aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

USDA- Światowe Rolnictwo, produkcja, maj 2024

27 maja 2024
USDA- Światowe Rolnictwo, produkcja, maj 2024

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprzedaży pszenicy oczekuje się, że rok (MY) 2024/25 przyniesie mieszane rezultaty. Najgorsze warunki pogodowe panują w południowej i środkowej części upraw Maroka, a także północno-wschodnich Maroka to w przyległe obszary zachodniej Algierii. Warunki są lepsze dalej na wschód, w środkowej i wschodniej Algierii, ze względu na zwiększone opady deszczu, zwłaszcza występujące w dalszej części sezonu.Oczekuje się, że Tunezja będzie miała lepsze wyniki w Maghrebie, po korzystnych opadach deszczu przez większą część upraw pora roku.

Ogólnie rzecz biorąc, sezon wegetacyjny w Afryce Północno-Zachodniej rozpoczął się znacznie później niż zwykle jesienią 2023 rponieważ opady pojawiały się późno i były ograniczone w ilości, co opóźniało i ograniczało obsianie areałów. Zbiory rozpoczynają się w południowym Maroku w maju i postępują na północ i wschód do Algierii i Tunezji. Zbiory kończą się w północno-zachodniej Afryce, na wschodnich wyżynach, pod koniec czerwca.

Maroko jest zazwyczaj największym producentem zbóż spośród trzech krajów, ale w tym roku zajęło drugie miejsce do produkcji w Algierii. Prognozuje się, że Maroko wyprodukuje zaledwie 2,5 miliona ton (mmt) pszenicy w porównaniu do 4,2 mln ton w roku ubiegłym. Powierzchnia zbiorów szacowana jest na 2,2 miliona hektarów (mha), w porównaniu do 2,5 mha w roku ubiegłym i 2,6 mha średnio w ciągu 5 lat. Szczególnie deszcze występowały podczas sadzenia ograniczone i późne w Maroku, co skutkuje ograniczeniem nasadzeń do stycznia 2024 r. Prognozuje się plony na poziomie 1,14 tony na hektar (t/ha) w porównaniu do 1,66 t/ha w zeszłym roku i 1,58 t/ha średniej z 5 lat.

Ogromna większość pszenicy w Maroku uprawiana jest bez nawadniania. Poważny brak opadów na całym obszarze rozległe centralne i południowe regiony uprawy od czasu sadzenia pogorszyły perspektywy upraw.

Jak sezon trwał, opady pozostawały znacznie poniżej średniej, a temperatury były wyższe
średnio, pogarszająca się dostępność wilgoci w glebie. Mniejszy region uprawy na północy ok
Tanger odnotował wyższe sumy opadów, co uniemożliwiło uzyskanie bardziej znaczących plonów na poziomie krajowym upuszczać. Dane terenowe z wizyt w gospodarstwach zostały zebrane przez FAS/Rabat podczas oceny upraw w kwietniu 2024 r potwierdził poważny stres związany z suszą; niektóre z tych uszkodzonych pól prawdopodobnie nie zostałyby zebrane, pozostawione dla zwierząt gospodarskich na paszę.

 Algieria- przewiduje się, że wyprodukuje 3,0 mmt na obszarze zbiorów o powierzchni 1,8 mha, co przyniesie plon na poziomie 1,67 t/ha. Ten w porównaniu z  rokiem 2023/24, z produkcją 2,7 mmt, obszarem zbiorów 1,8 mha i plonem 1,50 t/ha. Szacuje się, że zbiory w  roku 2024/25 będą o 5 procent niższe od średniej produkcji z pięciu lat poziom.

Pszenica radzi sobie najlepiej we wschodnich obszarach kraju w pobliżu Tunezji, gdzie występowały największe opady częste, a wigor roślinności pozostaje najwyższy. W środkowej Algierii również wystąpiły takie opady lepsze początkowe perspektywy; warunki upraw są tam zbliżone do przeciętnych. Zbiór prawie kompletny.
Biorąc pod uwagę niskie sumy opadów w Algierii, największe problemy prawdopodobnie miały miejsce na dalekim zachodzie tego kraju, co potwierdzają zdjęcia satelitarne.

Grunty orne w Tunezji są najmniejsze z tych trzech krajów, a całkowita powierzchnia zbiorów wynosi w MY 2024/25  około 0,5 mha. To znacznie powyżej ubiegłorocznej suszy, która dotknęła aż 0,3 mha i jest na podobnym poziomie do średniej z 5 lat.

Prognozowana produkcja wyniesie 1,1 mln ton, co oznacza znaczny wzrost (149 procent) w stosunku do poprzedniego roku roku wyniosło tylko 0,4 mmt, kiedy opady były szczególnie rzadkie i ograniczone geograficznie.

Prognozowany jest plon przy 2,20 t/ha w porównaniu do 1,34 t/ha w roku ubiegłym i 2,1 t/ha średnio z 5 lat. Opady deszczu od jesień była korzystna w Tunezji, umożliwiając szerokie pasmo idealnej wilgotności z północy na południe warunki do ustalenia. W ubiegłym roku zbiory w sezonie 2023/24 były utrudnione z powodu wyłącznie opadów ktore okrążyły wybrzeże Tunezji, pozostawiając większość kraju w wysokiej suszy.

 


oprac, emk, ppr.pl na podst źródło: FAS USDA


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę