aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

USDA- Światowe Rolnictwo, produkcja, maj 2024

27 maja 2024
USDA- Światowe Rolnictwo, produkcja, maj 2024

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprzedaży pszenicy oczekuje się, że rok (MY) 2024/25 przyniesie mieszane rezultaty. Najgorsze warunki pogodowe panują w południowej i środkowej części upraw Maroka, a także północno-wschodnich Maroka to w przyległe obszary zachodniej Algierii. Warunki są lepsze dalej na wschód, w środkowej i wschodniej Algierii, ze względu na zwiększone opady deszczu, zwłaszcza występujące w dalszej części sezonu.Oczekuje się, że Tunezja będzie miała lepsze wyniki w Maghrebie, po korzystnych opadach deszczu przez większą część upraw pora roku.

Ogólnie rzecz biorąc, sezon wegetacyjny w Afryce Północno-Zachodniej rozpoczął się znacznie później niż zwykle jesienią 2023 rponieważ opady pojawiały się późno i były ograniczone w ilości, co opóźniało i ograniczało obsianie areałów. Zbiory rozpoczynają się w południowym Maroku w maju i postępują na północ i wschód do Algierii i Tunezji. Zbiory kończą się w północno-zachodniej Afryce, na wschodnich wyżynach, pod koniec czerwca.

Maroko jest zazwyczaj największym producentem zbóż spośród trzech krajów, ale w tym roku zajęło drugie miejsce do produkcji w Algierii. Prognozuje się, że Maroko wyprodukuje zaledwie 2,5 miliona ton (mmt) pszenicy w porównaniu do 4,2 mln ton w roku ubiegłym. Powierzchnia zbiorów szacowana jest na 2,2 miliona hektarów (mha), w porównaniu do 2,5 mha w roku ubiegłym i 2,6 mha średnio w ciągu 5 lat. Szczególnie deszcze występowały podczas sadzenia ograniczone i późne w Maroku, co skutkuje ograniczeniem nasadzeń do stycznia 2024 r. Prognozuje się plony na poziomie 1,14 tony na hektar (t/ha) w porównaniu do 1,66 t/ha w zeszłym roku i 1,58 t/ha średniej z 5 lat.

Ogromna większość pszenicy w Maroku uprawiana jest bez nawadniania. Poważny brak opadów na całym obszarze rozległe centralne i południowe regiony uprawy od czasu sadzenia pogorszyły perspektywy upraw.

Jak sezon trwał, opady pozostawały znacznie poniżej średniej, a temperatury były wyższe
średnio, pogarszająca się dostępność wilgoci w glebie. Mniejszy region uprawy na północy ok
Tanger odnotował wyższe sumy opadów, co uniemożliwiło uzyskanie bardziej znaczących plonów na poziomie krajowym upuszczać. Dane terenowe z wizyt w gospodarstwach zostały zebrane przez FAS/Rabat podczas oceny upraw w kwietniu 2024 r potwierdził poważny stres związany z suszą; niektóre z tych uszkodzonych pól prawdopodobnie nie zostałyby zebrane, pozostawione dla zwierząt gospodarskich na paszę.

 Algieria- przewiduje się, że wyprodukuje 3,0 mmt na obszarze zbiorów o powierzchni 1,8 mha, co przyniesie plon na poziomie 1,67 t/ha. Ten w porównaniu z  rokiem 2023/24, z produkcją 2,7 mmt, obszarem zbiorów 1,8 mha i plonem 1,50 t/ha. Szacuje się, że zbiory w  roku 2024/25 będą o 5 procent niższe od średniej produkcji z pięciu lat poziom.

Pszenica radzi sobie najlepiej we wschodnich obszarach kraju w pobliżu Tunezji, gdzie występowały największe opady częste, a wigor roślinności pozostaje najwyższy. W środkowej Algierii również wystąpiły takie opady lepsze początkowe perspektywy; warunki upraw są tam zbliżone do przeciętnych. Zbiór prawie kompletny.
Biorąc pod uwagę niskie sumy opadów w Algierii, największe problemy prawdopodobnie miały miejsce na dalekim zachodzie tego kraju, co potwierdzają zdjęcia satelitarne.

Grunty orne w Tunezji są najmniejsze z tych trzech krajów, a całkowita powierzchnia zbiorów wynosi w MY 2024/25  około 0,5 mha. To znacznie powyżej ubiegłorocznej suszy, która dotknęła aż 0,3 mha i jest na podobnym poziomie do średniej z 5 lat.

Prognozowana produkcja wyniesie 1,1 mln ton, co oznacza znaczny wzrost (149 procent) w stosunku do poprzedniego roku roku wyniosło tylko 0,4 mmt, kiedy opady były szczególnie rzadkie i ograniczone geograficznie.

Prognozowany jest plon przy 2,20 t/ha w porównaniu do 1,34 t/ha w roku ubiegłym i 2,1 t/ha średnio z 5 lat. Opady deszczu od jesień była korzystna w Tunezji, umożliwiając szerokie pasmo idealnej wilgotności z północy na południe warunki do ustalenia. W ubiegłym roku zbiory w sezonie 2023/24 były utrudnione z powodu wyłącznie opadów ktore okrążyły wybrzeże Tunezji, pozostawiając większość kraju w wysokiej suszy.

 


oprac, emk, ppr.pl na podst źródło: FAS USDA


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę