Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

UWAGA! Tylko do jutra można składać wnioski

30 sierpnia 2023
UWAGA! Tylko do jutra można składać wnioski

Resort rolnictwa - Przypominamy, że już tylko do czwartku 31 sierpnia można składać żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw. Również do końca bieżącego miesiąca rolnicy, którzy zawnioskowali o Interwencję – Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027, mogą dodatkowo zawnioskować lub dokonać zmiany wniosku.

 

Zasady płatności dla małych gospodarstw

 

Płatność ta zastąpi wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie: podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów. Rozwiązanie to dotyczy rolników, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 r.

 

Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi równowartość kwoty 225 euro/ha.

 

Jeżeli rolnik, żądający przyznania płatności dla małych gospodarstw, we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023, ubiegał się także o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatności ONW, płatności ekologicznej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej – wówczas poza płatnością dla małych gospodarstw może otrzymać pieniądze z tych płatności.

 

Ważne!

Żeby skorzystać z takiego rozwiązania wystarczy złożyć do 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) skan oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”.

 

Więcej informacji oraz treść oświadczenia są dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/platnosc-dla-malych-gospodarstw-2023.

 

Zakres możliwych zmian we wnioskach

 

Również do końca bieżącego miesiąca rolnicy, którzy zawnioskowali o Interwencję – Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027, mogą dodatkowo zawnioskować lub dokonać zmiany wniosku w zakresie:

 

  • Pakietu 7. Uprawy paszowe na gruntach ornych;
  • Pakietu 8. Trwałe użytki zielone lub
  • Pakietu 9. Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi (w zakresie upraw paszowych i TUZ).

 

Jest to skutkiem zmiany zasad przyznawania płatności w ramach tych pakietów, tj. obniżenia z 0,5 do 0,3 DJP/ha minimalnego poziomu obsady zwierząt przy ubieganiu się o płatności do upraw paszowych i TUZ.

 

W ramach prac nad zmianą Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 Polska proponowała również inne zmiany w zakresie płatności bezpośrednich, dotyczące normy GAEC 6, ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi oraz premii za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą w ramach Interwencji – Rolnictwo ekologiczne. Jednak na zmiany w tym zakresie Komisja Europejska nie wyraziła zgody.

 

Wydłużenie terminów

 

Warto także przypomnieć, że wydłużone zostały terminy na składanie dokumentów w następującym zakresie:

 

  • W ramach ekoschematu Biologiczna ochrona upraw – wydłużono z 31 sierpnia do 30 września termin na złożenie dokumentów warunkujących przyznanie płatności.
  • W ramach Interwencji – Rolnictwo ekologiczne:

 

  • wydłużono z 25 lipca do 30 września termin na sporządzanie planów działalności ekologicznej;
  • wydłużono z 31 lipca do 15 października termin na dostarczanie do ARiMR przez rolników kopi wybranych stron planów działalności ekologicznej.

 

  • W ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt – wydłużono z 25 lipca do dnia 30 września 2023 r. termin na:

 

  • złożenie planu poprawy dobrostanu zwierząt lub oświadczenia, że w planie poprawy dobrostanu zwierząt nie zaszły zmiany;
  • przesłanie zdjęć dokumentujących stosowanie ściółki w pomieszczeniu lub w budynku, w którym utrzymywane są zwierzęta, objęte wymogami praktyki „utrzymywanie na ściółce”. Opcjonalnie możliwe jest także złożenie oświadczenia o zapewnieniu ściółki. Oświadczenie takie składa się w terminie od 15 marca do 21 marca 2024 r.

 

Co jeszcze się zmienia?

 

W ekoschemacie Dobrostan zwierząt wprowadzono ponadto korzystne zmiany dla rolników realizujących praktykę „zapewnienie wypasu” lub praktykę „zapewnienie wybiegu” w ramach wariantów Dobrostan krów mlecznych, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach i Dobrostan opasów – polegające na tym, że rolnik będzie mógł opcjonalnie prowadzić rejestr wypasu/wybiegu lub złożyć oświadczenie, w którym określi w sposób uproszczony przebieg realizacji zobowiązania w gospodarstwie, co będzie stanowić podstawę do wyliczenia płatności dobrostanowej.

 

To ostatnie dni również na złożenie dokumentów o ryczałt w wysokości 225 euro/h. O taką płatność do 31 sierpnia br. mogą się ubiegać rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Maksymalna wysokość pomocy wynosi 1125 euro na gospodarstwo. Dokumenty można składać tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Oblicz czy to się opłaca

Na stronie Centrum Doradztwa Rolniczego dostępny jest kalkulator umożliwiający obliczenie, co będzie bardziej korzystne da rolnika (Pomocnik rolnika ryczałtowego).

Warto policzyć, co się bardziej opłaca. Jeżeli rolnik składając wniosek o dopłaty bezpośrednie ubiegał się jedynie o podstawowe wsparcie dochodów i płatność redystrybucyjną, to korzystniej będzie wystąpić o ryczałtową płatność dla małych gospodarstw.

Jeżeli żądający przyznania płatności dla małych gospodarstw rolnik we wniosku o przyznanie płatności za rok 2023 ubiegał się także o przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatność ONW, ekologiczną i rolno-środowiskowo-klimatyczną czy zalesieniową wówczas poza ryczałtem może otrzymać pieniądze z tytułu tych płatności.

Dokumenty przez eWniosekPlus

Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, wystarczy za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) przesłać skan lub zdjęcie oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”. Jego wzór znajduje się na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin mija 31 sierpnia 2023 r. Do tego dnia można będzie również wycofać złożone oświadczenie.

Wszyscy rolnicy, którzy dostarczyli do tej pory te dokumenty w innej formie (e-mailem, w wersji papierowej do placówki ARiMR), powinni przed zakończeniem naboru złożyć oświadczenia przez aplikację eWniosekPlus.

Płatności dla małych gospodarstw, to płatność która zastąpi płatności bezpośrednie (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów). Dotychczas wpłynęło blisko 79 tys. żądań od zainteresowanych tym wsparciem.

Więcej informacji oraz treść oświadczenia https://www.gov.pl/web/arimr/platnosc-dla-malych-gospodarstw-2023.oprac, e-mk na podst źródło: MRiRW- biuro prasowe


POWIĄZANE

Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą ...

Ogrom wrażeń, niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów, dziesiątki godzin rozmów b...

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę