Ursus przekaże milion zł byłym pracownikom na aktywizację zawodową

23 października 2017
Ursus przekaże milion zł byłym pracownikom na aktywizację zawodową

Przedstawiciele Ursusa i NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie, na mocy którego spółka przekaże 1 mln zł na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej byłych pracowników warszawskiego Ursusa - poinformował w piątek dziennikarzy Maciej Małecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Na mocy tego porozumienia, Ursus kierowany przez prezesa Karola Zarajczyka, przekaże 1 mln zł na rzecz byłych pracowników dawnego Ursusa. To pierwsze i jedyne w Polsce takie porozumienie. Traktuję to jako przełom i nowy kierunek w relacjach strony społecznej i biznesu. Biznesu, który osiągnął sukces i chce się tym sukcesem dzielić" - powiedział Małecki.

Liczy on, że będzie to nie tylko pojedynczy precedens, ale dobry przykład dla innych firm w społecznej odpowiedzialności biznesu.

"Cieszę się, że doszło do tego porozumienia, bo sześć lat temu państwo polskie zawiodło pracowników dawnego Ursusa, którzy nie otrzymali należnego wynagrodzenia. (...) Dziękuję, że prezes Karol Zarajczyk podjął inicjatywę (...) i że Ursus przekazuje 1 mln zł na rzecz aktywizacji społecznej byłych pracowników dawnych zakładów" - dodał Małecki.

Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP powiedział podczas uroczystości podpisania porozumienia, że rozmowy przyniosły efekt oczekiwany przez byłych pracowników Ursusa.

"Jest to widomy dowód na to, że warto rozmawiać i że te rozmowy przynoszą owoce, takie na które wszyscy czekamy. Oby to był przykład dla innych, że wtedy, kiedy mamy wspólny cel możemy go osiągnąć" - dodał.

Andrzej Kierzkowski, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Ursus w Warszawie powiedział, że zawarte porozumienie oznacza, że pracodawcy dochodzą do wniosku, że pracownicy w firmach są najważniejsi.

"Pracownicy wykorzystają te pieniądze na swoje inicjatywy. (...) Ci pracownicy muszą się dziś kształcić, doszkalać, szukać pracy. Myślę, że prasownicy wykorzystają te pieniądze bardzo dobrze" - dodał.

Karol Zarajczyk, prezes Ursusa powiedział, że obecny Ursus, którego siedzibą jest Lublin, chce być kontynuatorem tradycji Ursusa tworzonej przez 124 lata.

"Pominięcie pracowników jako wartości firmy jest niedopuszczalne. (...) Żadna osoba w naszej firmie nigdy nie była zatrudniona w oparciu o tak zwane umowy śmieciowe i nigdy nie będzie. Nie ma też osób zatrudnionych w oparciu o płace minimalną" - zaznaczył prezes.

Przekazana przez spółkę Ursus kwota zostanie rozdysponowana przy zaangażowaniu związków zawodowych.

 

Łukasz Pawłowski, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

„Upadek to nie przypadek” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecz...

Grupa Maspex Wadowice, jedna z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w...

Nabór wniosków na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych rozpoczyna się...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę