informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

W Beskidach pojawiły się zwiastuny wiosny, ale wciąż jeszcze czuć zimę

29 marca 2018
W Beskidach pojawiły się zwiastuny wiosny, ale wciąż jeszcze czuć zimę

Zwiastuny wiosny pojawiły się w Beskidach, choć w wyższych rejonach zima trzyma się mocno. W dolinach śnieg stopniał i zakwitły kwiaty. Wyżej nadal leży jednak ponad 1 m śniegu – powiedział przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul.

"W tym roku wiosna się nieco ociąga. Nadejdzie nieco później niż zwykle. Sprawdziło się nasze porzekadło, że niezależnie od kalendarza, wiosna w okolicach Babiej Góry zawsze zaczyna się po świętach wielkanocnych" – powiedział Mażul w rozmowie z PAP.

Jak wskazał przyrodnik, w dolinach pojawiły się - dość rachityczne jeszcze – bazie, zakwitły przebiśniegi i krokusy, a po słowackiej stronie Babiej Góry zauważono tropy wybudzonego ze snu niedźwiedzia. Do pełni wiosny jednak jeszcze daleko. "Nawrót zimowej aury, której ostatnio doświadczyliśmy, a zwłaszcza dość solidne mrozy, powstrzymały wegetację roślin. Przyroda najwyraźniej czeka na trochę ciepła, by bujnie rozkwitnąć" – powiedział.

Jak poinformowali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR, na większości górskich szlaków warunki do wędrówki są trudne. Powyżej 900 m n.p.m. utrzymuje się zimowa aura – leży sporo śniegu i jest zimno. Na północnych stokach Babiej Góry obowiązuje drugi - w pięciostopniowej rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Wybierając się na wędrówkę trzeba zadbać o odpowiedni ubiór.

Pogoda cieszy natomiast narciarzy, tym bardziej, że synoptycy prognozują ochłodzenie. Wszystkie ośrodki narciarskie w święta będą czynne. Funkcjonowały też będą beskidzkie koleje linowe.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę