aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Urodzajny rok dla Pasieki Kraków, w ulu powstanie ok. 30 kg miodu

27 sierpnia 2018
Urodzajny rok dla Pasieki Kraków, w ulu powstanie ok. 30 kg miodu

Pasieka Kraków, czyli miejski system minipasiek głównie na dachach, da w tym roku najprawdopodobniej trzy razy więcej miodu niż w roku poprzednim – z jednego ula pszczelarze spodziewają się zebrać ok. 30 kg miodu.

Pasieka Kraków liczy obecnie dziewięć pasiek, przy czym siedem z nich działa na dachach budynków miejskich, biurowców. W każdej pasiece jest pięć uli. Gdyby 45 rodzin pszczelich wyprodukowało po 30 kg miodu, to dałoby 1 tonę i 350 kg miodu w Pasiece Kraków.

„Roku jeszcze nie zamknęliśmy, ale spodziewamy się, że będziemy mieć trzy razy więcej miodu niż w roku ubiegłym” – powiedział Przemysław Szeliga, prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, które opiekuje się Pasieką Kraków. Jak wyjaśnił, rok temu z jednego ula zbierano ok. 8 kg, w tym może to być ok. 30 kg.

„Tak dobry wynik jest spowodowany pogodą. Mieliśmy fantastyczny kwiecień, maj i czerwiec. Pszczoły są owadami słońca, ciepła. Jeśli jest ciepło, to rośliny krótko, ale intensywnie nektarują” – wyjaśnił.

Jak dotąd w Pasiece Kraków udało się zebrać miód wielokwiatowy, lipowy, trochę akacjowego i ze spadzi liściastej.

„Cieszymy się z tego, co mamy, ale z pokorą patrzymy na przyszłość” – powiedział Szeliga.

Miody z Pasieki Kraków są wykorzystywane podczas miejskich imprez oraz jako prezenty dla gości w Urzędzie Miasta Krakowa.

Szeliga ocenił, że miody produkowane w mieście są równie dobre jak te na wsi. Co więcej – zaznaczył – są pozbawione jakichkolwiek pestycydów, których na wsi mogą używać rolnicy. Zwrócił uwagę, że badania nie wykazały negatywnego wpływu szkodliwych substancji w powietrzu miejskim na miody. „Podejrzewamy, że to dlatego, że nektar jest na bieżąco wytwarzany przez rośliny i zużywany przez pszczoły. Pszczoła jest też filtrem – spożycie szkodliwej substancji powoduje śmierć pszczoły” – powiedział.

Dodał, że pszczoły w Pasiece Kraków mają zapewniony dostęp do poidła, a dachy budynków są wyłożone kamieniem; ule są pomalowane na biało i zbudowane tak, aby chroniły przed bardzo wysoką temperaturą. Wysokość budynków – mówił – na których są pasieki nie może przekraczać 20-kilku metrów.

 

Beata Kołodziej (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę