotąd największa w historii. Zabezpiecza ona dostawy energii odnawialnej dla przyszłych zakładów produkcji zielonego wodoru w Niemczech, konsolidując w ten sposób zrównoważony wzrost. W Badenii-Wirtembergii i Dolnej Saksonii Lhyfe buduje dwie linie produkcyjne o maksymalnej łącznej zdolności produkcyjnej wynoszącej 8 ton zielonego i odnawialnego wodoru dziennie. Wodór ten będzie dostarczany lokalnie do zastosowań związanych z mobilnością i procesami przemysłowymi.

– Podpisanie długoterminowej umowy z Lhyfe jest ważnym wydarzeniem dla EDPR, ponieważ wzmacnia nasze zaangażowanie w zwiększenie udziału energii odnawialnej w Europie, zwłaszcza na rynku, który ma ambicję osiągnięcia znaczących celów fotowoltaicznych do końca tej dekady. Cieszymy się, że możemy jako Kronos Solar EDPR wspólnie z Lhyfe przyczynić się do ich realizacji oraz do redukcji emisji CO2, która przyświeca obu firmom – podkreśla Duarte Bello, Chief Operating Officer for Europe at EDP Renewables.

 

– Dzięki tej umowie zabezpieczamy w sposób lokalny i długoterminowy nasze dostawy odnawialnej energii elektrycznej. Prawie cała produkcja elektrowni fotowoltaicznej EDPR będzie wykorzystywana do zasilania naszych ekologicznych i odnawialnych zakładów produkcji wodoru, przyczyniając się do dekarbonizacji transportu i przemysłu, które obecnie wykorzystują paliwa kopalne lub wodór pochodzący z węgla. Wzmacniamy również nasze strategiczne relacje z EDPR. Cieszymy się, że możemy wspólnie współpracować w branży wodorowej – dodaje Matthieu Guesné, CEO and founder of Lhyfe.     

Umowa ta jest następstwem innego partnerstwa podpisanego między Lhyfe i EDP Renewables w 2022 r., w którym uzgodniono, że EDPR będzie dostarczać odnawialną energię elektryczną do projektów wytwarzania wodoru Lhyfe, a obie firmy wskażą możliwości wspólnego rozwoju projektów dekarbonizacji trudnych sektorów, w których elektryfikacja nie jest możliwa.

EDPR rozpoczęła działalność w Niemczech w 2022 r. poprzez przejęcie Kronos Solar EDPR i obecnie ma w przygotowaniu ponad 8 GWp na różnych etapach rozwoju w skali użytkowej energetyki fotowoltaicznej, w tym projektów agro-PV. Chociaż działalność EDPR w Niemczech koncentruje się na technologii fotowoltaicznej, firma ma ambicję rozwijania projektów wiatrowych w tym kraju do końca dekady.

***** 

O EDP Renewables (EDPR) 

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest globalnym liderem w rozwoju energii odnawialnej, który zbudował znaczącą pozycję w branży energetycznej, ustanawiając obecność w czterech globalnych regionach - Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji i Pacyfiku. Z siedzibą główną w Madrycie i wiodącymi biurami regionalnymi w Houston, São Paulo i Singapurze, EDPR posiada solidne portfolio rozwoju aktywów najwyższej klasy i wiodącą na rynku zdolność operacyjną w zakresie energii odnawialnej. Na szczególną uwagę zasługują lądowe elektrownie wiatrowe, rozproszone i wielkoskalowe elektrownie fotowoltaiczne, morskie elektrownie wiatrowe oraz technologie uzupełniające odnawialne źródła energii, takie jak magazynowanie i zielony wodór.

Polityka EDPR skoncentrowana na pracownikach została doceniona jako Top Employer 2024 w Europie (Hiszpania, Włochy, Francja, Rumunia, Grecja, Portugalia i Polska), Kolumbii, Chile, Brazylii i Singapurze, a także została uwzględniona w Bloomberg Gender-Equality Index.

EDPR jest oddziałem EDP (Euronext: EDP), lidera w transformacji energetycznej, który skupia się na dekarbonizacji. Oprócz silnej obecności w sektorze odnawialnych źródeł energii, EDP ma zintegrowaną obecność w Portugalii, Hiszpanii i Brazylii, w tym sieci energetyczne, rozwiązania dla klientów i zarządzanie energią.

EDP - główny akcjonariusz EDPR - był notowany w indeksie Dow Jones przez 16 kolejnych lat, a ostatnio został uznany za najbardziej zrównoważoną firmę energetyczną w indeksie.

www.edpr.com

 ***

O Lhyfe

Lhyfe to europejska grupa zajmująca się transformacją energetyczną oraz producent i dostawca ekologicznego i odnawialnego wodoru. Jej zakłady produkcyjne i portfel projektów mają na celu zapewnienie dostępu do ekologicznego i odnawialnego wodoru w ilościach przemysłowych oraz umożliwienie stworzenia korzystnego modelu energetycznego zdolnego do dekarbonizacji całych sektorów przemysłu i transportu.

W 2021 r. firma Lhyfe zainaugurowała pierwszy na świecie zakład produkcji zielonego wodoru na skalę przemysłową, który został połączony z farmą wiatrową. W 2022 r. firma Lhyfe uruchomiła pierwszą na świecie platformę testową do produkcji zielonego wodoru na morzu. W 2023 r. zainaugurowała swoją drugą i trzecią lokalizację, a obecnie ma pięć lokalizacji w budowie lub rozbudowie w całej Europie.

Lhyfe jest reprezentowana w 12 krajach europejskich i na koniec czerwca 2023 r. zatrudniała 192 pracowników. Spółka jest notowana na giełdzie Euronext w Paryżu (ISIN: FR0014009YQ1 - LHYFE).

Lhyfe.com

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Pomimo wielu prób torpedowania, dezinformacji i wrzucania do sieci fake newsów, ...

Na ukraińskich aukcjach sprzedaży przesyłek w transporterach zbożowych CTL wszys...

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę