UNICEF: milion dzieci rocznie umiera w dniu narodzin; rusza akcja "Więcej niż dzień"

30 maja 2018
UNICEF: milion dzieci rocznie umiera w dniu narodzin; rusza akcja "Więcej niż dzień"

Umieralność noworodków, szczególnie w krajach najuboższych jest wysoka, milion dzieci rocznie umiera w dniu narodzin – alarmuje UNICEF Polska i rozpoczyna kampanię "Więcej niż dzień". Jej celem jest zebranie środków na ratowanie dzieci i pomoc matkom.

UNICEF podkreśla, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat osiągnięto ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej piątego roku życia, zaznaczając jednocześnie, że taki postęp nie nastąpił w ratowaniu życia noworodków. "Zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia, stanowią aż 46 proc. zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia" – podaje organizacja.

Według jej danych, najwięcej noworodków umiera w dniu narodzin - milion dzieci rocznie. Każdego dnia zaś, na świecie umiera 7 tys. noworodków. UNICEF wskazuje, że ponad 80 proc. zgonów wśród noworodków jest spowodowanych przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa. Organizacja podnosi, że większości z tych zgonów można zapobiec.

"Chcemy podarować tym dzieciom więcej niż dzień, więcej niż miesiąc, więcej niż samo przetrwanie" – mówi dyrektor UNICEF Polska Marek Krupiński, cytowany w komunikacie organizacji. Jak zaznacza, UNICEF chce dostarczyć im niezbędną pomoc i otoczyć je opieką, aby mogły bezpiecznie przyjść na świat i rozwijać się.

UNICEF przypomina, że dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata. Maluchy urodzone w Japonii, Islandii i Singapurze mają największe szanse na przeżycie, a w Pakistanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Afganistanie – najmniejsze.

Organizacja podkreśla, że można zniwelować tę różnicę, każdego roku ratując życie wielu noworodków. Aby to osiągnąć, niezbędny jest dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, lepszej opieki wykwalifikowanych lekarzy, położnych, pielęgniarek, a także wsparcie w karmieniu piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka, bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie.

Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/ratujedziecko i przekazując darowiznę.

 

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)


POWIĄZANE

Ostatnio coraz głośniej mówi się o zapowiedziach chińskich władz dotyczących sto...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy zaprasza mieszk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę