Unijny rynek brzoskwiń i nektarynek

14 września 2016
Unijny rynek brzoskwiń i nektarynek

Na koniec sierpnia br. USDA opublikowała najnowszy raport dotyczący unijnego rynku owoców pestkowych. Aktualnie przyjrzymy się unijnemu rynkowi brzoskwiń i nektarynek. W sezonie 2016/2017 ich zbiory będą o 6% gorsze wobec poprzedniego sezonu, głównie z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe u unijnych producentów.

W sumie w omawianym sezonie 2016/2017 zbiory oszacowano na prawie 3,7 mln ton wobec 3,95 mln ton zebranych w sezonie 2015/2016. Najwięksi producenci unijni to niezmiennie Włosi, Hiszpanie, Grecy oraz Francuzi. Nieznaczna produkcja notowana jest także na Węgrzech–około 44,0 tys. ton, w Portugalii–46,0 tys. ton czy Bułgarii–34,0 tys. ton.

W bieżącym sezonie Hiszpania zajmuje pierwsze miejsce, po raz kolejny, z wynikiem 1,397 mln ton szacowanych zbiorów. Na drugim miejscu plasują się Włosi z produkcją na poziomie 1,259 mln ton.

W sezonie 2015/2016 konsumpcja brzoskwiń i nektarynek pozostanie na zbliżonej, chociaż nieznacznie niższej wobec poprzedniego sezonu wielkości 2,68 mln ton. Najwięcej tych owoców spożywane jest we Włoszech i Hiszpanii–przede wszystkim w postaci świeżej.

Państwa unijne są eksporterem netto omawianych owoców–w sezonie 2016/2017 import szacowany jest na około 30,0 tys. ton, a najwięcej na unijny rynek trafia owoców z RPA, Maroka i Chile. W przypadku eksportu do państw trzecich w bieżącym sezonie przekroczy on 265,0 tys. ton, a najwięcej owoców w poprzednim sezonie trafiło na Białoruś-w porównaniu do poprzedniego sezonu wzrost eksportu o ponad 120%-w sumie skierowano tam ponad 158,0 tys. ton owoców.

Najwięcej jednak kraje unijne eksportują omawianych owoców między sobą, a liderem na wewnętrznym rynku jest Hiszpania, której tegoroczną wielkość eksportu do pozostałych państw unijnych oszacowano na ponad 851,0 tys. ton –czyli ponad połowa lokalnych zbiorów trafia na eksport.

FAMMU / FAPA na podst.: USDA


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę