aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ursula von der Leyen ponownie na czele KE

28 czerwca 2024
Ursula von der Leyen ponownie na czele KE

Ursula von der Leyen została zatwierdzona na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej w 2019 roku, a jej ponowny wybór w 2024 roku nie był pozbawiony kontrowersji. W procesie wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej biorą udział liderzy państw członkowskich UE oraz Parlament Europejski. Politycy państw członkowskich UE ponownie udowodnili, że liczy się gra interesów a nie dobro obywateli Unii Europejskiej. To 27 przywódców Unii Europejskiej uzgodniło przywództwo polityczne na następnych pięć lat. Najwyższe stanowiska mają zająć oprócz Ursuli von der Leyen, Antonio Costa i Kaja Kallas.

Wybór Ursuli von der Leyen udowadnia, że to Niemcy nadal będą mieli ochronę swoich interesów piastując najważniesze stanowisko w UE. Czy to dobra wiadomość dla Polski? Na pewno nie. Ursula von der Leyen nie raz pokazała w poprzedniej kadencji, że zrobi wszystko, aby Polska nie rosła w siłę, a rolnicy i obywatele żyli w dostatku. Zadowolony na pewno jest Donald Tusk, bo to właśnie premier naszego rządu musiał przyłożyć rękę do tego szkodliwego dla Polski wyboru. Pewne jest, że będzie "siłowe" rozwiązanie w sprawie chociażby nielegalnych imigrantów w UE. Ursula von der Leyen będzie przez całą swoją kadencję usiłowała "podrzucać" migrantów z Niemiec i Francji do Polski i pozostałych krajów Europy środkowo- wschodniej. 

Były premier Portugalii António Costa, przeciwko któremu toczą się postępowania śledcze w jego kraju w związku z podejrzeniami o gigantyczne nadużycia finansowe i korupcję ma być desygnowany na stanowisko szefa Rady Europejskiej, a premier Estoni Kaja Kallas, ma zostać szefową unijnej dyplomacji. 

Takie kandydatury zostały uzgodnione przez szefów sześciu państw, w których władzę sprawują partie należące do grup w Parlamencie Europejskim, które od lat ze sobą współpracują i tworzą większość. Europejską Partię Ludową (EPL) reprezentują Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, Socjalistów i Demokratów (S&D) premier Hiszpanii Pedro Sanchez i kanclerz Niemiec Olaf Scholz, natomiast frakcję liberalną Odnowić Europę (RE) prezydent Francji Emmanuel Macron i odchodzący premier Holandii Mark Rutte. 

Sanchez będzie jedynym przywódcą, który nie pojawi się na dzisiejszym szczycie z powodu śmierci ojca jego żony. Rzecznik prasowy hiszpańskiego rządu poinformował, że premier poprosił kanclerza Niemiec o zagłosowanie za niego. 

Oto kilka kwestii, które były przedmiotem dyskusji:

  1. Podział w Parlamencie Europejskim: Wybór von der Leyen w 2019 roku był kontrowersyjny, ponieważ nie była ona jednym z kandydatów zgłoszonych przez partie polityczne przed wyborami do PE. W wyniku tego niektórzy posłowie mieli zastrzeżenia co do jej legitymacji jako przewodniczącej.

  2. Brak jednolitej większości: Von der Leyen uzyskała wtedy w PE jedynie ciasną większość głosów (383 na 747). Niektórzy uważali, że brak jednolitej większości może osłabić jej pozycję jako przewodniczącej.

  3. Kontrowersje wokół programu: Jej działania w zakresie polityki klimatycznej i innych obszarów były przedmiotem debaty. Niektórzy krytykowali jej podejście do walki ze zmianami klimatycznymi, a inni byli zaniepokojeni brakiem konkretnych działań. Jej sztandarową porażką jest wdrażanie bez żadnych konsultacji "Zielonego Ładu", który doprowadził do gigantycznych protestów rolników w całej Europie.

  4. Kwestie związane z pandemią: Von der Leyen musiała stawić czoła wyzwaniom związanym z pandemią COVID-19. Jej reakcje na tę sytuację były oceniane przez różne strony polityczne bardzo krytycznzie. Ponadto, trwa śledztwo związane z zamówieniami i dystrybucją szczepionek firmy Pfizer, gdzie istnieje podejrzenie o nieprawidłowości finansowe na gigantycznąa skalę.

Warto zauważyć, że mimo tych kontrowersji von der Leyen kontynuuje swoją pracę jako przewodnicząca Komisji Europejskiej przeznastępne lata, a jej ponowny wybór jest wynikiem decyzji liderów państw członkowskich i polityków w PE i oczywiście premiera Polski też. Elity mają się więc dobrze i bronią swoich interesów i ludzi bez względu na ich negatywne i szkodliwe działania, w których podważana i udowadniana jest nawe nieuczciwość.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę