Bayer_komplet_11.10.19

W Beskidach pojawiły się zwiastuny wiosny, ale wciąż jeszcze czuć zimę

29 marca 2018
W Beskidach pojawiły się zwiastuny wiosny, ale wciąż jeszcze czuć zimę

Zwiastuny wiosny pojawiły się w Beskidach, choć w wyższych rejonach zima trzyma się mocno. W dolinach śnieg stopniał i zakwitły kwiaty. Wyżej nadal leży jednak ponad 1 m śniegu – powiedział przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul.

"W tym roku wiosna się nieco ociąga. Nadejdzie nieco później niż zwykle. Sprawdziło się nasze porzekadło, że niezależnie od kalendarza, wiosna w okolicach Babiej Góry zawsze zaczyna się po świętach wielkanocnych" – powiedział Mażul w rozmowie z PAP.

Jak wskazał przyrodnik, w dolinach pojawiły się - dość rachityczne jeszcze – bazie, zakwitły przebiśniegi i krokusy, a po słowackiej stronie Babiej Góry zauważono tropy wybudzonego ze snu niedźwiedzia. Do pełni wiosny jednak jeszcze daleko. "Nawrót zimowej aury, której ostatnio doświadczyliśmy, a zwłaszcza dość solidne mrozy, powstrzymały wegetację roślin. Przyroda najwyraźniej czeka na trochę ciepła, by bujnie rozkwitnąć" – powiedział.

Jak poinformowali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR, na większości górskich szlaków warunki do wędrówki są trudne. Powyżej 900 m n.p.m. utrzymuje się zimowa aura – leży sporo śniegu i jest zimno. Na północnych stokach Babiej Góry obowiązuje drugi - w pięciostopniowej rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Wybierając się na wędrówkę trzeba zadbać o odpowiedni ubiór.

Pogoda cieszy natomiast narciarzy, tym bardziej, że synoptycy prognozują ochłodzenie. Wszystkie ośrodki narciarskie w święta będą czynne. Funkcjonowały też będą beskidzkie koleje linowe.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

Jak przekazał przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz, frekwencja była rekordowa ...

EXPORTPojawi się konieczność dopełniania przez przedsiębiorców standardowych for...

Komisja Europejska przyjęła niejednoznaczne stanowisko w sprawie importu płynnyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę