informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

USDA – jeszcze większe prognozy globalnych zbiorów soi w sezonie 2016/17

23 marca 2017
USDA  – jeszcze większe prognozy globalnych zbiorów soi w sezonie 2016/17

Dnia 9 lutego br. USDA opublikowało comiesięczne szacunki oraz prognozy zbiorów oleistych w tym soi na świecie. W sezonie 2016/17 w ciągu miesiąca, prognozy światowej produkcji soi wzrosły o 4,2 mln ton do 340,8 mln ton wobec 312,8 mln ton sezon wcześniej (wzrost o 28 mln ton). Oznacza zwiększenie prognoz rekordowego poziomu produkcji i podaży.

USDA przez miesiąc zwiększyła prognozy globalnego przerobu soi o 0,3% oraz eksportu o 0,7% (do rekordowego poziomu 140,1 mln ton), co w rezultacie spowodowało (wobec poprzedniego miesiąca) wzrost prognoz światowych zapasów o 3% do 82,8 mln ton.

Przez miesiąc USDA zwiększyło prognozy zbiorów soi w Ameryce Południowej na skutek poprawy prognoz dla Brazylii o 3,8% do poziomu 108 mln ton. Wzrost prognoz produkcji przyczyni się do około 7% wzrostu zapasów soi pod koniec sezonu, przy wzroście przerobu o 1,2%, spożycia o 1,1% oraz eksportu o 2,5%. Przez miesiąc USDA zwiększyło prognozy importu soi przez Chiny o 1 mln ton do 87 mln ton wobec 83,2 mln ton sezon wcześniej.

W sezonie 2016/17 globalna produkcja oleistych powinna wzrosnąć o 37 mln ton do nowego rekordowego poziomu 558 mln ton. Zatem powyżej dotychczas rekordowego poziomu w sezonie 2014/15 (536,7 mln ton) oraz 3,9 mln ton więcej niż zakładano miesiąc wcześniej. Do miesięcznych zmian przyczynił się głównie wzrost prognoz produkcji soi oraz w niewielkim stopniu wzrost prognoz słonecznika (dzięki poprawie szacunków dla Turcji i Serbii) i rzepaku (dzięki poprawie prognoz dla Australii).

Dzięki wzrostowi globalnej produkcji, podaż oleistych powinna się zwiększyć o 33,4 mln ton do 646,9 mln ton. Pod koniec sezonu zapasy surowców oleistych powinny wzrosnąć o 5,3 mln ton do 94,3 mln ton.

Dnia 9 marca br. w Chicago kontrakty terminowe na soję straciły wartość do poziomu najniższego od 2 miesięcy pod wpływem informacji o prognozie rekordowych zbiorów soi w Brazylii, które mogą ograniczyć wywóz soi z USA.

FAMMU/FAPA na podst.: WASDE


POWIĄZANE

Chicken Bird Holdings (CBH), południowoafrykańska firma drobiarska, która jest m...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców wsi...

Niemal 60-letnia tradycja, 8 500 ha ziemi przeznaczonej pod uprawę, 9 000 sztuk ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę