aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W 2023 r. produkcja mięsa kurcząt na Ukrainie nadal rosła

27 lutego 2024
W 2023 r. produkcja mięsa kurcząt na Ukrainie nadal rosła

W 2023 r. produkcja mięsa kurcząt na Ukrainie nadal rosła, napędzana niskimi i stabilnymi kosztami paszy dostaw energii i otoczenia makroekonomicznego. W obliczu niższych cen drobiu na rynku światowym w pierwszej kolejności trzech kwartałów 2023 roku ukraińscy producenci drobiu skoncentrowali się na zastępowaniu importu na rynku krajowym rynku i eksportu do Unii Europejskiej, w ramach bezcłowego i kontyngentowego dostępu przyznanego Ukrainie w r solidarność po inwazji Rosji na pełną skalę.

Oczekuje się, że ożywienie produkcji będzie kontynuowane w 2024 r., ponieważ przemysł dostosowuje się do wstrząsów wojennych. Niektóre nowe kwoty zaproponowane przez UE mogą ograniczyć ukraiński drób eksportu tam w 2024 r. do średnich wolumenów z lat 2022-2023. Jeśli ten rynek jest ograniczony, to przemysł już tak oczekuje się, że ponownie skupi się na eksporcie na innych rynkach. Prognoza pozostaje niepewna ze względu na wojnę czynniki.

Produkcja
Przemysłowa produkcja mięsa z kurczaka na Ukrainie koncentruje się w dużych, pionowo zintegrowanych zakładach, a jedna firma, największy ukraiński producent, MHP SE, odpowiada za ponad 70 procent udziału w produkcji. Ci duzi producenci uprawiają własne zboża paszowe i rośliny oleiste, a także prowadzą wylęgarnie, rzeźnie i systemy dystrybucji. Niektórzy producenci prowadzą własne centra dystrybucyjne, floty ciężarówek i punkty sprzedaży detalicznej. Integracja pionowa okazała się odporna na wstrząsy wojenne, umożliwiając wzajemne subsydiowanie przedsiębiorstw, lepszy dostęp do kapitału i opłacalną produkcję. Producenci mogą zabezpieczać ryzyko cenowe i czerpać zyski z całego łańcucha wartości dodanej. Koncentracja przemysłu jest bardzo wysoka:
sześć najbardziej znaczących firm odpowiada za prawie 90 procent całej produkcji.
W pierwszych miesiącach wojny w 2022 roku ukraiński przemysł drobiarski przeżył kilka wstrząsów wojennych. Ograniczona dostępność surowców, zerwane łańcuchy logistyczne krajowe i eksportowe, niedostępność
Szlaki eksportowe przez Morze Czarne, ograniczenia importu tranzytu UE, ograniczona dostępność kontenerów chłodniczych, ciężarówek i kierowców ciężarówek, brak ubezpieczenia handlu, ograniczone godziny pracy ze względu na godzinę policyjną, niedobory siły roboczej ze względu na pobór do wojska, kurczenie się rynku krajowego ze względu na duży odpływ Ukraińców jako uchodźcy uciekający przed inwazją i okupacją terytoriów oraz gwałtowny wzrost kursu walutowego to najważniejsze wstrząsy, które dotknęły branżę. Więcej informacji można znaleźć w Raporcie rocznym dotyczącym drobiu na Ukrainie.
Pomimo wszystkich tych wstrząsów produkcja mięsa z kurczaka w 2023 r. była jeszcze wyższa niż oczekiwano. Przemysł dostosował się do działań wojennych i logistyki oraz ograniczył ryzyko. Jako linia frontu wojny ustabilizował się, postęp militarny Rosji nie zagroził produkcji pomimo bliskości jednego z nich.
Producenci z centralnej Ukrainy na linię frontu. W przeciwieństwie do roku 2022 nie było bezpośrednich ataków n chłodnie i obiekty magazynowe. Ukrainie udało się odbudować sieć energetyczną, czyniąc ją odporną na rosyjskie ataki rakietowe. Przerwy w dostawie prądu i związane z nimi dodatkowe koszty dla wewnętrznych generatorów prądu były jednym z głównych problemów roku 2023. Wielu producentów ucierpiało z powodu przerw w dostawie prądu zimą 2002/23 i odnotowało znaczny wzrost kosztów produkcji. Nie oczekuje się, że sytuacja ulegnie zmianie w 2024 r., ponieważ Ukraina kontynuuje wzmacnianie swoich zdolności w zakresie obrony powietrznej i zwiększanie stabilności sieci energetycznej. Bez znaczenia
awarie są zgłaszane według stanu na połowę lutego 2024 r.
Kolejnym istotnym czynnikiem, który pomógł ukraińskiemu przemysłowi utrzymać koszty produkcji, były niskie ceny pasz niski i zrównoważył część strat wojennych. Ukraińscy rolnicy w dalszym ciągu mieli obawy dotyczące rynków dla swoich produktów, co w połączeniu z wyższymi kosztami logistyki przełożyło się na niższe ceny w 2023 roku.
Dostęp do rynków eksportowych pozostawał ograniczony, zwłaszcza przed wprowadzeniem BSGI i pod koniec jego istnienia, kiedy można było przeprowadzić inspekcję bardzo niewielu statków. Po rozwiązaniu przez Rosję BSGI w październiku 2023 r. uruchomiono utworzony przez Ukrainę korytarz eksportowy na Morzu Czarnym. 

Największy ukraiński producent drobiu, MHP SE, zadeklarował 13-procentowy wzrost sprzedaży mięsa drobiowego w roku
Styczeń-wrzesień 2023. Wyniki znacząco przekraczają średni wzrost produkcji w branży (szacowany na ponad pięć procent dla kalendarza 2023). Wzrostowi temu towarzyszył 21-procentowy wzrost eksportu i skromny 3-procentowy wzrost sprzedaży na rynku krajowym. Z doniesień wynika, że spółka obecnie pracuje blisko swoich mocy produkcyjnych. W roku 2024 można spodziewać się jedynie niewielkiego wzrostu produkcji, co będzie spowodowane optymalizacją produkcji. Dobre wyniki firmy przyciągnęły zewnętrzne finansowanie od międzynarodowych instytucji finansowych.

Pożyczka o wartości prawie 0,5 miliarda dolarów zapewniła MHP finansową przestrzeń do oddechu i odzwierciedlała zaufanie międzynarodowych inwestorów do jej wyników. W 2023 roku spółka osiągnęła rentowność pomimo spadku cen eksportowych.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło- FAS USDA


POWIĄZANE

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

16.05.br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt” C...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę