USDA podwyższył prognozę ukraińskiego eksportu zbóż

25 października 2016
USDA podwyższył prognozę ukraińskiego eksportu zbóż

W połowie października br. Amerykański Departament Rolny (USDA) podwyższył prognozę eksportu zbóż z Ukrainy w sezonie 2016/17–o 1,4 mln ton do 38,5 mln ton. Szacunki tegorocznej produkcji zbożowej kraju pozostały w niezmienionej wysokości–64 mln ton.

Według USDA, w 2016 r. Ukraina zebrała 27 mln ton pszenicy, a prognoza eksportu tego gatunku w sezonie 2016/17 wynosi 15 mln ton. Pomimo wcześniejszych niepokojów co do wyniku tegorocznych zbiorów pszenicy na Ukrainie związanych z trudnościami w zasiewach ozimin, rzeczywiste rezultaty są dobre dzięki korzystnym warunkom pogodowym w dalszej części sezonu wegetacyjnego. Wysokość tegorocznej produkcji plasuje się na drugim miejscu w tej dekadzie. Lepsze zbiory odnotowano tylko sezon wcześniej. Bardzo dobrze przedstawiają się też prognozy eksportu pszenicy z Ukrainy. Są one co prawda gorsze niż w sezonie 2015/16, jednak biorąc pod uwagę dłuższy przedział czasowy należy uznać, że byłby to bardzo dobry wynik–drugi w tej dekadzie.

Zbiory kukurydzy zostały oszacowane na 26 mln ton wobec 23,3 mln ton w poprzednim sezonie. Wywóz kukurydzy w tym sezonie handlowym jest prognozowany na 17,7 mln ton. Warto odnotować dynamiczny wzrost produkcji i eksportu kukurydzy z Ukrainy w okresie ostatniej dekady. Jeszcze kilkanaście lat temu ukraińska produkcja tego gatunku wynosiła rocznie pomiędzy 6,5 mln ton a niecałe 9 mln ton. Obecnie znacznie przekracza 20 mln ton, a zdarzają się lata wyjątkowego urodzaju, w których przewyższa ona 30 mln ton (2013/14). Bieżący sezon należy uznać za całkiem udany–trzeci wynik pod względem wysokości produkcji w tej dekadzie. Podobnie kształtować się będą wyniki eksportu–trzeci rezultat w okresie ostatnich kilkunastu lat.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę