aaa_TSW_2023
CTR_2023

UWAGA! Dla poszkodowanych sadowników, plantatorów-ostatni dzień

20 października 2023
UWAGA! Dla poszkodowanych sadowników, plantatorów-ostatni dzień

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że tylko do 20 października 2023 r. o wsparcie mogą się ubiegać właściciele gospodarstw sadowniczych, plantacji truskawek lub krzewów owocowych, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu. Dotychczas złożono w sumie 5,8 tys. wniosków.

Wnioski można składać do 20 października 2023 r bezpośrednio w biurach powiatowych ARiMR, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl, a także wysyłać drogą pocztową. W tym ostatnim przypadku znaczenie ma data stempla pocztowego. Do tej pory zarejestrowano 5,8 tys. wniosków – 4,4 tys. złożyli sadownicy, natomiast 1,4 tys. – plantatorzy truskawek lub krzewów owocowych.

Należy przypomnieć, że z dofinansowania mogą skorzystać producenci rolni, w gospodarstwach należących do których w 2023 r. przymrozki wiosenne, huragan lub grad spowodowały straty na co najmniej 70 proc. powierzchni sadów, upraw krzewów owocowych i truskawek. Warto wiedzieć, że jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 5 ubiegłych lat (z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej), wsparcie będzie przyznawane w ramach pomocy de minimis. Natomiast w przypadku strat, które wynoszą powyżej 30 proc. obliczanej na tej samej zasadzie średniej rocznej produkcji, pomoc będzie udzielana poza formułą de minimis.

By obliczyć wysokość dofinansowania, należy pomnożyć deklarowaną przez rolnika we wniosku powierzchnię upraw, na której wystąpiły szkody, oraz stawkę pomocy:

- 2,5 tys. zł – w przypadku upraw krzewów owocowych i truskawek;

- 5 tys. zł – jeśli chodzi o sady.

Jedno gospodarstwo nie może jednak otrzymać wsparcia przekraczającego równowartość 15 tys. euro. Co istotne, w przypadku rolników, którzy nie ubezpieczyli co najmniej połowy upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk), kwota pomocy będzie o 50 proc. pomniejszana.

Producenci truskawek i plantatorzy krzewów owocowych - Więcej informacji i wniosek - otwórz

Sadownicy - Więcej informacji i wniosek - otwórz

oprac, e-mk ppr.pl; źródło ARiMR


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę