informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UNICEF: milion dzieci rocznie umiera w dniu narodzin; rusza akcja "Więcej niż dzień"

30 maja 2018
UNICEF: milion dzieci rocznie umiera w dniu narodzin; rusza akcja "Więcej niż dzień"

Umieralność noworodków, szczególnie w krajach najuboższych jest wysoka, milion dzieci rocznie umiera w dniu narodzin – alarmuje UNICEF Polska i rozpoczyna kampanię "Więcej niż dzień". Jej celem jest zebranie środków na ratowanie dzieci i pomoc matkom.

UNICEF podkreśla, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat osiągnięto ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej piątego roku życia, zaznaczając jednocześnie, że taki postęp nie nastąpił w ratowaniu życia noworodków. "Zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia, stanowią aż 46 proc. zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia" – podaje organizacja.

Według jej danych, najwięcej noworodków umiera w dniu narodzin - milion dzieci rocznie. Każdego dnia zaś, na świecie umiera 7 tys. noworodków. UNICEF wskazuje, że ponad 80 proc. zgonów wśród noworodków jest spowodowanych przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa. Organizacja podnosi, że większości z tych zgonów można zapobiec.

"Chcemy podarować tym dzieciom więcej niż dzień, więcej niż miesiąc, więcej niż samo przetrwanie" – mówi dyrektor UNICEF Polska Marek Krupiński, cytowany w komunikacie organizacji. Jak zaznacza, UNICEF chce dostarczyć im niezbędną pomoc i otoczyć je opieką, aby mogły bezpiecznie przyjść na świat i rozwijać się.

UNICEF przypomina, że dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata. Maluchy urodzone w Japonii, Islandii i Singapurze mają największe szanse na przeżycie, a w Pakistanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Afganistanie – najmniejsze.

Organizacja podkreśla, że można zniwelować tę różnicę, każdego roku ratując życie wielu noworodków. Aby to osiągnąć, niezbędny jest dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, lepszej opieki wykwalifikowanych lekarzy, położnych, pielęgniarek, a także wsparcie w karmieniu piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka, bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie.

Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/ratujedziecko i przekazując darowiznę.

 

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)


POWIĄZANE

Pod takim hasłem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi promowało w ostatni weeken...

Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą uzyskać na t...

Nadejście wiosny oznacza budzenie się natury do życia, warto zaznaczyć, że jest ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę