aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

USA stawia na rozwój sektora upraw specjalistycznych

15 lutego 2024
USA stawia na rozwój sektora upraw specjalistycznych

Polski, obecny resort rolnictwa od początku swojego urzędowania nie złożył żdnego projektu ustawy, nie wydał żadnego rozporzadzenia, które świadczyło by o tym, że mnisterstwo rolnictwa ma pomysł jak systemowo rozwiązywać problemy protestujących w coraz większym stopniu i coraz bardziej sfrustrowanych rolników. Skoro pomysłów brak, to może lepiej kopiować z zagranicy, z krajów gdzie podejście do rolnictwa jest systemowe, długofalowe i przemyślane. Przede wszystkim, policzone sa skutki pomocy i wsparciajakie udziela państwo, dlartego nie proponuję wzorować się na rozwiązania UE z Brukseli (bo prowadzi do upadku rolnictwa w Polsce i UE) tylko spojrzeć za ocean, do USA, gdzie co chwilę, departament rolnictwa kreuje nowe programy, które na pewno nie zrobią krzywdy tamtejszym farmerom tylko mają za zadanie zadbać oich dochodowość i poszerzać rynki zbytu. Resort rolnictwa z Polski może chyba kopiować jeden do jednego ich pomysły bo chyba amerykanie nie roszczą sobie praw autorskich do swoich rozwizań. Nasi rolnicy polscy natomiast będą przynajmniej mieli odczucie, że na Wspólnej 40 cokolwiek dzieje się. 

 – Sekretarz rolnictwa Tom Vilsack ogłosił dwie inwestycje Departamentu Rolnictwa USA (USDA) mające na celu wsparcie amerykańskiego przemysłu upraw specjalistycznych. Uruchomienie inicjatywy Assisting Specialty Crop Exports (ASCE) zapewni 65 milionów dolarów na projekty, które pomogą sektorowi upraw specjalistycznych zwiększyć globalny eksport i rozszerzyć działalność na nowe rynki. Ponadto USDA ogłasza dziś 72,9 miliona dolarów dotacji dostępnych na wsparcie branży upraw specjalistycznych w ramach programu Specialty Crop Block Grant Program. Program Specialty Crop Block Grant Program (SCBGP) będzie finansował innowacyjne projekty mające na celu wzmocnienie konkurencyjności rozwijającego się sektora upraw specjalistycznych. Eksport upraw specjalistycznych wyniósł 24,6 mld USD w roku finansowym 2023, co stanowi 13,8 proc. całkowitego eksportu produktów rolnych z USA.

"Producenci upraw specjalistycznych karmią nasz naród i świat pożywnymi owocami, orzechami i warzywami oraz zaopatrują nasze społeczności w produkty ogrodnicze. Mają jednak wyjątkowe wyzwania i możliwości konkurowania na rynku krajowym oraz szeroki wachlarz barier, które uniemożliwiają ich światowej klasy produkty wejście na rynki zagraniczne" – powiedział sekretarz Vilsack. "Administracja Biden-Harris dokonuje tych znaczących inwestycji w utrzymanie, otwarcie i rozwój rynków oraz zmniejszenie i wyeliminowanie barier handlowych dla amerykańskich producentów upraw specjalistycznych, co z kolei wesprze społeczności wiejskie, zwiększy naszą przewagę konkurencyjną i pomoże ustanowić dożywotnich konsumentów amerykańskiej żywności i produktów rolnych na całym świecie".

Dzisiaj w Grant w stanie Michigan podsekretarz USDA ds. marketingu i programów regulacyjnych Jenny Lester Moffitt oraz podsekretarz ds. handlu i zagranicznych spraw rolnych Alexis Taylor dołączyły do senator Debbie Stabenow, przewodniczącej Senackiej Komisji ds. Rolnictwa, Żywienia i Leśnictwa, aby podkreślić te dwie inwestycje oraz Inicjatywę na rzecz Konkurencyjności Upraw Specjalistycznych (SCCI), która jest częścią większego wysiłku na rzecz wspierania producentów upraw specjalistycznych. Tam podsekretarz Moffitt, podsekretarz Taylor i senator Stabenow spotkali się z producentami w lokalnej firmie, ponieważ administracja Biden-Harris nadal poprawia dostęp do rynku dla amerykańskich produktów, w tym upraw specjalistycznych, w kraju i za granicą.

Celem SCCI jest lepsze skoncentrowanie zasobów USDA i identyfikacja potrzeb w zakresie wspierania konkurencyjności amerykańskich upraw specjalistycznych na rynkach krajowych i międzynarodowych, minimalizacja kosztów, zarządzanie szkodnikami i chorobami, wzmacnianie łańcuchów dostaw i wspieranie wyników klimatycznych.

Wspieranie eksportu upraw specjalistycznych

ASCE jest finansowany z nowego Regionalnego Programu (RAPP), inicjatywy na rzecz rozwoju rynku zagranicznego i bezpieczeństwa żywnościowego ogłoszonej w październiku 2023 r. USDA planuje przeznaczyć 65 milionów dolarów na wstępne projekty, które zajmą się wszystkimi barierami  dla eksportu upraw specjalistycznych. Inicjatywa, zarządzana przez Zagraniczną Służbę Rolniczą USDA (FAS), będzie wspierać projekty, które przyspieszają eksport amerykańskich upraw specjalistycznych poprzez poszerzanie krajowej wiedzy na temat zagranicznych systemów bezpieczeństwa żywności i zagranicznej wiedzy na temat amerykańskich systemów bezpieczeństwa żywności. W ramach inicjatywy zgromadzone zostaną również informacje potrzebne do certyfikacji eksportu oraz opakowań w celu spełnienia nowych wymagań innych krajów.

"Każdy specjalistyczny produkt uprawny podlega niezliczonym standardom importowym na każdym rynku, na który wchodzi, w tym normom zdrowia roślin, certyfikatom zakładów i produktów, wymaganiom dotyczącym pakowania, licencjonowaniu, inspekcjom, maksymalnym limitom pozostałości pestycydów i fungicydów oraz różnym zezwoleniom importowym" – powiedział podsekretarz USDA ds. handlu i zagranicznych spraw rolnych Alexis Taylor. "Aby sprostać wszystkim tym wymaganiom, organizacje i producenci surowców muszą zainwestować znaczne środki, aby poradzić sobie z gąszczem przepisów. Nowe zasoby zapewnione w ramach inicjatywy Assisting Specialty Crop Exports pomogą wprowadzić amerykańskie uprawy specjalistyczne na nowe rynki i konsumentów na całym świecie".

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zidentyfikował trzy obszary robocze, które mają pomóc eksporterom upraw specjalistycznych: handel specyficzny dla towarów i budowanie zdolności regulacyjnych; tworzywa sztuczne i rozwiązania opakowaniowe; oraz finansowanie bazy danych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP).

Każdy obszar roboczy dotyczy krytycznego problemu zidentyfikowanego przez producentów i eksporterów upraw specjalistycznych. Wysiłki te stworzą nowe możliwości rynkowe i zapewnią, że istniejące rynki pozostaną otwarte dla amerykańskich upraw specjalistycznych.

RAPP pomoże eksporterom wejść na nowe rynki i zwiększyć udział w rynkach rozwijających się. Stany Zjednoczone cieszyły się trzyletnią passą rekordowego eksportu produktów rolnych w latach 2021-2023, przy czym oczekuje się, że eksport utrzyma się na wysokim poziomie w roku finansowym 24.

Nawet przy rekordowym poziomie eksportu deficyt handlu produktami rolnymi w FY23 wynosi 19 miliardów dolarów, a USDA przewiduje, że wzrośnie w 2024. Wzrasta również konkurencja na rynkach eksportowych Stanów Zjednoczonych w Azji i Afryce. W związku z tym potrzebne są dodatkowe inwestycje w rozwój rynku, aby utrzymać i otworzyć nowe rynki. RAPP pomoże eksporterom zdywersyfikować ich rynki i zapewnić ciągłość relacji kluczowych dla rozwoju rynku.

Program Dotacji Specjalistycznych Bloków Upraw

W ramach programu Specialty Crop Block Grant Program Agricultural Marketing Service USDA, znany również jako AMS, będzie udzielał niekonkurencyjnych dotacji stanowym departamentom rolnictwa lub ich odpowiednikom w 50 stanach, Dystrykcie Kolumbii, Wspólnocie Portoryko, Guam, Samoa Amerykańskim, Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych i Wspólnocie Północy Mariany w celu finansowania projektów, które zwiększają konkurencyjność upraw specjalistycznych i wspierają hodowców roślin specjalistycznych poprzez marketing, edukację i badania. Uprawy specjalistyczne obejmują owoce, warzywa, orzechy, suszone owoce, ogrodnictwo i uprawy szkółkarskie, w tym uprawę kwiatów.

"Innowacyjne projekty finansowane w ramach tegorocznego programu USDA Specialty Crop Block Grant Program pomogą amerykańskim producentom upraw specjalistycznych zachować konkurencyjność, otworzyć nowe kanały rynkowe i zwiększyć konsumpcję produktów z upraw specjalistycznych" – powiedziała podsekretarz ds. marketingu i programów regulacyjnych USDA Jenny Lester Moffitt. "Program dotacji wspiera również cele Inicjatywy Konkurencyjności Upraw Specjalistycznych USDA – zapewnienie, że producenci i przedsiębiorstwa zajmujące się uprawami specjalistycznymi mają zasoby, których potrzebują, aby pozostać konkurencyjnymi na rynkach na całym świecie, jednocześnie poprawiając zrównoważony rozwój i rentowność swojej działalności. Programy takie jak te są kluczowymi elementami wysiłków administracji Biden-Harris na rzecz wspierania amerykańskich producentów rolnych i obszarów wiejskich w Ameryce poprzez przekształcenie naszego systemu żywnościowego z takiego, który przynosi korzyści nielicznym, na taki, który przynosi korzyści wielu.

***

AMS zachęca do składania wniosków, które służą mniejszym gospodarstwom i ranczom, nowym i początkującym rolnikom i hodowcom, producentom zaniedbanym, producentom doświadczonym i/lub społecznościom o niedostatecznym dostępie do usług. Zainteresowani wnioskodawcy powinni złożyć wniosek bezpośrednio za pośrednictwem stanowych departamentów rolnictwa. Lista kontaktów jest dostępna na stronie internetowej SCBGP.

Wnioski ze stanów i terytoriów należy składać drogą elektroniczną za pośrednictwem www.grants.gov  do godziny 23:59 ET 2 maja 2024 r. Wnioski o dotację złożone po terminie nie będą rozpatrywane, chyba że wnioskodawca przedstawi dokumentację potwierdzającą okoliczność łagodzącą, która uniemożliwiła terminowe złożenie wniosku o udzielenie dotacji. Więcej informacji można znaleźć w zasadach aplikacji AMS Late and Non-Responsive (.

Aby uzyskać więcej informacji na temat kwalifikowalności do dotacji, odwiedź stronę internetową  lub skontaktuj się z zespołem SCBGP pod adresem scblockgrants@usda.gov.

USDA wpływa na życie wszystkich Amerykanów każdego dnia na tak wiele pozytywnych sposobów. Pod rządami administracji Bidena-Harrisa USDA przekształca amerykański system żywnościowy, kładąc większy nacisk na bardziej odporną lokalną i regionalną produkcję żywności, bardziej sprawiedliwe rynki dla wszystkich producentów, zapewniając dostęp do bezpiecznej, zdrowej i pożywnej żywności we wszystkich społecznościach, budując nowe rynki i strumienie dochodów dla rolników i producentów stosujących przyjazne dla klimatu praktyki żywnościowe i leśne, dokonując historycznych inwestycji w infrastrukturę i możliwości czystej energii na obszarach wiejskich Ameryki, oraz zobowiązanie się do zapewnienia równości w całym Departamencie poprzez usunięcie barier systemowych i budowanie siły roboczej bardziej reprezentatywnej dla Ameryki. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę www.usda.gov.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę