aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

V Europejskie Forum Rolnicze zakończone

24 marca 2023
V Europejskie Forum Rolnicze zakończone

Dobiegło końca V Europejskie Forum Rolnicze. Przez dwa dni intensywnych rozmów w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa, starano się wypracować rozwiązania sprzyjające rozwojowi obszarów wiejskich. Forum zgromadziło ponad 3000 uczestników.

Pierwszy dzień rozmów obfitował w spotkania samorządców oraz polityków na najwyższym szczeblu. W debacie „Przyszłość rolnictwa europejskiego. Czy obecny kształt WPR i KPS odpowiada oczekiwaniom rolników i mieszkańców obszarów wiejskich?” udział wzięli: Henryk Kowalczyk - Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Wojciechowski - Komisarz UE ds. rolnictwa, Miroslav Skřivánek - Wiceminister Rolnictwa Czech oraz Egidijus Giedraitis - Wiceminister Rolnictwa Litwy.

Rozmowy także o historii

Drugiego dnia rozmów podejmowano także tematy historyczne podczas panelu - Rola „Solidarności Rolniczej” w drodze do wolności. Debata historyczna o roli i znaczeniu NSZZ RI „Solidarność” w drodze do odzyskania wolności oraz na początku lat 90. Debacie towarzyszyła promocja książki Andrzeja W. Kaczorowskiego opisująca historię związku zawodowego rolników.

Bez tego wkładu, jaki wnieśli rolnicy z „Solidarności” – wkładu niedocenianego, a nawet często pomijanego i nieobecnego w podręcznikach – nie byłoby polskiej wolności III Rzeczypospolitej. Trzeba o tym dziedzictwie przypominać i je dokumentować – i taki też jest cel niniejszej publikacji – napisał we wstępie do książki pt. „Zielona Solidarność 1980–1989 (szkice do dziejów)” jej autor.

Książka zawiera kilkanaście różnego rodzaju tekstów z ostatnich dwudziestu lat, zebranych w jednym miejscu z rozmaitych, rozproszonych edycji. Pierwszy szkic w swobodniejszej formie daje ogólny zarys dziejów „Solidarności” RI w latach 1980–1989, podobnie jak zamieszczone na końcu kalendarium. Publikacja wydana została staraniem Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Głos opozycji na temat przyszłości polskiej wsi

O przyszłości polskiej wsi rozmawiali: Jan Krzysztof Ardanowski - Poseł na Sejm, Artur Balazs - były minister rolnictwa, Prezes Kapituły Fundacji EFRWP, Michał Kołodziejczak - Prezes AgroUnii, Władysław Kosiniak-Kamysz - Prezes PSL oraz Wiktor Szmulewicz - Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wspólnie rozważali, jak odpowiedzieć na oczekiwania rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

– Sytuacja jest ogromnie trudna. Ta frustracja, która prezentowana jest w wielu miejscach, na wielu protestach, wynika z rozpaczy, w której znaleźli się rolnicy. Te produkty, które trafiają niekontrolowanie, nie spełniają norm, które nakłada na nas Unia Europejska. Wzywamy rządzących do wprowadzenia ustawy o ochronie polskiego rolnictwa, zablokowania niekontrolowanego napływu produktów rolnych z Ukrainy, wprowadzenia systemu kaucyjnego, ale też organizacji interwencyjnego skupu zboża – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wtórował mu Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii: Do bieżących spraw należy podchodzić mniej emocjonalnie, bo to nie są jedyne problemy. Oczywistym jest w kwestii pszenicy, że trzeba wprowadzić ograniczenia przewozowe do kraju. Po co w Polsce jest rolnictwo? Po to, żeby brać dopłaty, czy dla bezpieczeństwa żywnościowego Polaków? Tylko nasze rolnictwo będzie gwarancją normalnych i uczciwych cen!

Innowacyjny Rolnik

Na koniec V Europejskiego Forum Rolniczego wręczono nagrody w konkursie „Innowacyjny Rolnik”. Wyróżnienie to wspólna inicjatywa Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz „Tygodnika Poradnik Rolniczy”, którzy nagradzają rolników prowadzących nowatorskie gospodarstwa.

Laureatem w kategorii gospodarstwo rodzinne zostali Cezary Grzegórski z żoną Moniką, z Brzeźna w gminie Koneck w województwie kujawsko-pomorskim. Nagroda w kategorii przedsiębiorstwo rolne trafiła do Krzysztofa Kowalskiego wraz z żoną Hanną i córką Iwoną, którzy mieszkają w Winnikach, nieopodal Nasielska w województwie mazowieckim. Natomiast zwycięzcami w kategorii rolniczy handel detaliczny zostali Monika Szymańczak-Siemiątkowska wraz z mężem Danielem z Michrowa pod Tarczynem w województwie mazowieckim.

***

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę