UNICEF: Co dziewiąte dziecko żyje na obszarach ogarniętych wojną

21 września 2017
UNICEF: Co dziewiąte dziecko żyje  na obszarach ogarniętych wojną

Ponad 250 mln dzieci, czyli co dziewiąte dziecko na świecie, żyje na obszarach ogarniętych wojną - alarmuje UNICEF w przeddzień przypadającego w czwartek Międzynarodowego Dnia Pokoju.

"Na całym świecie pomoc humanitarna potrzebna jest w aż 78 sytuacjach kryzysowych spowodowanych wojną, łamaniem praw człowieka czy dotkliwym kryzysem ekonomicznym" - podała rzeczniczka prasowa polskiego oddziału UNICEF Monika Kacprzak.

Wyszczególniła, że "najwięcej sytuacji kryzysowych spowodowanych działaniem człowieka ma miejsce w krajach Afryki Południowej i Wschodniej, a także Afryki Środkowej i Zachodniej (po 20 sytuacji kryzysowych). W czołówce zestawienia znajduje się też Bliski Wschód i Afryka Północna (14 sytuacji kryzysowych), a także Azja Południowa (10 kryzysów)".

Według szacunków UNICEF "co dwie sekundy noworodek bierze pierwszy oddech w samym środku konfliktu zbrojnego, często w dramatycznych okolicznościach i bez dostępu do opieki medycznej".

Organizacja podkreśla, że "zbyt wiele dzieci rodzi się w ekstremalnych warunkach: konfliktów, katastrof naturalnych, ubóstwa, chorób czy niedożywienia".

Wśród krajów najbardziej dotkniętych przez wojnę jest m.in. Syria, Republika Środkowoafrykańska, Sudan Południowy, Afganistan, Irak i Jemen.

W Syrii, gdzie konflikt trwa już ponad 6,5 roku, poszkodowanych zostało według UNICEF-u niemal 6 mln dzieci. Jak podkreśla organizacja, straciły one domy, członków rodziny, przyjaciół, poczucie bezpieczeństwa i normalności, a nierzadko zdrowie i życie. Kobiety w ciąży są tam narażone na rodzenie w niehigienicznych warunkach i bez jakiejkolwiek opieki medycznej. Z kolei ich dzieciom grozi trauma, która może mieć długofalowy negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny i poznawczy.

Według ostatniego raportu UNICEF opublikowanego w poniedziałek, w strefach objętych konfliktami do szkoły nie chodzi około 27 mln dzieci. Autorzy raportu podkreślają, że brak możliwości nauki ma daleko idące konsekwencje tak dla jednostek, jak i całych narodów.

W 2015 roku blisko 50 mln dzieci pozbawionych zostało domu, w tym ponad 28 mln zostało zmuszonych do opuszczenia ich z uwagi na przemoc i brak bezpieczeństwa.

27 mln dzieci w wieku szkolnym nie ma możliwości uczęszczania do szkoły w 24 objętych konfliktami krajach.

Brak możliwości nauki szkolnej dotyczy przede wszystkim uchodźców - podaje raport. Są pięciokrotnie bardziej narażeni na to niż dzieci w innej sytuacji. Jedynie 50 proc. dzieci-uchodźców uczęszcza do szkół podstawowych, a do szkół ponadpodstawowych mniej niż 25 proc.

W niektórych krajach istnieją bariery prawne: jak podaje UNICEF, jedynie w 10 krajach członkowskich Unii Europejskiej uznaje się prawo dzieci migrantów niemających legalnego statusu do uczęszczania do szkoły, a w pięciu tego prawa wprost im się odmawia.

UNICEF stara się docierać z różnoraką pomocą do stref ogarniętych konfliktem. Jak podaje organizacja, tylko w 2017 r. udało się jej dotrzeć z pomocą wodno-sanitarną do ponad 3 mln osób w Syrii, wyremontować 638 sal lekcyjnych w 46 szkołach i objąć kampanią szczepień przeciwko polio około 2,6 mln syryjskich dzieci poniżej 5. roku życia.

Międzynarodowy Dzień Pokoju został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1981 r. Od 2002 r. obchody tego dnia przypadają 21 września. Jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę globalnego zawieszenia broni i wyrzeczenia się przemocy oraz zachęta do powstrzymania się od aktów wrogości i do przestrzegania pokoju na świecie.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę