CTR_80917

USDA podwyższył prognozę ukraińskiego eksportu zbóż

25 października 2016
USDA podwyższył prognozę ukraińskiego eksportu zbóż

W połowie października br. Amerykański Departament Rolny (USDA) podwyższył prognozę eksportu zbóż z Ukrainy w sezonie 2016/17–o 1,4 mln ton do 38,5 mln ton. Szacunki tegorocznej produkcji zbożowej kraju pozostały w niezmienionej wysokości–64 mln ton.

Według USDA, w 2016 r. Ukraina zebrała 27 mln ton pszenicy, a prognoza eksportu tego gatunku w sezonie 2016/17 wynosi 15 mln ton. Pomimo wcześniejszych niepokojów co do wyniku tegorocznych zbiorów pszenicy na Ukrainie związanych z trudnościami w zasiewach ozimin, rzeczywiste rezultaty są dobre dzięki korzystnym warunkom pogodowym w dalszej części sezonu wegetacyjnego. Wysokość tegorocznej produkcji plasuje się na drugim miejscu w tej dekadzie. Lepsze zbiory odnotowano tylko sezon wcześniej. Bardzo dobrze przedstawiają się też prognozy eksportu pszenicy z Ukrainy. Są one co prawda gorsze niż w sezonie 2015/16, jednak biorąc pod uwagę dłuższy przedział czasowy należy uznać, że byłby to bardzo dobry wynik–drugi w tej dekadzie.

Zbiory kukurydzy zostały oszacowane na 26 mln ton wobec 23,3 mln ton w poprzednim sezonie. Wywóz kukurydzy w tym sezonie handlowym jest prognozowany na 17,7 mln ton. Warto odnotować dynamiczny wzrost produkcji i eksportu kukurydzy z Ukrainy w okresie ostatniej dekady. Jeszcze kilkanaście lat temu ukraińska produkcja tego gatunku wynosiła rocznie pomiędzy 6,5 mln ton a niecałe 9 mln ton. Obecnie znacznie przekracza 20 mln ton, a zdarzają się lata wyjątkowego urodzaju, w których przewyższa ona 30 mln ton (2013/14). Bieżący sezon należy uznać za całkiem udany–trzeci wynik pod względem wysokości produkcji w tej dekadzie. Podobnie kształtować się będą wyniki eksportu–trzeci rezultat w okresie ostatnich kilkunastu lat.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

W dużych sieciach handlowych zaczyna brakować jaj. Powodem są wyższe ceny, które...

Do 22 października w Budapeszcie trwa promocja produktów spożywczych z metką „ma...

W sezonie 2016/2017 z Polski wywieziono 6,4 mln ton ziarna zbóż, łącznie z ziarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę