CTR_80917

Ustawa frankowa odsunięta w czasie, złoty gwałtownie rośnie

5 sierpnia 2016
Ustawa frankowa odsunięta w czasie,  złoty gwałtownie rośnie

Kwestia przewalutowania kredytów frankowych przez ostatnie kilka miesięcy była zdecydowanie największym ryzykiem wewnętrznym w Polsce, co było wielokrotnie podkreślane przez ekonomistów oraz agencje ratingowe Wielkiej Trójki. Koszty, które musiałyby ponieść polskie banki równałyby się ich kilkuletnim zyskom. W sytuacji, kiedy sektor bankowy w Polsce jest już obciążony dodatkowym podatkiem generowałoby to nowe ryzyko, nie tylko dla samego sektora ale i dla stabilności kraju. Niepewność, co do kierunku w jakim zmierzać będzie projekt ustawy i czynniki zewnętrzne powodowała dużą słabość złotego względem głównych walut, takich jak: dolar amerykański, euro, frank szwajcarski oraz funt szterling.

 Prezes NBP podczas wtorkowego spotkania na temat rządowego planu przewalutowania kredytów frankowych podkreślił, że „jednorazowe, ustawowe przewalutowanie kredytów na złote jest niemożliwe. Stwarzałoby ono bardzo poważne zagrożenie m.in. dla polskiej waluty”. Tym samym uspokoił inwestorów oraz ekonomistów, którzy spodziewali się, że polski rząd będzie utrzymywał swoje stanowisko w kwestii natychmiastowego przewalutowania kredytów po kursie dobrym dla kredytobiorców. Pierwszy etap nowego projektu rządu będzie opierał się na zwrocie spreadów pobranych przez banki, a także na nakłanianiu banków do dobrowolnego przewalutowania.

 Fakt odsunięcia w czasie oraz złagodzenia warunków dla banków sprawił, że polska giełda (w szczególności banki) oraz złoty odnotowały wyraźne wzrosty.

CHF

Kurs franka po brytyjskim referendum utrzymywał się na stabilnym poziomie. Przyczyniały się do tego zarówno interwencje słowne oraz faktyczna manipulacja szwajcarską walutą, której dokonywał Szwajcarski Bank Narodowy, aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu kursu. Frank zdaniem Banku jest walutą wyraźnie przewartościowaną.

Jedyne istotne dane makroekonomiczne ze Szwajcarii to poziom sprzedaży detalicznej oraz wskaźnik PMI według SVME za lipiec. Jedne i drugie dane okazały się być gorsze zarówno od przewidywań, jak i danych z poprzedniego okresu. Za spadek na parze CHF/PLN w przeważającej części odpowiada kwestia odsunięcia w czasie wdrożenia ustawy frankowej.

 Kurs CHF/PLN (02/08/2016)

 Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 02/08/2016


USD

Za zeszłotygodniowe spadki kursu USD/PLN do najniższego poziomu od czerwca odpowiada w pierwszej kolejności nieco irracjonalne rozczarowanie inwestorów spotkaniem amerykańskiego FED-u, który wcale nie wykluczył podwyżek stóp w bieżącym roku. Przeciwnie, ton Janet Yellen był dosyć optymistyczny. Druga kwestia to słabe dane dotyczące wzrostu PKB w drugim kwartale, za które odpowiadają niemal w całości przejściowe czynniki. Nie powinny one jednak zaważyć na wzroście amerykańskiej gospodarki. Naszym zdaniem reakcja na oba wydarzenia jest zbyt mocna i dosyć paniczna, a na spadek kursu dolara amerykańskiego względem innych walut ma duży wpływ działalność spekulantów, którzy pod koniec miesiąca zamykali zyskowne pozycje chcąc zrealizować zyski.

Za spadek ze względu na znoszenie się pozytywnych i negatywnych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, odpowiada kwestia odsunięcia w czasie wdrożenia ustawy frankowej.

Kurs USD/PLN (02/08/2016)

 

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 02/08/2016


EUR

Pomimo dobrych wartości opublikowanych wskaźników cen dóbr produkcyjnych dla strefy euro, kurs EUR/PLN zanurkował. Za jego spadek aż o cztery grosze w całości odpowiedzialne są wtorkowe informacje dotyczące ustawy frankowej.

Kurs EUR/PLN (02/08/2016)

 

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 02/08/2016


GBP

Za spadek kursu GBP/PLN od końca czerwca niemal w całości odpowiedzialny był Brexit. Ostatnio, kurs funta notował kolejne, wyjątkowo niskie poziomy ze względu na oczekiwania inwestorów względem obniżenia stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Oczekujemy, że dojdzie do tego już dziś, co ma już pewien wpływ na obniżenie kursu funta względem innych walut. Za spadek wartości funta względem złotego odpowiada w całości jednak kwestia odsunięcia w czasie ustawy frankowej.

Kurs GBP/PLN (02/08/2016)

 

Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 02/08/2016

autor:

Ebury Polska

Wiśniowy Business Park

ul. Iłżecka 26

02­-135 Warszawa

Ebury Partners UK Ltd. Registered in England and Wales (registered no. 7088713

POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę